SpaceX provedla zkušební zažehnutí Falconu 9, který přistál v květnu
Prvním krokem k opakovanému používání rakety musí být její úspěšné dosednutí zpět na Zemi po vykonané misi. To už se SpaceX několikrát povedlo, a to jak na souši, tak i na plovoucí přistávací plošině na moři. První přistání na souši se povedlo v prosinci minulého roku, na plovoucí plošinu dosedl poprvé Falcon 9 v pořádku v dubnu roku 2016. A i když SpaceX musela přestát i problémy, protože ne všechna přistání se podařila, zdá se, že je připravená vyslat Falcona 9 podruhé do vesmíru.
SpaceX totiž v Texasu provedla zkušební zažehnutí motorů prvního stupně rakety, které hořely po dobu 2 minut a 30 vteřin. Vše proběhlo bez problémů a nic tedy soukromé vesmírné společnosti Elona Muska nebrání v tom, aby pokračovala ve svých plánech. Ve videu je možné sledovat průběh celé akce.
Falcon 9 by se měl do vesmíru znovu podívat už v září nebo v říjnu. Který z několika Falconů 9, jež podnikly mise do vesmíru a bezpečně se vrátily zpět to ale bude a na kterém byl prováděn tento test? Společnost v tom má poměrně jasno. První raketa, která úspěšně přistála na pevné zemi, to nebude, protože ta je podle Elona Muska muzejním kouskem. Nebude se jednat ani o raketu, která poprvé zvládla dosednutí na plovoucí přistávací plošinu.
Do vesmíru se má opět podívat Falcon 9, přesněji Falcon 9 Full Thurst, který se úspěšně vrátil v květnu tohoto roku. Tato raketa na své misi měla za úkol na geostacionární dráhu vynést japonský satelit JCSAT-14, což se také zdařilo. Jestli se na podzim celá akce úspěšně povede, je zatím otázkou, okolnosti jsou ale pro SpaceX zatím příznivé.
Kromě opakovaných startů těch samých raket má SpaceX ještě další plány. Elon Musk už troufale plánuje, že jeho společnost předhoní vesmírnou agenturu NASA v cestě na Mars a první kosmonauty chce na rudou planetu vypravit už v roce 2024. Není však vůbec jisté, jestli se tento plán stihne dodržet.
Zdroj: engadget.com