Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stavíme počítač do 25 000,- Kč

2.4.2001, Jakub Lohniský, zpráva
Stavíme počítač do 25 000,- Kč
Spoustě uživatelů jistě nedostačuje výkon jejich počítače a stále častěji přemýšlí o koupi nového, výkonnějšího stroje. Pokud i vy patříte k této skupině uživatelů, je pro vás určen právě tento článek. Dozvíte se, jaké komponenty vybrat s ohledem na poměr cena/výkon a v neposlední řadě si popíšeme možná úskalí nákupu komponent.
Tento článek není určen zkušeným ladičům výkonu, kteří většinou vědí co opravdu chtějí, ale měl by spíše pomoci nerozhodným, leč v problematice hardwaru zběhlejším uživatelům. Nejdříve si popíšeme každou komponentu, dozvíte se proč jsme vybrali právě ji a poskytneme možnou alternativu. Mnoho uživatelů mě bude jistě vytýkat, že jsem neuvedl tu a tu komponentu, ale vycházím z vlastní zkušenosti, kdy peněz není nazbyt a tudíž musím dělat kompromisy. Ceny jsou brány z nejnovějšího ceníku firmy OK Computers v kategorii D1. Cena komponenty je vždy zaokrouhlena směrem nahoru z důvodu větší objektivity. Dost bylo řečí, pojďme se vrhnout do sestavování počítače, jehož horní cenová hranice je 25 000,- Kč (bez monitoru).

Základní deska
Základní deska je jakýmsi podvozkem počítače a zajišťuje veškerou komunikaci mezi všemi jeho komponentami. Kvalitní základní deska je zárukou bezproblémového fungování celého počítače, a proto je na její výběr kladen největší důraz. Velmi také záleží na kompatibilitě základní desky s ostatními komponentami. Můžou nastat případy, kdy vám nebude správně fungovat grafická karta či operační paměť, ale chyba nebude v dané komponentě, nýbrž ve zmíněné nekompatibilitě základní desky. Vyplatí se tedy orientovat na desky renomovaných firem, které vždy poskytují něco navíc. Do naší modelové sestavy jsme vybrali základní desku MSI K7T Pro 2a. Jde o velice kvalitní kousek hardwaru, deska získala řadu ocenění, poskytuje dostatek rozšiřovacích pozic, umožňuje změnu násobiče procesoru a FSB můžete nastavovat po 1 MHz. Možná trochu předbíhám, ale většina si jistě všimla, že MSI K7T Pro 2a je určena pro procesory Duron.

Technické parametry MSI K7T Pro 2a
    • patice Socket A
    • čipset VIA KT133
    • 6x PCI, 1x AGP, 1x CNR, 4x USB
    • 3x DIMM
    • řadič Ultra ATA/100
    • integrovaný zvukový čip
    • LED diody, utility Fuzzy Logic III, PC Alert, Live! BIOS,
    • Cena: 4200,- bez DPH

Jiná alternativa: FIC AZ-11 (cena: 3700,- bez DPH, neumožňuje měnit násobič)

Procesor
Pokud budeme považovat základní desku za podvozek počítače, nelze procesor označit jinak, než jako jeho „motor“. Procesor totiž řídí běh programů a zpracovává jejich konkrétní instrukce. Protože jsem vybrali základní desku MSI K7T Pro 2a, musíme vybírat pouze mezi procesory společnosti AMD. Pro levnější počítače je jednoznačně nejlepší volbou procesor Duron pracující na frekvenci 700 MHz. Poskytuje dostatečný výkon, který Vám bude stačit i na hraní náročných her (tam spíše záleží na výkonu grafické karty).

Cena: 2100,- bez DPH

Jiná alternativa: Duron 750 MHz (cena: 2250,- bez DPH)

Pokud chcete přetaktovávat procesor, musíte si vybrat odpovídající chladič. Rozumnou volbou je chladič Titan D2TB, jemuž výrobce garantuje frekvenci pro CPU až 900 MHz.

Cena: 190,- bez DPH

Operační paměť
Přidání operační paměti patří k nejefektivnějšímu upgradu, jelikož během vaší práce se data ukládají do této paměti a pokud jsou znovu vyžádána, dochází k mnohem rychlejšímu načtení, než by tomu bylo v případě čtení z pevného disku. Dnešním minimem je 128 MB, což postačuje na rozumné provozování většiny aplikací. Kapacitu by jsme tedy měli, stačí vybrat rychlost pamětí a značku. Rozhodně berte paměť pracující na frekvenci 133 MHz (označována jako PC133). Ostatně starší PC100 (pracují na frekvenci 100 MHz) se již téměř nedodávají, jelikož jsou cenově srovnatelné se svými výkonnějšími kolegyněmi. Co se týče značky, vyplatí se koupit paměť značkovou (například Kingmax, TwinMOS). Výrobce totiž garantuje provoz na větších frekvencích a máte na ně větší záruku (minimálně 3 roky, někdy i doživotní).

Cena: 128 MB modul paměti TwinMOS (PC133) 1550,- bez DPH

Jiná alternativa: neznačkový 128 MB (PC133) modul (cena: 1300,- bez DPH)

Pevný disk
Stejně jako u operační paměti i zde platí, že čím větší prostor na pevném disku máte, tím lépe. Dnešním standardem je 10 GB, což je kapacita, která normálnímu uživateli většinou postačuje. Jelikož je ale cenový rozdíl mezi 10 GB a 20 GB diskem malý, rozhodli jsme se vybrat disk větší. Důležitým parametrem je také rychlost, jakou se otáčejí plotny disku. Určitě výhodnější je koupit disk se 7200 otáčkami za minutu a 2 MB velkou pamětí cache. Takovým diskem je Quantum Fireball AS 20,5 GB, jemuž výrobce garantuje přístupovou dobu kolem 8.5 ms (v reálných aplikacích je ale vyšší). Nevýhodou disku je poměrně velká hlučnost a menší rychlost (v porovnání s konkurencí), naopak výhodou je vysoká spolehlivost.

Cena: 4200.- bez DPH

Jiná alternativa: Western Digital 20,5 GB, 7200 ot./min., 2MB cache (cena: 4300,- bez DPH)

Grafická karta
K procesoru Duron jednoznačně Geforce2 MX, která je svým výkonem někde mezi GeForce SDR a GeForce DDR. Vůbec neuvažujte o kartě s čipem TNT2, jelikož tento čip je o generaci starší o výkon počítače by zbytečně brzdil. Je pouze na vás, zda se rozhodnete pro kartu značkovou, nabízející většinou optimalizovaný software a užitečné utility nebo vám postačí karta neznačková. Pokud je to možné, podívejte se, jakými paměťmi je karta osazena. Výborné jsou paměti Samsung (6 ns), které jdou velmi dobře přetaktovat (standardní frekvence je 166 MHz). Špatné zkušenosti mám naopak s paměťmi Winbond. Pozor na 64bitovou GeForce2 MX. Ta sice využívá pamětí DDR, ale výkon je nižší než u klasické GeForce2 MX.

Cena: NONAME GeForce2 MX 3000,- bez DPH

Jiná alternativa: MSI StarForce 817 (cena: 3450,- bez DPH)


CD-ROM
Rychlejší mechanika vám sice zajistí lepší výkon v multimediálních titulech nebo hrách, ale bylo by chybou orientovat se jen podle její rychlosti. Důležitá je také schopnost číst poškozená nebo vypalovaná cédéčka či grabovat audio. Opravdu levným řešením je mechanika Samsung 52x, která je poměrně tichá a dobře čte vypalované cédéčka. Do naší sestavy jsem ale použili mechaniku Teac 40x, která je asi opravdu nejlepší. Je tichá a výborně čte poškozená a vypalovaná cédéčka. Co více si tedy přát…

Cena: 1800,- bez DPH

Jiná alternativa: Samsung 52x (cena: 1300,- bez DPH)


Zvuková karta
Pokud nechcete zbytečně utrácet peníze za zvukovou kartu, můžete využít služeb té integrované. Jestliže si rádi něco připlatíte :-), je dobrou volbou 4kanálová zvuková karta Zoltrix Nightingale.

Cena: 600,- bez DPH

Jiná alternativa: Zoltrix Nightingale Pro 6, 5.1 (cena: 900,- bez DPH)

Modem
Co se týče modemu, je důležité, aby byl modem homologovaný a podporoval rychlost 56 Kb/s (tuto rychlost podporují v současnosti snad všechny modely). Dobrou volbou je modem značky ActionTec 56k (interní provedení, 56K, homologovaný).

Cena: 900,- bez DPH

Jiná alternativa: interní Well 56k (cena: 1200,- bez DPH)


Case
Při výběru skříně dbejte na dvě věci:
    a) Duron potřebuje dostatečně velký zdroj (minimálně 235 W)
    b) volných pozic není nikdy dost.
Vzhled skříně závisí na vašem vkusu, jinak je dobré mít 4x 5,25“ šachty, 3x 3,5“ šachty a zdroj alespoň 235 W. Nikde není psáno, že Duron na 200 W nepojede, ale pokud přidáte druhý pevný disk nebo vypalovačku, můžou nastat problémy.

Cena: 4x5,25“, 3x3,5“, zdroj 235W 1050,- bez DPH

Disketová mechanika, klávesnice, myš
Výběr těchto komponent nechám na vás, v cenové kalkulaci je disketové mechanice přiřazena cena 400,- bez DPH a klávesnici + myš dohromady 500,- bez DPH.


Komponenta
Cena bez DPH
Procesor Duron 700 MHz
2100,-
128 MB RAM (PC133, TwinMOS)
1550,-
Základní deska MSI K7T Pro 2a
4200,-
Chladič Titan D2TB
190,-
Pevný disk Quantum Fireball AS 20,5 GB
4200,-
Grafická karta GeForce2 MX (NONAME)
3000,-
CD-ROM Teac 40x
1800,-
Zvuková karta Zoltrix Nightingale
600,-
Modem ActionTec 56k (interní)
900,-
Disketová mechanika
400,-
Myš + klávesnice
500.-
Case
1050.-
Cena celkem bez DPH
20 490,-
Cena celkem s DPH
24 988,


Poznámka: Pokud byste chtěli vybírat i monitor, vždy se rozmýšlejte mezi 17-ti palcovými modely. Cenové rozmezí takovýchto monitorů je 6000 – 9500,- bez DPH. V některém z příštích článků se pokusíme „nanečisto“ sestavit počítač, jehož horní cenová hranice bude 50 000,- (i s monitorem).