O.T.: Finové, aby plnili kvóty na čistou energii, tak prohlásili rašelinu za obnovitelný zdroj (biomasu). Obnovuje se asi tisíc let.
Odpovědět3 0
Čistá energie je ta, že pokud jsi v její blízkosti, tak neškodí zdraví a když ji přestaneš obsluhovat, tak se také nic nestane nebo zmizí problém v reálném čase, tak aby zdraví nepoškodilo na daném místě.
Odpovědět0 2
Problém jaderných elektráren není v palivu, materiálech IO ale o tom všem ostatním. Tradiční výrobci technologií pro drsné prostředí postupně vymřeli a nebo jádro už dělat nechtějí. Kdo by taky držel nukleární řadu zařízení když běžné průmyslové nebo kritické průmyslové prodá 1000x více a bez rizika.
Odpovědět0 5
Všechno to dovede dodat "běžný výrobce". Respektive dokonce: Všechno to devedou vyrobit výrobci přímo v ČR. V podstatě jediné, čím se JE liší od běžné tepelné, je potřeba jakostnější oceli v primárním okruhu a hlavně dodržet kvalitu spojů. Jediné, co dělá problém jsou lidé. Ekofanatici olhaní (nenapadá mě lepší výraz) lidmi typu greenpiss, děti špíny, jihočeské mamky a podobně "nezaujatými odborníky".
Odpovědět8 0
Konečně to měl někdo odhavu říci na plno. A pro ČR je jádro ještě vhodnější, než pro "EU", jelikož máme vlastní uran. Sice již méně než kdysi, ale pro vlastní potřebu je to stále víc než dost na xy roků.. A že se těžba "už nevyplatí" je irelevantní argument. Jasně, nevyplatí se komerčně. Vytěžit a prodat, natož surový uran, v zásadě za pár korun. Ovšem těžit, sami si v poloprovoze těch pár tun ročně zpracovat na oxid a používat do vlastních elektráren... Inu, energetická bezpečnost státu, plus neničení si životního prostředí má jistou cenu.
Odpovědět8 0
Ale jsou v Německu, Francii (a leckde jinde) a jej jich celkem dostatek.
Odpovědět1 1
Vzhledem k rozvoji rychlých množivých reaktorů možná brzy argument s palivem padne, množivé reaktory budou schopny vyrábět palivo pro klasické jaderné elektrárny. S jaderným odpadem to podle mě taky nebude tak horké, je to pořád dost energeticky bohatá směs izotopů, část půjde zpracovat v množivých reaktorech, existují i projekty s využitím urychlovačů částic. Je škoda, že se po havárii v Černobylu do jaderné energetiky téměř neinvestovalo, dnes jsme už mohli být mnohem dál.
Odpovědět8 0
Původní sovětské RBMK jedou na přírodní, nebo jen nesmírně slabě obohacený uran. A ano, sice se v Černobylu ukázalo, že kladný dutinový poeficient je průšvih, ale to je v podstatě technická maličkost. Ať mi nikdo neříká, že by nešlo vyměnit materiál řídících tyčí tak, aby na začátku neobsahovaly grafit. A prostě to zmodernizovat, aby byl bezpečný. Nebo Kanadský CANDU, ten je funkční a bezpečný a také jede na přírodní uran.
Odpovědět3 0
U RBMK ani problém být nemusel, kdyby režim tyhle důležité skutečnosti netajil. Pokud by to Anatolij Ďatlov věděl, bylo by mu jasné, proč je třeba dodržet podmínky testu a k žádné havárii by nemuselo dojít.
Odpovědět1 0
nee, az po Fukusime sa ekoteroristi rozhodli koncit s jadrom, ale zruste nemcom pripojku na vasu siet a do roka a do dna otvoria jadrovky nazad, lebo solarny vietor musi byt 100% isteny niecim inym.
Odpovědět2 0
" S jaderným odpadem to podle mě taky nebude tak horké, je to pořád dost energeticky bohatá směs" ,
Kdybych mohl, tak jeden kontejner doma "uskladním a budu dochlazovat dalších 100 let klidně.
teplo na velmi, velmi dlouho. a on se časem najde způsob, jak to ještě využít tu vyhořelo směs. finové vědí proč to chtějí uskladnit...
A souhlasím, že energetická politika by měla zůstat na ůrovni státu, nezávislá na exportu do německa apod. Navíc občan by měl mít možnost si vybrat, zda chce energii z atomu, vodní, či jiné elektrárny. Pak by totiž okamžitě skončilo spoustu solárů a větrníků
Odpovědět0 0