Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Styryx
A co tahle pasivně chlazená 9600GT?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět0  0
Tak to máš docela štěstí, mně jeden 500GB Samsung odešel hned po koupi a druhej zdá se odchází po půlroce ne příliš intenzivního používání ­(přibejvají vadňáky ve SMARTU, cvakal při pokusech o čtení ­- vypínání a zapínání, přišel jsem o nějaký data který byly nečitelný ­- obnovu bylo nutný provést pod Linux v read­-only NTFS protože Win si s tím neporadily­), po low­-level formátu teda zatim jede ale trochu mám z něj strach. Přičemž ve stejným PC mám další 2 Seagate už asi 4 roky a jeden Sea IDE už nějakých 6 let a ty jsou pořád v pohodě. Samsungy jsou sice oproti Seagate chladnější a tichý, ale bohužel z těchto osobních zkušeností je nemůžu s čistým svědomím doporučit :­-/
Odpovědět0  0
AMD 45W musí zvládnout pasivně uchladit i AC Freezer. Chladím AC Freezerem pasivně CoreDuo E4500 s TDP 65W na nominálním taktu, teploty nepřekroří 50 st. při maximální zátěži Orthosem.

Chce to samozřejmě proudění vzduchu v case ­- ale bez proudění vzduchu to pasivně neuchladí ani Orochi ­(akorát by trvalo dýl, než by se přehřál­). Větrák dopředu před disk ­(kterej je potřeba chladit tak jako tak­) a jeden vzadu na case ­(case HTPC mívaj 2­) úplně stačí a AC Freezer to pasivně musí uchladit. Doporučuju case HTPC s 80mm větrákama vzadu, ne s 60mm ­(kterých je ale většina­).
Odpovědět0  0
Jo a před následujícím bootováním do XP tam zase vrať co tam je teď, protože pokud máš nainstalovanej boot driver ­(F6 při instalaci Win­) tak v IDE kompatibilním módu myslím nenaběhnou.
Odpovědět0  0
Zkus zapnout v Biosu IDE compatibilní mod pro SATA ­(jestli je tam teď AHCI nebo něco podobnýho­), tyhle programy AFAIK povětšinou podporujou jenom IDE disky, což se povětšinou nějak emuluje, ale někdy možná ne. Jenom na vyzkoušení, jestli to půjde nebo ne. A když např. nainstaluješ PQ magic nebo Acronis přímo bo XP, který běží, tak disky vidí, nebo ne? ­(stačí stáhnout demo pro Win, a zkusit, jestli je vidí ­- z Windows by měly, tam nejednou přes služby Biosu, ale nějak nejspíš přes WinApi­).
Odpovědět0  0
Mně to dělala zase Asuska, ale jenom po odpojejí počítače ze zásuvky ­(zajímavý, že nová Gigabyte P35­-DQ6 mi tohle nedělá­). Co jsem se dočet ve fórech, tak to souvisí s Dual Biosem ­- jelikož se nepředpokládá odpojování zdroje počítače ze zásuvky, tak pokud tato situace nastane, ­"myslí­" si deska, že došlo k nějaký závažný chybě. Tj. spustí se pak nejdřív záložní Bios v defaultní konfiguraci, tento překontroluje primární ­(hlavní­) Bios a pokud je v pořádku, počítač se vypne a spustí se po chvilce znova, tentohrát už s hlavním biosem. Proto taky při chybným přetaktování pomůže odpojit pc ze zásuvky a znova zapnout, je pak možný vrátit hodnoty bez nutnosti resetování biosu na desce. Ale mělo by se to stávat jenom po odpojení ze zásuvky a opětovným připojení, ne při každým zapnutí bez odpojení ze zásuvky.
Odpovědět0  0
To už spíš něco přímo připojitelnýho k PC ­- přes USB nebo Firewire, např. já používám k notebooku extra 80GB disk v rámečku, připojeným Firewire ­(lze ještě USB2.0, ale používám to Firewire a doporučuju ho spíš, protože míň zatěžuje při práci procesor­), lze tam mít pak libovolný souborový formát stejně jako přímo v PC, používám na něm TrueCrypt partition formátovanou NTFS.
Odpovědět0  0
Je určitě nainstalovanej správnej ovladač chipsetu? ­(případně taky řadiče disků apod.­) ­- tohle chování vypadá, jako by ­"neznal­" základní desku a používal nějaký defaultní věci ­(např. ta obrazovka ­"nyní můžete vypnout počítač­" IMHO můžu souviset s nefunkčním power managementem)
Odpovědět0  0
No vidíš, to mně by se docela hodila. Dělal jsem nedávno upgrade a koupil bohužel desku P5K­-E, ale brutálně se přehřívá chipset, a občas mi to kvůli tomu padá, tak jsem soutěžil s tím, že kdybych případně vyhrál, měl bych po starostech :­) ... takže jsem před kupováním nový desky čekal na vyhlášení :­-D. Nu což, koupím si jinou asi sám :)
Odpovědět0  0
Na mojí ASUS desce mám taky 8mi­-pin, ale stačí asi zapojit jenom 4 ­- stejně na těch druhých 4 jsem měl takovou záslepku, kterou jsem musel sundat, když jsem tam chtěl dát 8mi pinovej napajecí konektor ­(můj zdroj ho má­).
Odpovědět0  0
No, zrovna na kancelářskou práci je úplně jedno, jestli máte Linux nebo Windows ­- text a tabulky tam jsou taky stejný jako na Win ­(OpenOffice, dokonce otevřete i Wordovský, ačkoli úřady by měly pracovat s nějakým přenositelným formátem, jakým jsou kupříkladu zrovna dokumenty OpenOffice anebo alespoň PDF­), a prohlížeč internetu totéž. Co se týče kanc. nešiky, je naopak lepší, když nemůže do systému v práci moc zasahovat, aspoň mu to pc vydrží nějakou dobu nainstalovaný ­(mmch. Win v režimu Limited User jsou taky relativně nepoužitelný, resp. to chce hodně práce administrátora, aby pod Limited User kontem všechno správně běželo ­- a pokud v kanceláři provozuje win nějaká lama pod administrátorským kontem, problémy včetně zavirování na sebe nenechají dlouho čekat­).
Horší to je, pokud na tom chcete provozovat hry ­(pro Windows, DirectX­) ­- některý ve WineHQ půjdou, některý ne, každopádně výkon bude o něco slabší a hlavně je to šílený nastavování aby to tam jelo pod akcelerovanou grafikou. To už tomu chce celkem rozumět.
Ale plánuju taky přechod na Linux. I proto, že Vistu kupovat neplánuju, dělal jsem teď upgrade a XP 32­-bit nedokáže využít celých 4GB paměti, takže budu teď zkoušet nějakej 64­-bit Linux.
Odpovědět0  0
Mno tak jsou o něco lepší šance než v případě neúspěchu flashe základní desky, stačí najet s jinou grafikou ­(např. PCI­) a update biosu opakovat ­(taky je asi dobrý si uložit starou verzi, pokud to jde­). U MB je to trochu větší potíž, pokud to nemá nějakej DualBios apod. se to musí zanýst buď někam kde maj flashovačku, anebo druhou stejnou desku, nastartovat, za chodu vyměnit chipy Biosu a updatovat. To už jsem taky viděl dělat :)
Odpovědět0  0
"bez nich by prý pokrok v softwaru nepostupoval takovým tempem­" ... já mám spíš z toho takovej pocit, že tyto patenty pokrok brzdí. ­(pokud by šlo skutečně o pokrok, tak by bylo z tohoto hlediska optimální, aby kdokoli vymyslí, jak řešit nějakou úlohu, to dal k dispozici ostatním, aby toho mohli využít a nevymejšlelo se to znova jinak ­- a z toho mi vychází pokrokovější víc OpenSource než patenty­). U patentů ­(čti u Micro$oftu­) jde IMHO pouze a jenom o peníze, o pokrok v žádném případě.
Odpovědět0  0
Mám nějak dojem, že to fungovalo už u WinXP Pro ­- člověk pak může provozovat i Win2k. A co se týče médií a klíče, píšou pak přímo na stránkách Microsoftu, že je v podstatě jedno, kde je seženem :­-D ­(tj. mělo by pak snad být legální provozovat přepálené Windows s klíčem staženým z internetu ­- ovšem teda pochybuju, že takovej klíč projde validací­).

http:­/­/www.microsoft.com­/cze­/infolinka­/faq­/licencovani­/upgradedowngrade­/default.mspx

dole: ­"Médium a instalační klíč si zákazník zajišťuje sám."
Odpovědět0  0
Jinak zdroj za 5000 do kanc. PC je samozřejmě tak trochu kravina, ale dotatečně kvalitní Fortrony zase tak drahé nejsou a řek bych že se to vyplatí.
Odpovědět0  0
Zálohovat data lze, to ano. A jak zálohujete komponenty ­(procesor, základní desku, disk, ...­)? Pokud vám je noname zdroj odpálí, tak se to celkem prodraží. O data v tomhle případě zase až tolik nejde.
Odpovědět0  0
Zkusil bych opravdu tu jinou grafiku, nejlíp půjčit třeba od známého, tím by se vyloučilo že je chyba někde jinde. Jinak já mám signály v obou VGA i DVI rovnou, nemusel jsem nic zapínat ­(jenom před startem PC připojil kabel DVI­). Já zatim jedu norm. přes VGA, to pak záleží kvalita na monitoru jak se s tim dovede poprat, ale kvalitu mam skvělou i v tom rozlišení 1680x1050, takže s tim zatim vydržim než si koupim jinou grafiku ­(mam ještě AGP a plánuju upgrade procesoru takže chci počkat a koupit pak rovnou novou grafiku do PCIe­).
Odpovědět0  0
FX­-5200 má obecně s DVI problémy. Taky mám FX­-5200 ­(od MSI­) a monitor s rozlišením 1680x1050 ­(20­") a zatim jedu přes VGA ­(než budu dělat upgrade PC a koupim novou­), neboť FX­-5200 je patrně ­"moc pomalá­" aby dokázala dodávat obraz přes DVI v tomhle rozlišení ­(našel jsem to v nějaký diskusi, FX­-5200 prý tohle rozlišení prostě nezobrazí­). Nevim jestli by 1280x1024 měla nebo neměla zvládnout, ale mohlo by to tím být. ­(já při připojení přes DVI vidim jenom ­"barevnej rozsypanej čaj­")

Takže bych poradil půjčit si od někoho nějakou lepší kartu ­(třeba GF 6600, Radeon X1600 nebo tak něco ­- spec. s tim radeonem mi to jelo v pohodě v nativním rozlišení­) a zkusit.
Odpovědět0  0
Mno, jsem taky levák, ale s myší jsem odjakživa pracoval pravou, takže používám normálně myš pro praváky a levou bych kupodivu ani myš používat neuměl ­(tuhle jsem to zkoušel­). A píšu levou, takže můžu zároveň si psát poznámky a zároveň myšovat :­-D
Odpovědět0  0
Hehe, jojo ... a pak se z toho doplňujou takový ty malý bombičky na turistický vaření ... ­"vono se to sice nesmí, ale může­" :­-D

(hlavně je třeba vytvořit dostatečný adiabatický spád, tj. plněná nádoba musí být chladnější, než než ta, ze které se plní; je obecně vhodnější dát plněnou nádobu předtim do lednice, neboť ohřívat tu propan­-butanovou bombu na sporáku se teda jako nedoporučuje :­-D ­)

Takže to bude s tim vodíkem určitě něco podobýho 8­-D
Odpovědět0  0
Možná by stačilo odinstalovat a znova nainstalovat .NET Framework 2.0 ne? ­(IMHO si nejsem jistej, jestli 3.0 nahrazuje 2.0, to nevím; každopádně programy používající Framework 1.0, resp. 1.1 ho potřebujou a nepoběží s pouze nainstalovaným Framework 2.0 takže bych čekal že ani 3.0 nebude nahrazovat 2.0­).
Odpovědět0  0
Myší gesta už umí Firefox 1.5.
Odpovědět0  0
Stránka optimalizovaná pouze pro IE ­(5­/6­/7­/jakýkoliv­) je špatně napsaná stránka ­(často ani neprojde validátorem a neodpovídá tedy dokonce ani specifikaci HTML­). Jinak váš příspvek LOL, docela vtipné :­-­)­)­)­))
Odpovědět0  0
Ono hlavne zalezi na kazdem, jestli si to do komplu nainstaluje anebo ne. A pokud uz pro to clovek najde nejaky vyuziti, tak jedine takove, kde mu nebude vadit, ze tato data budou potencialne dostupna komukoliv.
Odpovědět0  0
Ano, ceny jdou dolů dost rychle. Ještě cca před rokem, když jsem koukal do ceníků, stál 20­" cca 50 kKč, nyní už jsem nevydržel a koupil 20­" wide Philips 200W6 za 10 kKč. A jsem velice spokojen, subjektivně je mnohem lepší než původní 19­" CRT, který jsem měl 2 roky předtím ­(navíc s pouze něco málo přes 17­" vidit. úhlopříčkou­). Jednalo se o AOC 9klr a ten LCD je na tom podle mě mnohem lépe, a to včetně barev a ostrosti, odezva je zhruba stejná ­[tj. nepozorovatelná­] ­(jen poznámka ­- je potřeba srovnávat POROVNATELNÉ crt a lcd ­- když budu srovnávat lcd za 10 s crt za 15, tak samozřejmě bude crt lepší; pokud ovšem srovnám crt 19­" za 7 a lcd 17­" za 7 ­[cca stejná viditelná úhlopříčka­], bude ten lcd patrně již lepší­).
Odpovědět0  0
Nejsem si jist, nehledal jsem to, ale vzhledem k ceně chipsetů bych tak čekal, že jde o SW raid... tj. režie tam zřejmě bude, a v případě RAID 5 asi poměrně významná.
Odpovědět0  0
Mám tento monitor už cca 3 měsíce a naprosto mi vyhovuje, odezva je super, vrzání jsem si zatím nevšiml protože s ním v podstatě nehýbu, barvy se mi zdají dobré a podsvětlení také ­(naopak se mi zdá podsvětlení velmi malinko světlejší ve všech rozích, ale musí se na to člověk zaměřit jinak je to nepozorovatelné­). A pokud se vezme v úvahu i cena, za kterou těžko něco lepšího seženete ... :)
Odpovědět0  0
... a navíc by to pro Microsoft bylo možná větším trestem než rozdávání nějakých pokut ;­-)
Odpovědět0  0
Ono u Linuxu bývá spíše větším problémem uvést jej do provozu ­(než u Windows, ovšem jak kdy a taky záleží jak tomu člověk rozumí­), řekl bych že udržování v provozu je ale u Linuxu naopak jednodušší než u Windows ­(u Linuxu už pak v podstatě nemusíte dělat nic a běží to pořád stejně­). Ale ano, souhlas, úřady EU i ČR by měly používat Linux, protože by to znamenalo značné úspory za OS i Office.
Odpovědět0  0
Jojo, taky jsem koukal, když jsem instaloval poprvý doma ATI ovladač a chtěl .NET Framework, přičemž doma mám jenom modem a Framework má cca 20 MB :­) ... tak jsem musel instalaci ovladače o den odložit :­-­/ ... a na Linuxu 64­-bit se mi ho nepodařilo nainstalovat vůbec, ačkoliv balíček pro tento systém poskytují ­(takže jsem nakonec duálně nainstalovaný Linux z onoho nového pc smazal a nechal tam jenom WinXP­).
Odpovědět0  0
Záleží co tisknete. Mně jako nejlepší řešení domů přijde jehličková tiskárna, tisknu jenom texty, fotky tisknout nepotřebuju, páska stojí 100 Kč a mam už jí tam asi 5 let. Je pravdou že tisk je náležitě slyšet :­) ... každopádně na tisky textu to naprosto v pohodě stačí. A když potřebuju vytisknout něco kvalitnějc, vyjedu si to v práci na laseru ­(ale takových tisků, kde bych to nutně potřeboval, moc neni­).
Odpovědět0  0
Přesně tak, taky mě to pobavilo. V ceně Ms Office samozřejmě zaplatíte i naprogramování exportu do PDF ­(a to v současné době zaplatíte tak jako tak i když tam nebude, protože už tam byl jednou naprogramován, proto už se do nákladů promítl­). Stejně jako v ceně Windows platíte Internet Explorer a Windows Media Player ­(i když jsou ­"zadarmo­").
Odpovědět0  0
To dělají pokud vím všechny LCD, považoval bych to za normální. Můj Philips 200W6 to samé. Problém u LCD je, že všechny barvy jsou vytvářeny průchodem světla od světelných trubic vzadu a nelze zcela zabránit průchodu tohoto světla při černé barvě. Můžete zkoušet laborovat s kontrastem a jasem, tím to lze částečně zlepšit, ale zase potom pozor na podání barev. Ve dne to není vidět ale v noci když zkrz danou ­"černou­" prochází světlo to samozřejmě uvidíte.
Odpovědět0  0
Jasné ... ale stejně je IMHO výhodnější počítat snímek jako celek ­(tj. nerozdělovat jednotlivý snímek, kdy samozřejmě ke ztrátě kvality anebo velké ztrátě výkonu dojít logicky musí, ale rozdělit celé video na X částí ­[kde X je počet jader­] a v rámci každé části počítat jednotlivé snímky jako celky­). Zde by samozřejmě bylo nutné aby jednotlivé části byly ohraničeny klíčovými snímky ­(tj. nikoli jednosměrnými nebo obousměrnými rozdílovými­), přičemž ovšem dopředu zpravidla nebude známo, které snímky mají být klíčové ­- tj. by patrně bylo potřeba rozdělit jednotlivé části tak, aby se určitou malou částí překrývaly ­(tj. zjednodušeně řečeno navázat na sebe předposlední klíčový snímek první části a druhý klíčový snímek následující části­), takže by se tato malá překrývající se část samozřejmě musela počítat 2x. V případě např. dvou průchodů už by se možná u druhého průchodu daly pozice klíčových snímků spočítat dopředu.
Odpovědět0  0
Nevím jestli touhle cestou ­(počítání lichých a sudých řádků­) je to vůbec možné udělat vícevláknově, to se mi zdá že tam by musela být obrovská režie a přínos výkonu minimální ­(kvůli vyměňování dat, neboť z toho co vím o kompresích, tak se komprimuje obraz, resp. jeho části, jako celek a těžko to dělat po jednotlivých bodech ­(řádkách­), ale můžu se mýlit, kodek jsem ještě neprogramoval ;­-­), možná že to jde­). Každopádně pokud to dělají takhle, tak bych ztrátu kvality docela chápal. IMHO schůdně řešení by bylo rozdělit celé video na tolik částí kolik bude vláken ­(tj. procesorů, resp. lépe řečeno jader­) a každou tuto část kódovat individuálně, tam by snad ani ke ztrátám kvality docházet nemuselo. Ovšem stále by to byl asi dost složitý problém, zejména při víceprůchodovém kódování ­(ale i to by se myslím dalo vyřešit­). Ale já bych to teda dělat nechtěl ;­-­) ...
Odpovědět0  0
Vodník samozřejmě uchladí jak samotnou kartu, tak i kartu s Peltierem ­(a pravda je, že Peltier také produkuje teplo, takže pak toho musí chladit víc; navíc také žere poměrně slušný výkon ze zdroje, 20­-100W­).
Smysl je ovšem v tom, že ­"chladicí strana­" Peltieru má teplotu nižší než je ­"středová­", tzn. umožňuje CHLADIT NA TEPLOTU NIŽŠÍ NEŽ JE POKOJOVÁ, což vodník sám o sobě nedokáže ­(voda ve vodníkovi má povětšinou minimálně pokojovou teplotu, pokud se nepletu­). Peltier umožní chladit i na teploty blízké 0 stupňům Celsia, proto je pak možno více přetaktovávat. A proto je ale také nutno řešit problémy s kondenzací vzdušných par.
Odpovědět0  0
Co je na oscilogramech nejasného? Obzvlášť když máte pod každým obrázkem jasně napsaný kolik má 1 obdélníček na výšku a na šířku, tak si hodnoty můžete odečíst celkem snadno ­(a pokud jde o zvlnění, tak střed znát v podstatě nepotřebujete, nevíc jej máte uveden nad tím v tabulce­). Pro mě má takovýhle graf mnohem lepší vypovídací hodnotu než jakási tabulka v Excelu.
Odpovědět0  0
To už bohužel také není úplně pravda, 100% záruka se vztahuje pouze na panely se zárukou Perfect Panel, což pro tento neplatí. Také uvažuji o jeho koupi, proto jsem si to zjišťoval. Pro tento model 200W6CS patrně platí záruka uvedená např. zde: http:­/­/www3.p4c.philips.com­/files­/2­/230w5bs_00­/230w5bs_00_ppd_eng.pdf
tabulka na 3. stránce. Povoleno je poměrně dost defektů, obdobně jako u panelů ostatních výrobců ve třídě Class­-2.
Odpovědět0  0
jenže průšvih je ten, že pokud používáte denně klávesnici s jiným rozložením kláves a klávesnici normální, je to docela problém ­(jednou jsem to tak měl a na tý s jiným rozložením jsem si např. věčně vypínal počítač vypínacím tlačítkem místo PageUp, a mačkal Insert místo Delete, protože ty 2 řady kláves jak je Ins­-Del byly posunutý o 1 dolů a nad nima vypínací a uspávací klávesy­). Ono stačí když máte rozložení klávesnice CZE­-ENG a už tak je to až dost, když věčně nevíte kterou máte zrovna zapnutou ve kterým programu.
Odpovědět0  0