Femto-ST Institute ve francouzském Besançon se rozhodně nezabývá stavebnictvím, ale tvorbou mnohem menších věcí. Přesto ale tyto dvě oblasti spojil dohromady a vytvořil miniaturní dům, jehož nejdelší hrana nemá o moc více než 20 mikrometrů. Pro srovnání, lidský vlas má průměr mezi 40 a 90 mikrometry.
Vytvořený venkovský domeček má svou sedlovou střechu, dveře, okna i komín a abychom se v něm mohli usídlit, museli bychom se zmenšit do velikosti bakterie E. coli.
Dům byl vytvořen na předem přichystaných základech s rozměry 300 x 300 μm, kde můžeme jasně vidět vyříznuté díly, z nich byl pak složen jako papírová krabice. Navrch pak byla upevněna střecha.
Ve Femto-ST Institute za tímto účelem vznikla platforma μROBOTEX, která kombinuje různé systémy pracující s vlákny, optické řídicí systémy a robotická zařízení pro manipulaci. Jednoduše řečeno, jde o komoru, kde pracuje robot v prostředí vakua a skládá dohromady jednotlivé části vytvořené z tenkých křemenných membrán. Francouzi jsou obzvlášť hrdí na přesnost robotické ruky, která je klíčovou součástí celé platformy.
Mikrodům je tak pouze zábavná demonstrace možností platformy μROBOTEX, která bude ve skutečnosti použita daleko účelněji. Plánuje se tvorba specializovaných vysoce přesných senzorů, což mohou být optická vlákna monitorující provoz leteckých motorů nebo senzory detekující přímo v žilách případné kolující viry. Nicméně μROBOTEX je vyvíjena od roku 2014 a pravděpodobně to zabere další roky experimentů, než bude připravena k praktickému nasazení.
Zdroj: Motherboard