Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Diskuze k článku: Tak a jdeme blíže za obrazem
15.3.2001, Emil Pavelka, zpráva
Nejfrekventovanější zařízení, na němž se v dnešních dnech video zobrazuje je televizní přijímač. Hodně standardů má původ v televizní technice. Spousta karet pro zachytávání videa má televizní tuner integrován, ale ani jeho samostatné dodatečné pořízení není dnes nákladnou záležitostí.
zorg | 16.3.200121:59

Diky.
Je to tak jak jsem predpokladal.
Ted bych akorat potreboval vedet, v kterym programu/ jakou metodou provadet deinterlacing. Zatim jsem nevidel nic co by bylo fakt dobry. Vzdy to delalo jen bud mensi zuby nebo rozmazani a duchy kolem.

Odpovědět0  0
EP | 19.3.20019:32

Z volně dostupných programů se mi jeví jako hvězda VirtualDub, který má spoustu filtrů a možností(http://www186.pair.com/vdu­b/index.html).Dají se tam stáhnout i filtry třetích autorů. Smart deinterlacer (Donald Graft),Deinterlacer - area based (Gunnar Thalin), PAL deinterlacer (Gunnar Thalin).

Odpovědět0  0
zorg | 15.3.200113:23

Jak je delany to prokladani ?
Kdyz si pustim DVD na televizi, musi mi to taky bezet prokladane ne ?
Pak to z kazdyho snimku vezme lichy radky, pusti je to a v dalsi pulvterine pusti sudy radky. Pak jde na dalsi snimek. atd. atd.
Tzn zadny efekt rozmazani pri pohybu. (Nevim odkud by se vzal) Nebo se pletu ?
(dvd jsem grabovat nezkousel, pac prehravat i grabovat...)
Proc tedy zaznam z kamery/televize ma tento efekt ? Nahrava se snad na kamere 50 halffps ? (Mam na mysli : Z CCDcka to v 1. pulvterine vezme lichy radky, v dalsi pulvterine sudy, ale za tu pulvterinu se scena hejbla, takze je tam ten efekt)
Diky, zoufalec Zorg

Odpovědět0  0
TomK. | 15.3.200113:48

Zaznam muze byt prokladany (=50 pulsnimku/s, z TV kamery) nebo progresivni (=25 snimku, vzdy 2 pulsnimky sejmute ve stejny okamzik, film).
Pokud jedes z DVD na TV, pak prehravac pousti stridave liche a sude pulsnimky (=radky), TV je stridave zobrazuje a je to OK jak pro progresivni tak i pro prokladany zaznam.
Pokud koukas na monitor, ten nema prokladani a zobrazuje vzdy cely snimek najednou. Proto se prokladany signal musi prevest na progresivni (=deinterlacing), aby se na to dalo koukat a pri pohybu nebyly roztrepene hrany.

Odpovědět0  0
Jiri Slavik | 16.3.200116:02

Jo je to tak jak si myslis. Televizni kamera jede v modu 50 pulsnimku za vterinu, pulsnimky se tedy skutecne lisi. Film se normalne toci na 24 snimku (u filmovy kamery by se to prokladani tezko vyrobilo), v TV se pak pousti zrychlene na 25. DVD je vetsinou z filmu, takze pro nej plati taky 25 snimku neprokladanych. Existuji ovsem i nektere DVD natocene prokladane - tocene TV kamerou. DVD pouziva format MPEG2, ktery zvlada oboji zpusob a to jestli je zaznam prokladany nebo ne je zapsano v jeho hlavicce.

Cely problem vznikl uz davno - aby obraz pro oko neblikal, musi se poustet frekvenci minimalne okolo 50 snimku za vterinu. U filmu se to vyresilo tak, ze se jedno policko promita dvakrat. To v dobe vzniku televize neslo - analogova pamet na jeden snimek se da tezko udelat, digital jeste nebyl. Kdyby se vysilalo celych 50 snimku, bylo by to narocny na sirku pasma. Tak se jich vysila jen 25, ale rozdelenych na polovinu. Diky tomu to oko bere a obraz neblika.

Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.