Pánové ,kde hledat hardware do PCI-E? Díky!!
Odpovědět0 0
Martin B
|
24.5.20059:48
v poslední tabulce je např přenos 8000Mbit/s <> 80 Gbit/s, prece 8000/1024*8=62.5 a ne 80 ?
Odpovědět0 0
Ale odpovidaji: 80Gbitu/s je surovy datovy tok kodovany formatem 8 na 10. Tedy 80Gb/10 = 8GB po prekodovani
Odpovědět0 0
Mate nejak divny pocty. 8000Mbit/s = 8Gbit/s, anzto 1000M neceho = 1G neceho.
Co se tyce prevodu Gbit => Gbyte je potreba si nejdriv ujasnit, co znamena ona predpona G, jake kodovani se na seriove lince pouziva a zda ty Gbity jsou uzitecna data nebo zakodovana.
Odpovědět0 0
Kouknete do tabulky jeste jednou. Prenosova rychlost linky je 80Gbitu/s. Po prekodovani je to 8Gbytu/s a to je OK.
Odpovědět0 0
Ja jsem reagoval na prepocet v prispevku a ne na udaje v tabulce. A muj predrecnik psal, ze 8000Mbit/s <> 80Gbit/s, coz jaksi nesedi o jeden rad. :)
Odpovědět0 0
xdream
|
23.5.200517:25
PCI-X mne docela zajima, ale toto bylo prilis odborne. Vzdal jsem to po prvni kapitole. Uvital bych nejake srovnani z pohledu koncoveho uzivatel, kdyz mam moznost pouzit kartu PCi i PCI-X, tak nejake srovnani.
Odpovědět0 0
Mluvite opravdu o PCI-X? Nemate spis na mysli PCI-Express? Ta se znaci PCI-E.
PCI-X je PCI, akorat je sirsi (64 bit) a rychlejsi 100 nebo 133 MHz.
Odpovědět0 0
luk
|
23.5.20050:05
napr. podle me "bit" se pise s mekkym i, 1Gb neni 100Mb atd...Clanek velice odbornej a takovy blby chyby:-)
Odpovědět0 0
Obecne byte = 8 bitu, 1Gb je 1000Mb a myslim, ze nikdo netvrdi, ze je to 100Mb. Podotykam, ze znaceni neodpovida jednotkam SI, protoze 1 MB (byte) by melo byt 1000000B (bytu) ale uvazuje se to jako 1024*1024B coz by se podle SI melo oznacovat MiB (Megabinary) atd.
Odpovědět0 0
Nepochopil jsem, jaká je vazba mezi Linkem a Portem. Standardy kvůli tomu číst nehodlám :-)
Odpovědět0 0
Link je propojeni x1 ... Port je misto, kde se pripojuje zarizeni k linku. Pro predstavu je mozne pripojit do slotu x4 zarizeni x1(ma jen jeden link), to je podporovano secifikaci. V dusledku to znamena jen zpomaleni prenosu, ale zarizeni bude fungovat dal.
Odpovědět0 0
Nemyslíš to obráceně? Do linku 1x připojit začízení 4x?
Třeba tak, jak to měly některé verze DFI s nF4. Měly slot 4x s neukončenou zadní stranou(byla proříznutá), takže jsi do nich mohl strčit i zařízení 16x
Odpovědět0 0
No a nebo druhá strana...dát slotu 4x jen jeden link (1x) .. tak jsi to myslel asi ty že?
Odpovědět0 0
Lidi, uz nekdo z vas videl nejake PCI Express zarizeni, krome grafiky? Ja teda ne. K cemu to je, kdyz mi zbudou 2 PCI sloty? To je ten prinos? Hmm :o(
Odpovědět0 0
1) Ano viděl (např řadič disků pro PCI-E 4x);
2) Tak stejně někdo mohl mluvit při přechodu z ISA na PCI atp... vrátil by jste se teď k ISA ?? Upřímnou soustrast... :-).
Já osobně nechápu, jak někteří můžou žít pouze pro dnešek a nezajímá je, co bude zítra... a bohužel je takových spousta. Nebo myslíte, že PCI, která už nestíhá v plno případech už hodně dlouho tu měla být navždy ? :-).
Odpovědět0 0
Taky jsem videl.
Tusim, ze to byla 4 portova gigabitova sitovka do PCI-E x4.
Odpovědět0 0
Petr11
|
23.5.200517:19
No prostě proto že zitra budete měnit základní desku tak jako tak.Intel má nový čipset na dual procesory,AMD plánuje za rok nové patice.Takže současná základka jak s AGP,tak Pci-e vám bude na tři věci.Tak proto.Jinak situace kolem negrafických karet do PCi-e je naprosto tragicka.Pci-e je natrhu už dost dlouho ale přesto většina karet jsou klasické PCI.Netvrdím že na grafiku není Pci-e lepší,ale přesto AGP v pohodě dál jede i na High End karty,takže přecházet na novou desku jen a pouze pro PCi-e je mírně nerozumné.
Odpovědět0 0
Sitove karty 10Mb/100Mb/1Gb na x1. Jen pro zajimavost se v CR prave pripravuje verze x4 pro sitove aplikace do 10Gbitu/s
Odpovědět0 0
Frantisek Rysanek
|
14.7.200515:39
Treba Areca ARC12xx - SATA RAID radice s rozhranim PCI-E x8
Odpovědět0 0
Radim2
|
19.5.200513:37
Zajímalo by mě na jaké frekvenci PCI express beží, mám pocit že na 100MHz, je to pravda?
Odpovědět0 0
Referencni hodiny bezi na 100MHz a pak jsou vynasobeny 25 - tim se ziska surovy datovy tok 2.5Gb/s (pouziva se kodovani 8/10) tedy je mozne teoreticky bez rezie protokolu prenaset 250Mbytes/s. Pridavne karty nemusi tyto hodiny vyuzivat, ale mohou si je primo rekonstruovat z datoveho toku.
Odpovědět0 0
Radim2
|
19.5.200516:55
pokud zvýším frekveci FSB zvýším i frekvenci PCI Express, takže ji zamknu na 100MHz, popřípadě testnu kolik zvládnou periferie, zatím to vypadá že zvládají 114MHz
Odpovědět0 0
Můžu s klidným svědomím říct, že takovýhle článek jsem tady hledal dlouho a budu jen potěšen, když tady podobné články budu nacházet dále!
Snad bych jen doplnil, či spíše upřesnil, že-
1. PCI na rozdíl od PCI express vyžaduje mnohem více křemíkových součástek na desce a je celkově složitější a o překvapivě mnoho dražší na výrobu, což se v současné době bohužel na koncové ceně základních desek příliš neprojevuje. Pravda je, že PCI express zase vyžaduje přesnost, aby cesty na plosném spoji měli stejnou délku, aby nedocházelo k nekonzistenci signálu - aby dorazil po obou ve stejnou dobu, což se řeší jejich zvlněním, jak je pěkně vidět na obrázku plošného spoje... PCI také musí být terminovaná, aby se signál "neodrážel", což přidává opět další křemíkové součástky na desku.
2. O nahrazení rozhraní jako např. SATA se skutečně uvažuje, a bude o to snaha, ale nebude to jen SATA, ale např. by mohli vymizet síťové adaptéry jak je známe doposud, USB, FireWire a další....
Ještě jednou pochvala a díky autorovi!!!
Odpovědět0 0
Petr Baláš
|
18.5.200523:15
Byl by nějaký odkaz na to, co to je JTAG? Vím, že se tento termín vyskytuje okolo ladění HW - je to totéž?
Jinak za článek velká pochvala.
Odpovědět0 0
JTAG - Joint Test Action Group
Skupina lidí vyvinula techniku a stanovila standard pro návrh chipů na deskách tak, aby umožňovaly test spojů desky. Zjednodušeně vstupem TDI (Test Data In) se sériově nahrají data do klopných obvodů v chipu, ta se přenáší po spojích a zachytávájí zpět do klopných obvodů a sériově se vypouští ven výstupem TDO (Test Data Out). Mno a pokud jsou data stejná jako na vstupu, tak jsou spoje na desce OK. Nebo aspoň tak nějak to bylo :-).
Test desky potom sestává z toho, že
1. otestují chipy samy sebe (pomocí řaiče autonomního testu) a dají vědět signálem, jestli jejich autonomní test prošel OK (signál Go/NoGo).
2. otestují se spoje desky pomocí JTAG
jinak osobně žádnou stránku neznám, ale dar přítele googla je mocný to nástroj ;-)
http://www.google.com/search?hl=cs&q=JTAG&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=
Odpovědět0 0
Petr Baláš
|
19.5.200519:23
Díky. Netušil jsem, že je podpora pro testování přímo součástí PCI sběrnice. Google jsem použil jako první ale nebyl jsem si jist, zda to je stejný JTAG (nebyla by to první shoda zkratek v oboru) :-).
Odpovědět0 0
Zde bych podotkl, ze je to obdobne jako na PCI sbernici. Noze pro JTAG jsou pritomny, ale s vysokou pravdepodobnosti to nebude implementovano. Board s implementovanym JTAGem na PCI konektoru jsem jeste nevidel a to ani u prumyslovych pocitacu! Byt podle specifikace se ma zajistit propojeni TDI a TDO aby nedoslo k preruseni retezce!
Odpovědět0 0
JTAG se pouziva pro testovani, programovani a ladeni systemu na cipu. Je mozne zapisovat, cist IO piny a jeho vnitrni stavy. Jeden z hlavnich duvodu vzniku byla miniaturizace IO (BGA pouzdra maji piny z dolni strany a prokovy neprochazeji na dolni stranu desky) a omezeni testovacich plosek na DPS. Obvody se daji spojovat do retezce, neni problem propojovat desitky obvodu, pomoci 4 vodicu i od ruznych vyrobcu. Dalsi pomocne systemy pro JTAG a Boundary Scan jsou normalizovany - IEEE 1149.1 muzete i vyuzivat SVF a BSDL soubory. Jednoduchy priklad pouziti je uveden na:
http://www.hw.cz/out.php3?automatizace.hw.cz/view.php?cisloclanku=2005031501
Odpovědět0 0
Je to zajimavý článek ,ale bohužel mu nerozumym a já nejsem jediný, jak tady píšou jiní. Bylo by dobré napsat ještě jednu kapiolu s podrobnějším vysvětlením.
Odpovědět0 0
Jak už bylo zmíněno, článek je dobrý, ale spíše je to strohý popis a podle mne pro většinu návštěvníků SHW téměř nepochopitelný a nestravitelný :-). Nicméně tak jak už tu zaznělo, jsem rád, že se tu objevil a osobně bych takové články v budoucnu také uvítal :-). Ikdyž možná by mohl být napsán trošku čtivěji. Nejde o to, že bych nerozuměl, ale tento strohý technický typ článků mě osobně trošku unavuje a na SHW si chodím odpočinout :-). Takovýto typ článku bych hledal spíše v manuálových stránkách k PCI-E atp. (tímto směrem byl pravděpodobně směrován vzhledem k stránce, kam míří odkazy z tohoto článku).
Jinak osobně by mne zajímalo kolik lidí zná kolik procent pojmů a problémů uvedených v článku (od jednodušších jako skinefekt, přes vrstvový model ISO-OSI až po problém koherence cache při přímých paměťových operacích). Osobně s tím problém nemám (neznal jsem jen některé věci z PCI jako operace typu LOCK, konfigurační mechanizmus typu 0 atp.. - dá se vyčíst z manuálů), ale podle mne většina návštěvníků SHW nezná ani 1/3 pojmů a problémů v článku zmíněných. Ale třeba se pletu :-).
Každopádně díky za článek a jak jsem psal, kdyby se objevil v budoucnu další podobný (a kdyby byl více čtivější, bylo by to super :-) ), tak bych byl velice rád ;-)
Odpovědět0 0
jajaapaja
|
18.5.200520:48
jo jo, skinefekt jeste beru ale zbytek se fakt nechytam
Odpovědět0 0
amaca
|
18.5.200512:30
Pochvala, solidní práce.
Odpovědět0 0
Docela bych uvital srovnani tehle dvou sbernic. Myslim, ze by to melo vetsi pridanou hodnotu nez clanek popisujici jednu z nich.
Odpovědět0 0
Sbernice HyperTransport je spise urcena pro komunikaci mezi integrovanymi obvody na desce plosneho spoje. Prechody pres konektory jsou mozne, ale maji vyssi naroky na vedeni signalu. PCI Express si nese informaci o hodinovem signalu zakodovanou primo v datovem toku - odpadaji problemy s jittry a skew mezi daty a hodinami. Dele se predpoklada zvyseni pracovni frekvence. Podle zkusenosti overenych praxi, lze zvysit pracovni frekvenci az k 11Gbitum na FR4. Tedy surovy datovy tok bude dosahovat 10Gbitu (>1Gbyte/s) na jednu linku pri pouzitem kodovani 64/66.
Odpovědět0 0
OK, tak jsme se dozvedeli par veci v cem je HyperTransport horsi nez PCI Express. Mohl byste nastinit take par veci v cem je HyperTransport lepsi nez PCI Express?
Odpovědět0 0
a8n
|
18.5.200521:05
Každá technologie je určena k něčemu jinému, PCI-E má kodování 8do10, takže je náročnější na přenos dat a měla by mít o něco větší latenci. Nejsem si tím úplně jistý tak mě za to nekamenujte.
Odpovědět0 0
HyperTransport rozhodne neni horsi nez PCI Express, jen se vyuziva pro propojeni soucastek primo na desce (jen velmi zridka mezi deskami). Treba procesor - video controller, IOB, memory controller... Diky tomu dosahuje vetsi prenosove rychlosti (kolem 12GB/s), nizsi latency - kratsi reakcni doba, jednodussi konstrukce - nepotrebuje PHY s kodovanim a z toho plynouci i nizsi cena. Naproti tomu PCI Express je navrzena hlavne pro propojeni board to board a to nejen pres konektor ale treba i pres kabel, nebo vlakno v budoucnu.
Odpovědět0 0
kcg
|
20.5.200514:32
Jen poznamka: u AMD64 arch. se HT nepouziva pro spojeni memory controleru. Jadro CPU, MC a HT jsou navzajem propojeny cross-barem vevnitr CPU. PCI-E samotny je pak napojen na HT.
Karel
Odpovědět0 0
no@mail.cz
|
18.5.200517:14
Clanek super, ale taky bych uvital srovnani s HT (melo by to byt srovnatelne, obe jsou vysokorychlostni seriove paketove sbernice ne?).
Odpovědět0 0
Lio123
|
18.5.200510:12
Zajímavý článek, který vybočuje z řady SHW, stejně jako články pana Orla. Je pravdou, že je pouze souhrnný, ale na druhou stranu i tak to bude pro většinu publika nestravitelné (hádám). Pro mě je rozhodně přínosem. Jaké vlastně má mít Svět HW zaměření? Rád bych takové články viděl i v budoucnu, ale pařany to asi moc zajímat nebude (ždyť tam není žádné číslo FPS :) ). Web s informacemi pro profesionály v češtine skutečně chybí. Díky za zajímavý článek
Odpovědět0 0
Plně souhlasím, že tady "web pro profesionály" chybí. Byl bych jedině rád, kdyby se SHW trhl a začal psát více těchto článků.
Každopádně tento článek je moc pěkný. Chválím :)
Odpovědět0 0
tomXX
|
18.5.20059:50
Trochu mi to pripomina moju maturitnu otazku: "Strukturna a abstraktna synteza synchronneho binarneho citaca modulo 11" :D
Odpovědět0 0
Diagon Swarm
|
18.5.20059:15
Tahle úroveň odbornosti mi plně vyhovuje.
Odpovědět0 0
Miko
|
18.5.20058:50
musím připustit, že tohle je na mě příliš odborné, hodně jsem se ztrácel. Určitě je dobré vědět, kde hledat když bych se ponořil hlouběji, ale chybí mě trochu spojení teorie s praxí, tj. současná verze, možnosti, případně skutečné rychlosti, problémy apod.
Ale přes všechny mé poznámky díky.
Odpovědět0 0
Frantisek Rysanek
|
14.7.200515:47
Odpovědět0 0