Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od tervi
IBM urcite bylo velkym akceleratorem vyvoje v dane dobe a souhlasim i se soucasnou spickovou urovni, ale je treba vzpomenout, ze firma mela i sva hrube zpatecnicka obdobi a pokud by se nevydala v dobry cas dobrou cestou, pomerne brzy by ji prevalcoval nekdo jiny, konkretne firmy, ktere v dobe, kdy se pocitace pomalu stavaly dostupnymi i mensim firmam, disponovaly pokrocilejsi technologii, byly konkurentem IBM, lec pro masove nasazeni mely v tu chvili horsi obchodni model i vychozi pozici ­(IBM melo obrovskou sit dulezitych zakazniku i renome jeste z dob mechanickeho pocitani­).
Odpovědět0  0
No, tohle je to trochu pomichane.
Integrovana zvukova karta nema signalove nic spolecneho s externim zvukovym zarizenim­/ADC pripojenym pres USB, jsou to 2 ruzna zarizeni.
Stejne tak jako zaruseni jiz konvertovaneho signalu neovlivni optika nebo USB. U USB v zavislosti na kvalite driveru a stavu systemu muzou vznikat vyssi latence i dropouty.
Nicmene nejde o problem optika vs zelezo ve smyslu nejakeho sumu, ale spis o problem driver vs. system obecne.
Problemy s internim zvukem jsou pak obvykle zpusobene tim, ze je to ve vetsine pripadu sh*t, na ktery by slo naladit i radio:)
Odpovědět0  0
Uz se tesim, nicmene me zarazilo, ze by ochudili 17­" verzi o i7, takze ne, je pochopitelne k dispozici, pouze uveden jako option.
Odpovědět0  0
zomg dd > ss ­-.-
Odpovědět0  0
to je dost zavadejici, nejsou to nebo nemusi byt v nejmensim ­"nejake jednoduche vypocty­";­) nicmene jde o specificky typ vypoctu; zatimco treba pro maticove operace, streamove zpracovani ci obecne jakykoli paralelizovatelny algoritmus byva pro gpu raj, rozvetvenou strukturu bezne aplikace jako textoveho editoru je nesmysl implementovat na gpu, prestoze samotne vypocty v takove aplikaci jsou z matematickeho hlediska nesrovnatelne jednoddusi.
Odpovědět0  0
tezko rict, mame treba Mono, ktere je takove nejake, ale funguje. tak treba bude jeste lip... nic neni zadarmo, toz se necham prekvapit;)
Odpovědět0  0
No ona to ani neni jednotka, jen cislo;­) ale jinak sem rad, ze se sgi drzi, ackoli to parkrat vypadalo na krach, superpocitacu neni nikdy dost.
Odpovědět0  0
Kdybys mel firmu, ktera se snazi prodavat produkty s urcitou urovni kvality a do toho by se ti cpala ­"konkurence­", ktera parazituje na pribuznosti produktu s tvou zavedenou znackou, ale pritom prodava smecka, ktere tak mozna dobrou reputaci poskodi, protoze na nich beha tvuj system, dival by ses na to trochu jinak.
A krome toho, potirat levne klony Applu je naprosto spravne, jak bychom k tomu prisli my, co poctive platime za pravou kvalitu;)
Odpovědět0  0
no, bez technickych detailu, co ze pouzivas pro seriozni praci ted?
Odpovědět0  0
bez ohledu na to, kolik vydrzi doopravdy u masiny se zvysenou odolnosti imho nejaky ten industrialni design nevadi, naopak:)
Odpovědět0  0
No, v multimediich neni jader nikdy dost. slusne renderery muzou byt spustene jsou paralelni, pri praci 2d v dtp rozlisenich se taky da ocenit multithreading na nektrych filtrech... mno a v posledni dobe bojuju s vypocetni narocnosti nekterych vst nastroju a efektu, kdyz jich bezi mnoho najednou... zkratka vykon se upotrebi:­)
Odpovědět0  0
premyslim, jestli ma byt extra spolehlivy i po jinych strankach, jinak je to na pytel. par disku ext i int uz mi upadlo, nektere si vydrzi nezadaly tady se specialem, jeden odesel pri padu asi z 10cm:> ale nakonec stejne vetsina dat, ztracena poruchou disku, nemela pricinu v padu...
Odpovědět0  0
Pouzivam 17­" Apple PowerBook, s trochou snahy se da nacpat i do bezne tasky na notebooky, ani neni nejak neprimerene tezky... jen ty baterky by mohly vydrzet dele:D
Odpovědět0  0
na nekolika vejskach aspon par meli, i na CVUT:>
Odpovědět0  0
jako zaryty WoWer bych to opravdu dokazal ocenit:­))
Odpovědět0  0
Vzdycky mi prislo, ze se lidi do Gatese obouvali sec mohli, leckdy pravda opravnene, vetsinou ovsem v ramci skutecnosti, ze nadavat na Billa je popularni kratochvile ­(tedy ne ze bych si obcas nezaklel, ale je dobre znat hranici, kdy je chyba v systemu a kdy v uzivateli ci pogramatorovi:­). Nicmene to vypada, ze Bill nepredstavuje jen zosobneni ­"zleho­" monopolu, ale je to vcelku fer chlapik, na miliardare... :)
Odpovědět0  0
To je imho vcelku jednoduche, v soucasnosti je u vetsiny aplikaci rozhodujici rychlost dokonceni, nikoli behu, protoze ta se v rade pripadu povazuje prave s ohledem na rychlost HW za dostatecnou. Vetsina softwarovych platforem miri k managovanemu kodu, automaticke sprave pameti, vysokourovnovym vizualnim jazykum etc. vsechno tohle zvysuje rychlost vyvoje na ukor hrubeho vykonu, nemluve o tom, ze se preferuji neustale propracovanejsi graficka rozhrani, ktera sezerou kdejaky zdroj. a z trochu jineho pohledu ­- dneska taky programuje kde kdo:­)
Odpovědět0  0
No, nesouhlasil bych tak uplne, je to vec nazoru. Muziku mam jako konicek uz docela dlouho, uzivam nekolik hw syntetizeru i midi keyboard, ale obcas se proste hodi mit par oktav primo u klavesnice, kdyz je potreba upravit nekolik not v sekvenceru, udelat nejakou smycku, prijde mi, ze na veci tohodle typu to muze byt docela dobre, najspis zkusim...
Odpovědět0  0
Příznivci Intelu se jistě těší, jsem také velice zvědavý, jak to bude vypadat v praxi... jen bych si dovolil malou korekci ad ­"Potvrzuje to už jen fakt, že to bude první Intelův od základu navržený 64bitový procesor­"; Pomineme­-li, že procesor částečně vycházel z některých risc architektur třetích stran, pak prvním Intelovským plným 64­-bitem bylo a je serverové Itanium, i když se s ním v praxi zas tak často nesetkáme. Nicméně třeba SGI se díky Altixu založeném právě na tomto procesoru vyhrabalo z pokraje krachu:)
Odpovědět0  0
v posledni dobe je ati partnerem sgi, uz v Onyxu 4 byly pouzite jejich gpu pracujici paralelne, skalovatelne do 32 jednotek...
Odpovědět0  0
to je cena za singlenode verzi s osmi procesory, sestava s vykonem 65Tflops ma 512 nodu a 4096 procesoru...
Odpovědět0  0
kdyz uz, tak prosim odkaz na konkretni clanek nebo resersi, shodou okolnosti jsem se psychoakustice trochu venoval v ramci kompresnich algoritmu na MFF, takze o tom neco tusim. co je to ­"nekvalitni zvukove prostredi­"? potazmo kvalitni zvuk? nejsou to exaktni terminy a vnimany jsou opravdu individualne. sluch z hlediska psychoakustiky rozhodi kde co, krome toho se s vyjimkou prekracovani limitu hlasitosti vice mene jedna o zmeny vratne ­(uz jen z toho duvodu, ze prah percepce dost kolisa v zavislosti na prostredi a je ruzne citlivy k ruznym formam zkresleni­). a opravdu mi netvrdte, ze stari dobri zvukari, kteri sva mlada leta stravili u sonetu duo a pozdeji u pultu se 75dB s­/n a 1% zkreslenim, neoceni kvalitni zvuk, protoze to je proste blbost:­)­))
Odpovědět0  0
pred casem jsem na to koukal... docela premyslim, jestli tohle ukazuje, kam se bude ubirat vyvoj...
Odpovědět0  0
no, vetsina veci od creativu neni nej. ale co se bedynek tyce, cambridge soundworks meli vzdy dobrou povest a z vlastni zkusenosti nemuzu rict, ze bych se na necem od nich vylozene spalil.
Odpovědět0  0
pokud se me nekdo pta na pocitacove repracky a systemky, vcelku s klidem doporucuju creative ­(cambridge soundworks­)... jinak ten problem s mozillou tu opravdu je ­(nepolemizoval bych ted, jestli je to kvuli ms, nebo z toho bude flamewar, kazdopadne s tim plz neco udelejte:)
Odpovědět0  0
za deset let 2­-5x vyhodim pocitac i s reprobednama. koupim si nove a lepsi. pocitace vcetne periferii jsou vice mene spotrebka. uz to jednou pochop. vubec nechapu, o cem to tady celou dobu je. kdo ma usi, tak si vybere kvalitni bedny, komu je to jedno nema nema prachy, tak si proste koupi neco levneho. jediny, kdo tady vnucuje nejaky pravdy o tom, co je dobre a co spatne, ses ty. uz je to NUDA.
Odpovědět0  0
kdo jsou oni? nejaci horsi lide, kteri se totiz tozhodli nekoupit si highendovy soundsystem nebo kdo? co se tyce vysokych frekvenci u mp3 vseobecne, asi vite, jak se stavi u strednich a vysokych kompresnich pomeru psychoakusticky model k pasmum vyssich frekvenci, nepocitam zmeny signalu pri ftt nebo dct a kvantizaci.

co se tyce realizmu, mel jsem tim namysli neco jineho, stare prosrate ­"to staci­". je treba se smirit s faktem, ze existuji lide, kteri nepovazuji nakup kvalitniho a pomerne draheho audio vybaveni za svoji prioritu a jsou kvuli tomu schopni spokojit se zvukem prumerne kvality. asi jako ja s klidem vypiju vino, ktereho by se znalec nedotkl. nekdo ostatne ani nema dost penez na techniku a zase voli v nizkych cenovych hladinach. ale i oni se chteji orientovat. na druhou stranu, kdo ma zajem o spickovou techniku, nalezite oceni grafy s charakteristikami, nebude si zrejme kupovat pocitacove bedynky...
Odpovědět0  0
jo, jsem tervi z furry.cz :­))
Odpovědět0  0
a vis, ze me ani ten predchozi prispevek moc nestval? se zvukem delam jen nejakych deset let, takze asi min nez ty. nicmene za tu dobou jsem se naucil necemu jako realizmus. 90% lidi nikdy neuslysi rozdil mezi 90 a 96dB SNR, kdyz nebudou mit poslechovou mistnost bez ambientnich ruchu, zkusenost a dobre usi. vysky nad 10KHz super. jen skoda, ze je mp3 ­(zejmena tak, jak je lidi ve vetsine tvori­), z nich stejne udelaji mptrosky a po pruchodu efekty uz z puvodniho signalu nezbyde takrka nic. dalo by se dlouho pokracovat, ale nema to velky smysl, chci tim rict jedinou vec. cilova skupina pro tenhle druh bednicek se mozna rozhoduje, jestli si koupi nejakou jvc vez, domaci kino mustek, nebo pripichnou k pocitaci sadu od creativu. a pokud vezmu v potaz kvalitu elektroniky v tehle cenove relaci, nezbyva mi nez proste na tehle hladine vyzdvihnout zvukovou kvalitu spousty pocitacovych chrchlatek ve srovnani s tim, co dostanu, kdyz si vezmu adekvatni penize a pujdu si koupit vezicku. muzes jim treba rikat setrilci, pro me jsou to lide, kteri nevyhazuji penize za to, co by prakticky nevyuzili. treba si reknou, ze u kamose u audiofila to hraje lip. a taky si reknou, ze za tech 40 tisic rozdilu muzou mit lednicku a ctvrt roku najem a maji pravdu... takze asi tak.
Odpovědět0  0
mozna by nebylo od veci uvest, jake je podporovane rozhrani
Odpovědět0  0
a dalsi slzicky... commodore byl pojem, je az zvlastni, jak si nekdy vypestujem citovy vztah k necemu tak technickemu. kazdopadne uvidime, vubec bych neprotestoval, kdyby se jmeno amiga opet objevilo na trhu:)
Odpovědět0  0
taky na to koukam:­)­) to bych se tam pomalu mohl jit se servery prihlasit:DDD
Odpovědět0  0
SEM PRO­[n­] to, aby si amd konecne najalo nove marketingove pracovniky v oblasti vyberu finalnich nazvu produktu:D athlon, duron, sempron... co bude dal? pokemon?
Odpovědět0  0
ackoli relativne nezaujaty, musim si po letech opet povzdechnout, ze amd vybira opravdu velmi nepovedene nazvy produktu...:)
Odpovědět0  0
uz jsem na tohle tema parkrat premyslel... nebylo by uplne spatne, kdyz se pritulkyne nachazi mimo fyzicky dosah, vyuzit internetu, dvou koncovych zarizeni, kamerky...^.^ nepochybuju, ze to za cas vymysli japonci, ms by mohl pridat asp.sex; pak uz jen ta hruza, ze v nejlepsim spadne system...
Odpovědět0  0
tim ­"mel jsem dojem­" jsem mel chtel decentne upozornit, ze to tak proste neni. smesovani trinitronu a invaru je michani jablek s hruskama. trinitron je koncepce rozlozeni a tvaru otvoru stinitka, zatimco invar material, ktery muze byt pouzity i na ploche obrazovky. material proste s tvarem nesouvisi.
Odpovědět0  0
mel jsem dojem, ze Invar je tepelne odolna slitina obsahujici niklu s nizkou tepelnou roztaznosti, ktera se pouziva pri vyrobe masek z duvodu moznosti dosazeni vyssiho jasu, potazmo kontrastu a s tvarem obrazovky nesouvisi...
Odpovědět0  0
tervi (76) | 26.12.20031:46|Spasitel Bill
heh, no, zajimave, nicmene ponekud tucnakovske, mam rad tucnaka asi stejne jako wokynko a jablicko, pouze obcas mam dojem, ze nekteri siritele samospasitelnosti tuckanovy si nevidi na spicku zobaku, coz ostatne plati i o nekterych opensourcovych husitech ­(nemam nic proti linuxu ani opensource, ovsem nic se nema prehanet, ze...:o­-­)
btw, preji krasne svatky vsem bez rozdilu pocitacoveho vyznani, necht alespon jednou v roce usednou ku spolecnemu stolu a pozvednou cise na pocest velkeho internetu:­)

http:­/­/www.furzine.com­/tervi_pf_2004.jpg

Odpovědět0  0
Jako poradce jsem delal treba pro Corpus Solutions, kteri dodavaji velka sunovska reseni, pricemz ceny se pochopitelne pohybuji v oblastech, ktere nejsou jednotlivci dostupne a takove zarizeni ani nevyuzije. Tim se ta fraze treba doufam vysvetluje.
Co se tyce tcp, divam se velmi dobre, a tak jsem si vsiml, ze poukazujete na spatnou tabulku, tedy absolutni transakcni vykon, kde se mezi velkymi pocitaci krci jeden xeonovy cluster. ze je to vyjimka potrvrzujici pravidlo je videt z http:­/­/www.tpc.org­/tpcc­/results­/tpcc_price_perf_results.asp, tedy zebricek price­/performance, ktery je pro zmenu levnymi clustery prakticky plne osazeny, tak, jak jsem rikal.
Mrkni treba na sgi.com, coz je firma, kterou itaniovsky altix doslova vytahl z krize. ted momentalne jsou v highlights temer same zpravy o prodeji itaniovskych systemu, tak si nejaky precti. nasa a japonske univerzity zrejme nevi, co delaji:­)
Emulator byl vylepseny, protoze vyuziva nove prvky architektury, kter puvodni Itanium nemelo. Takze ciste pragmaticky. Proste tam ta podpora je a ani intel si nemysli, ze tim zaujme soucasny prumerny 32­-bitovy trh.
Jinak abych na to nemusel odpovidat jinde, RAMBUS byl znamy davno pred pentiem 4,dodaval napr. pameti pro superpocitace s procesory alpha a RDRAM jako takova je v nizsi frekvecni znama cca od 96. A licencni politiku skutecne urcoval rambus, nikoli intel, protoze v te dobe mel monopol na nejrychlejsich pameti ­(resp prodej licenci k vyrobe­) a ponekud zkostnatele mu zustaly z vyklosti ze sveta velkych pocitacu, kde cena nebyla rozhoduji faktor....
Odpovědět0  0
jen par technickych:
- ano, na Xeonu se muzika pousti, kolega v praci ma dual Xeon Fujitsu­-Siemens, je to normalni pracovni stanice, na ktere striha video. Xeon totiz zdaleka neni urcen jen pro servery.
- ne, opravdu nemas dobre informace, cenu pameti urcovala firma Rambus, ktera zvolila chybnou licencni politiku. Pozadovala po vyrobich znacne vysoky poplatek z kazdeho prodaneho kusu, jenze neodhladla vyvoj v konkurencni oblasti. Intel zvolil RDRAM proto, ze byl v te dobe nejvykonnejsi variantou a pote, co diky mnohem dynamictejsimu trhu s DDR SDRAM prestal byt RDRAM tak atraktivni, tak se na nej proste vykaslala.




Odpovědět0  0
nevim, kdes prisel na toho moviteho spravce:­] jednak se spravcovstvim primarne nezivim, neb jsou mym dennim chlebem analyzy ict. nevim, kdes vzal predstavu o bohatych nebo nebohatych spravcich, o nakupech takovych systemu rozhoduje obvykle vyberove rizeni, kteremu predchazi rozsahla analyza ­(pricemz jeji cena se sama o sobe pohybuje radove ve stovkach tisic­). Itanium 2 neni a nebude mirit do oblasti kde je malo penez. Opravdu uz nevim, jak jinak bych to rekl.
Co se tyce toho tpc, xeonove reseni je tam, alespon co jsem si vsiml v zebricku price­/transaction, nikoli absolutniho transakcniho vykonu. Nelze se tomu divit, protoze clustery jsou oproti velkym pocitacum cenove podstatne priznivejsi, nicmene uz jsem psal o tom, ze je nelze rozhodne nasadit vsude jako idealni reseni.
Co se tyce clanku na theregister, dell a ibm nemaji itaniova resni jako hlavni program, i kdyz prave dell nedavno ­(dlouho po uvedeni clanku, ktery je pul roku stary­) zridil velkou clusterovou instalaci postavenou na jeho itaniovskych serverech. Co se tyce odbornosti prispivatelu, nezpochybnuju ji, ale jednak z jednoho clanku nic zvlastniho nevyplyva, jednak ho nepisi zadni bohove. vzhledem k tomu, ze se s lidmi z itc analyzy uz jenom kvuli praci komunikuju velmi casto, muzu te ujistit, ze kdyz se trochu vic podivas do hloubky problemu, budes se o tom s nimi moc normalne bavit.
Primer neni nekorektni. Tak jako auto nebude letat, na Xeonu nepostavis 32 procesorovy single server, protoze na to proste neni delany. Ze velke firmy, ktere uzivaji 64bit systemy, nemaji duvod migrovat, at uz na jakoukoli platformu, je taky chybna uvaha. rada instalaci ma cenu za licence pocitanou per procesor a rok a pokud nejaky software bezi stejne rychle na systemu s 32 procesory, jako by bezel na konkurencnim se 48, pak to rocne usetri desitky milionu jenom za licence, coz je jeden z prikladu, proc se migrace v analyzach zvazuje. Rada firem uz delsi dobu prechazi od SUNu k HP a IBM, za 4 roky to muze byt naopak...
Co se tyce emulatoru, porad tvrdis tu samou vec. Je to nesmysl. Relativne chudy zakaznik uzivajici 32bit soft si nekoupi procesor za $5000, ktery ma 32­-bit emulator, aniz by vyuzival nativni instrukcni sadu. protoze neni idiot. emulator je proste moznost, jak pustit 32bit soft, nic vic, zadna snaha prosadit se na low cost segmentu ­(ze intel zavedl ocesana itania s nizsi cenou je jina vec, jsou urcene hlavne pro nizke 1U case a male workstationy, maji nizsi spotrebu, nicmene stale si za cenu samotneho procesoru poridis kompletni server, ktery pro tebou prezentovaneho ­"chudeho­" admina bohate postacuje­). Opravdu si jeste myslis, ze intel pocita s tim, ze na itaniich pobezi 32bit systemy?

Tim bych tak nejak i odpovedl na otazku, proc tam ten emulator je. Co se tyce odkazu na prodej, uz jsem se ho taky dotknul, ale aby to bylo zrekapitulovane v kostce. Jeden pul roku stary kratky clanek, tykajici se primarne prodejcu, kteri nemaji systemy zalozene na Itaniu 2 jako hlavni produktovou radu, neni nejakym smerodatnym ukazatelem. Navic Dell v posledni dobe uspesne prodava Itaniove clustery zalozene na jeho dvouprocesorovych serverech, coz sice nemuze primo konkurovat Integrity nebo Altixu, nicmene i tak je to zajimavy pocin.

Odpovědět0  0
to jsem nikde nenapsal, protoze obrat ­'majetnejsi administrator­" nepouzivam, patrne ses prehledl;­) precetl jsem si ho dobre.
Odpovědět0  0
administruju 32­-bit server, protoze pro dany ucel bohate vyhovuje a zatim neni potreba prechazet na 64bit, itanium 2 je smerovano do segmentu, ktery se me proste netyka, takze jeho nakup nezvazuju a ani v blizke budoucnosti zvazovat nebudu. pokud bych navrhoval velky e­-business system, bude to uplne jine, mohu si dovolit robustnejsi reseni v podobe velkeho serveru, at uz to bude ibm, sun, nebo hp ci sgi.
Co se tyce Xeonu a velkych serveru, nemuzu souhlasit. Xeon neni a nebude urcen pro velke servery. To neznamena, ze systemy na nem zalozene nelze clusterovat, pricemz teoreticky dosahneme velice dobreho pomeru price­/performance. Jenze clusterovani neni zdaleka samospasitelne reseni a pokud pozadujeme vysoky vykon per node, ktery ma nabootovany vlastni operacni system, Xeon v porovnani 64­-bit platformami vcetne Itania 2 prakticky nelze pouzit a taky to nikdo nedela.
Ten odkaz na prodej mi bohuzel bohuzel nejak nefacha, nicmene pokud srovnavas prodej Itanii treba s Xeonem nebo P4, zase je to uplne mimo. Itanii se nikdy nebude prodavat tolik, co Xeonu, kterych se narve hafo do pracovnich stanic a 1­-2 procesorovych serveru ­(klidne v to muzem zapocitat i nody clusteru, protoze se ve skutecnosti jedna o separatni pocitace propojene vysokorychlostni siti­). Segment velkych pocitacu se pohybuje v uplne jinych cislech. Kdyz se mnozstvi takovych stroju pocita ve stovkach a tisicich, tezko to muzeme dat na rovinu s desitkami milionu prodanych beznych procesoru. Od toho se odviji i cena, ktera je vysoka u VSECH procesoru potazmo pocitacu smerovanych na tuto oblast. Itanium 2 a dalsi vykonne 64­-bit platformy nejsou zadnym vystrelkem. prestoze pocetne ukrajuji malou cast celkove produkce, jsou pro urcite oblasti nepostradatelne. pokud bych mel pouzit primer, je to asi jako rikat, ze letadla jsou v doprave drahy modni vystrelek, kdyz se automobilu proda nesrovnatelne vice. O zabydleni bych uz nepolemizoval, nenasel jsem jediny naznak, ze by vyrobci byli s prodejem svych systemu zalozenych na I2 nespokojeni, naopak, coz je vzhledem k neprijemnemu stinu prvniho Itania dost velky uspech.
Odpovědět0  0
prakticky naprosty souhlas, snad jen ze ten rozdil v architekture I­/I2 je jeste o hodne vetsi, nez byl mezi Willamette a Northwoodem...
Odpovědět0  0
ja nevim, uz me to zacina trochu nudit, takze bodove:
- Altix je nejprodavanejsim superpocitacem od SGI a doslova ho vytahl z krize, kterou melo v predchozich letech.
- vetsina velkych vyrobcu nenabizi JENOM intel. ulitba intelu v hodnote miliardovych investic? smesne. ne, nikdo si nepostavi prestizni radu serveru na Itaniu jenom jako ulitbu.
- at si rika kdo chce co chce, Opteron se v casti oblasti pusobnosti proste prekryva s Itaniem 2. to byl ostatne duvod, proc jsem ho pripomnel, protoze se o nem clanek vubec nezminoval.
- emulator x86 je efektivnejsi nez na prvnim Itaniu. vyvozovat z jeho presence fakt, ze si chce ukrojit z kolace 32bit serveru je absurdni uvaha. jeho ucelem je dat pouze moznost spoustet nektere 32bit aplikace napsane pro x86 v ramci 64bit serveru. nikdo nepocita s tim, ze na nem pobezi system a hlavni procesy.
- nepotrebuju se vzivat do osoby zodpovedne za provoz 32­-bit serveru, neb ji jsem
- rychlost ceho? Itanium 2 patri v 64bit oblasti mezi vykonovou spicku.
- slovikareni jsme se snad odnaucili na stredni. ale pokud to chces rozebrat: ­"neni pravda­" je v tomto pripade negaci tveho vyroku ze se itanium proti xeonu neprosadil. a negace je tam proto, ze se proti nemu vubec prosazovat nemel.
- no, nechme debaty o tom, kdo je mimo, kazdopadne tahle veta dokazuje, ze o tom, kam ktere produkty intel smeruje nemas ani paru... omlouvam se, ze to rikam takhle, ale vyvozovat si na zaklade informace o x86 emulaci v Itaniu 2, ze chce Intel nahradit Xeony Itaniem 2 je takovy nesmysl, ze bych ho cekal mozna v aprilovem vydani tiskovych zprav firmy. ale ted vazne. ne neni to tak, intel chtel a chce udrzovat obe rady a smerovat je do dvou oblasti s minimalnim prekrytim.
- ad tpc.org ... jen lehce popichnu, kdybys cetl poradne, tak si povsimnes, ze zminene HP Integrity s Itaniem 2 jsou na prvnich trech mistech v performacnce v online transakcich.
- na modni vystrelek v podobe jednoho z nejvykonnejsich pocitacu na svete je to ponekud drahe.
- myslim, ze uz ani presvedcovat nebudu, protoze s Itaniem 2 to proste uz ted JE JINE nez s Itaniem 1 a posledni veta znaci... fakt, ze ti unikaji nektere podstatne informace? tezko rici.
Odpovědět0  0
Ale nezapominam. Delas totiz, jako kdych rekl, ze Opteron nestoji proti Xeonu, ja jsem pouze jsem pripomnel, a imho zcela opravnene, ze v nekterych oblastech bude stat proti Itaniu 2. Navic by sis konecne mohl vsimnout, ze nejsem zaryty zastance Intelu, ale prosty analytik.
Itanium 2 je uz ted podstatne uspesnejsi procesor nez jeho predchudce, nejkrasneji to dokazuje SGI, pro ktere je rada Altix vubec nejuspesneji nastartovanou serii superpocitacu v novodobe historii firmy. Yamhill nelze naprosto srovnavat s Epicem, Intel se konec koncu netajil s tim, ze chce X86 radu udrzovat jeste dlouho. Vyvoj Yamhillu ­(mimochodem velice dlouhy­) akorat dokazuje, ze Intel zvazuje i 64­-bit podporu na mensich stanicich, kde zatim neni tak stezejni, protoze ji prilis aplikaci nevyuziva. Ze je urychleni vyvoje reakci na AMD je nesporne, ale Intel neni nijak zvlast tlacen, zatim se 64­-bit v ramci x86 rozjizdi vcelku vlazne, coz se zmeni mozna pristi rok, ale i tak bude majorita PC aplikaci 32bit.
Co se tyce RDRAM, tam byl problem hlavne v naprosto stupidni cenove a marketingove politice, ktera ve finale vedla k tomu, ze si vsichni kupovali v te dobe mene vykonne SDRAM. Na coz konec koncu doplatil hlavne Rambus, ktery sice neni mrtvy, ale svou pocatecni pozici i vyhodnou podporu ze strany intelu naprosto promrhal. Politika licence vyroby, kterou zavedl, zvedla cenu tak, ze se zakaznik proste od produktu odvratil.
Co se tyce diktatury trhu, je to sice lepsi nez byvalo, ale bohuzel se stale ekonomicky a marketingovy vykon Intelu neda s AMD srovnvat. Intel narozdil od AMD vydelava, AMD jenom prodelava znatelne mene nez drive, coz je samozrejme pozitivni ukazatel, nicmene to cosi naznacuje. Trhe neni jenom o tom, kdo ma lepsi vyrobni technologii, kratsi pipeline, efektivnejsi algoritmy... Trh je o GHz a jmenu. a v tomhle ohledu je, at se nam to libi nebo ne, Intel na koni a nema v soucasnosti duvod k nejakym vaznejsim obavam.
Existence AMD je samozrejme potrebna, tlaci dolu ceny, podporuje dalsi vyvoj a nabizi alternativu.
Odpovědět0  0
abych byl konkretni: http:­/­/www.cray.com­/media­/2003­/october­/rsproduct.html
to opravdu nema byt konkurence pro xeonove servery:)
Odpovědět0  0
prevazne ano, na druhou stranu tady je treba velky Opteron based superpocitace Cray ­(coz je po dlouhem souziti s Alphou dost zajimave­) a dalsi projekty, takze bych tohle tvrzeni bral s urcitou rezervou.
Odpovědět0  0
SGI ­- Altix, rada serveru a superpocitacu, momentalne vedle distribuovane vizualizace nejuspesnejsi produktova rada siliconu a jedny znejvykonnejsich pocitacu vubec. HP Integrity, nejvykonnejsi rada serveru od Hewletu. Dell, prestoze se nevenuje velkym serverum ani superpocitacum, vyrabi a uspesne prodava Itanium 2 based verzi PowerEdge, urcenou pro velke modularni systemy atd. atd.
Co se tyce kompatibility, ve svete velkych serveru, ktere uz leta stoji na 64­-bit technologii, je usmevna spise hluboce integrovana kompatibilita s 32­-bit aplikacemi a archaickou x86 platformou. Jen letmo zminuji fakt, ze Itanium 2 je x86 kompatibilni prostrednictvim pomerne efektivniho HW emulatoru, coz je v ramci udrzeni kompaktnosti architektury schudne reseni.
Ohledne naskoku, mluvil jsem o Itaniu 2 a ma ho proste proto, ze stroje na nem postavene se zacaly prodavat nezanedbatelnou dobu pred oficialnim releasem Opteronu.
Neni pravda, ze se prvni Itanium neprosadilo proti Xeonu, intel opravdu neni tak hloupy, aby si uplne odrovnal celou radu procesoru svym vlastnim produktem. Neprosadilo se hlavne proti zavedenym a vyzralym konkrurencnim 64­-bit platformam, zejmena Sunu a hlavne IBM. Proc je srovnani Xeonu a Itania na poli velkych serveru chybne? Xeon zkratka pro velke servery neni urcen. Neexistuje zadny system, ktery by podporoval 64 symetricky zapojenych Xeonu, protoze to proste neni technicky mozne. Navic ma alespon zatim omezeni v adresaci pameti, ktere se u serverovych desek podporujich vic nez 4GB musi resit strankovanim...
Opterony se snazi zasahnout i do tehle oblasti; u superpocitacu a velkych 64­-bit serveru ale nebudou stat proti Xeonu, ale Itaniu 2, UltraSPARCu III, Power4+ a dalsim...
Odpovědět0  0
Ale ne. Prilis nesledujes aktualni deni. Puvodni Itanium byl v podstate propadak, ktery se dostal na trh v podstate aby se nereklo. Nicmene Itanium 2 bylo velkymi vyrobci siroce akceptovane davno pred uvedenim Opteronu a ma zatracene velky naskok. Navic jde o novou architekturu, nikoli o, byt dost znatelne, rozsirenou starou, jako je tomu u novych pentii ci opteronu­/athlonu. A srovnavat Xeon proti Itaniu 2, to snad nemyslis vazne... V oblasti pracovnich stanic dobre, ale u velkych multiprocesorovych serveru ani nahodou. Intel nebude sam sobe konkurovat tim, ze by se snazil procpat xeon do velkych masin. Xeon neni 64 bit ­(a i kdyz casem bude, bude to podobne rozsireni jako u AMD, nikoli od pocatku vyvijena 64 bit architektura­). Xeon je v systemech o desitkach procesoru nepouzitelny a ani byt nema. EPIC je architektura, ktera je preci jenom nekde jinde, nez Opteron. ne ze by nemela sve chyby, ale prekrocila stin x86, coz je jedine dobre a pokud se podivas na vyrobce od HP po SGI, myslim, ze svuj nazor prehodnotis;)
Odpovědět0  0
heh, prihodim taky statistiku do mlejna, asus v single cpu vede ­(i kdyz nobody is perfect:­), msi vcelku spolehlivy drzak za dobry peniz, v dual cpu deskach pro servery a ws bych ze zkusenosti dal asi na spici supermicro.
Odpovědět0  0
uvedeny komp s 3,06GHz northwoodem je standardni vykonna sestava a jako etalon postacuje, navic myslim, ze si kazdej kvuli karte nekupuje novej procesor ci pocitac, ze. a co vlaste by mel tak tragicky zdrzovat? jako ze nestiha pocitat logiku hry, nebo trajektorie nad GPU? nebo snad ma malou propustnost?
ne ze by rychlejsi procesor vykon o neco nezlepsil, ale uz jsou pryc doby, kdy byla u nekterych karet zavislost na rychlosti cpu temer linearni. takze zrovna tenhle predmet kritiky bych si s klidem odpustil.

jinak az na preklepy fajn clanek.
Odpovědět0  0
jednak se musim pridat ke krakymu, protoze ma pravdu:­) pouzivame monokrystaly kremiku, nikoli kremene ;­) nicmene, bylo by zajimave zjistit, jakeze jsou vlastne moznosti prechodu na radove rychlejsi technologie... kremik tu bude jeste dlouho, ale uz drahnou dobu zname radu polovodicu, ktere davaji do budoucna nadeji, ze se pohneme zas o kus dal... mezi jinymi bych videl nadejne galliumarzenid, ktery je mimo zajimavych elektrickych vlastnosti narozdil od kremiku opticky aktivni. to dalo vzniknout myslence na zajimavou technologii, kdy by se dlouhe drahy mezi komponenty systemu realizovaly opticky. procesor samotny ma pak charakter sendvice; signal se meni v GaAs vrstve, ktera slouzi vlastne jako integrovany prevodnik, odkud jsou data posilana na Si vrstvy vyrobene klasickou technologii ­(coz se samozrejme v budoucnu muze zmenit, tento navrh vychazi z co nejefektivnejsiho vyuziti pokrocilych vyrobnich technologii dostupnych dnes a v blizke budoucnosti­). materialy by mely mit minimalni rozdily v tepelne roztaznosti, takze se cipy nebudou vylozene rozpadat:­) vidim to jako docela zajimavy krok k celkove ­"kvantizaci­" pocitace, ktere se casem snad dockame, at uz s kvantovym entanglementem nebo bez:­)­))
Odpovědět0  0
nerekl bych, ze se vyslovene nechytlo, mely ho prakticky vsechny slimlajny a ze se jich vyrabelo hafo.
Odpovědět0  0
chci;)
Odpovědět0  0
*­"RAID­" :­)­) a kdyz uz jsme u toho, tak nove workstationy i servery uz nabizi serial ata jako alternativu a moznou budouci nahradu scsi i pro velka profesionalni reseni. ­(dokonce si toho vsimlo i sgi)
Odpovědět0  0
divil by ses ­(ad prvni recnicky dotaz, treba ja:­) myslis, ze vetsina webovych serveru jsou velke masiny? kdepak, stale vic jsou to u mensich firem bezne jedno nebo dvouprocesorove stroje, obvykle uz s IDE RIAD namisto SCSI. pracovnich stanic pro kazdeho, kdo na nejake urovni pracuje se zpracovanim videa, 3D grafikou aapod. se proda taky hafo a nemala cast si neobjednava cenove ne sestavy renomovanych znacek, kdyz dneska neni problem nechat kvalitni stroj sestavit za znacne vyhodnejsi cenu ­(a opravdu se na cenu kouka, zijeme v kapitalizmu:­). Opteron je zajimavy i jako procesor pro 32bit OS, alespon soude dle testu.
takze by bylo dobre zbavit se predstavy, ze server musi byt vzdycky jenom nadupany sun, ibm, nebo hp a o pracovnich stanicich plati totez v blede modrem. pro mensi firmu, ktera nestoji na komplexnich a drahych servisnich sluzbach se proste drahy server od velke znacky dneska nevyplati.
Odpovědět0  0
Myslim, ze maji.
Odpovědět0  0
karta = zarizeni, holt sila zvyku ^.^
Odpovědět0  0
bylo by mozna dobre do clanecku doplnit, ze karta disponuje 2 mikrofonnimi predzesilovaci ­(stejne jako delta 1010lt, se kterou jsem ji srovnaval­) s moznosti fantomoveho napajeni pro kondenzatorove mikrofony, coz je vec, ktera se taky ceni:)
Odpovědět0  0
vypada to opravdu dobre... ovsem jen se modlim, aby se hercules vyhnul problemum, ktere provazely podobne zarizeni od guillemotu, coz je dnes prakticky totez co hercules, osmikanalovy ISIS. byla to poloprofesionalni karta za vybornou cenu s celou radou atraktivnich moznosti...
jenze praxe ukazala, ze ovladace patri k tomu nejhorsimu, co se dalo na zvukovem poli videt ­(nejhorsi bylo, ze jsme se nikdy nedockali ovladacu pod NT based systemy, nehlede na fakt, ze externi prevodniky mely tendenci odchazet takovym zpusobem, ze z karty udelaly nepouzitelny srot­).
za aktualni cenu se jedna o velmi dobrou nabidku, ktere je pomerem cena vykon srovnatelna treba s m­-audio delta 1010LT, ktera po revizi nabizi i podporu macku. samozrejme bodem pro hercules je firewire ­(delta serie a vetsina dalsich cenove priznivych reseni je na pci­), na druhou stranu u m­-audio ­(drivejsi midiman, znacka, ktera vzdycky znamenala kvalitni profi zvuk pri rozumnych cenach­) dostaneme za necelych 12.000 ­(disk.cz­) kartu, ktera uz dva roky spolehlive pracuje v rade mensich studii a v zasade na ni slysime same pozitivni ohlasy. takze shrnuto, moc se tesim, jaxe hercules predvede a pokud kartu nebudou provazet problemy jako proklaty isis, pak tu asi mame noveho hrace a duvod zamysleni pro kazdeho, kdo si chce zarizovat nebo upgradovat mensi studio...
Odpovědět0  0
nesouhlasim tak uplne, ze zlevneni opteronu zajima malokoho, vsichni, co stavi servery a workstationy, jsou na opterony zvedavi... vysledky testu davaji docela dobrou nadeji, ze to bude stat za to a pokud by AMD bylo schopni dotlacit ceny alespon na uroven rychlejsich xeonu, pak se rozhodne budou kupovat i tady, protoze i nektere desky jsou uz k dostani za zajimave ceny.
Odpovědět0  0
hehe, tak po te jsem dlouho slintal, nebot ma prvni grafika na XT byla CGA:­)­))
Odpovědět0  0
tervi (76) | 18.10.200312:51|Power5 se 144MB cache
tenhle procesor neni urcen pro pc;­) jinak jak vypada sbernice je otazka, jde procesor s vice jadry, je mozne, ze paralelni pristup do pameti je nejak sikovne osefovany a i kdyby ne, tak to bude vastecne kompenzovat prave velka cache, tezko soudit podle vzorku...
Odpovědět0  0
zajimave info; az se objevi nejake foto nebo udaje, jsem zvedav, jak velky bude chip s integrovanymi 4MB cache. jen ta cestina... ­"procesory by MELY...­" ;)
Odpovědět0  0
Ano, tykalo se to ponejvic desek pro PIII a to vice typu, v posledni dobe uz jsem o podobnych problemech neslysel, snad je to ok...
Odpovědět0  0
bylo by dobre dodat, ze abit sice vyrabi dobre vybavene desky s radou moznosti pro OC, ale jeste nedavno s jeho vyrobky mela rada uzivalu problemy, odchazely predevsim kondenzatory a obecne se pres dobre vykony desky neradily zrovna mezi drzaky jako treba asus... verim, ze s tim vyrobce uz neco udelal, ale stigma ­"vyhorele­" desky se jen tak nesmaze:)
Odpovědět0  0
budes se mozna divit, ale na rackovych casech se treba stavi graficke clustery, jejichz ridici stanice je 3U rack case, samozrejme, ze ogl karty, ktere se v nich obvykle uzivaji, mivaji aktvini chlazeni, nicmene me tahle otazka zajima z principu, uz jen proto, ze kdyz se ti v ramu toci desitky vetraku, snazis se vrazit pasivni chlazeni kde to jde..
Odpovědět0  0
no, stale nahore, jeste jsou k dispozici ruzne rackove nebo proste desktopove case, kde je karta osazena vertikalne, docela by me zajimalo, jak to ­(ne­)funguje u nich...
jinak ciste designove to vypada pekne:)
Odpovědět0  0
tervi (76) | 9.10.200310:51|Postřehy z Invexu
s tim internetem je to jednoznacne... vyrobci s lidmi z oboru komunikuji porad a prijde mi, ze uz ani nechteji utracet penize za nejake velke expozice atraktivnich novinek. lidi, co maji zajem, maji neustale k dispozici vsechny mozne dokumenty, zkusenosti z testu, odborne diskuze...
uz jsou asi pryc doby, kdy se na invex i dalsi vystavy hrnula spousta lidi i proto, aby si neco probrali primo s odborniky z ruznych firem nebo s kolegy z odlehlejsich mist:­)

Odpovědět0  0
tervi (76) | 9.10.20030:36|Postřehy z Invexu
bohuzel, invex a vetsina velkych a vetsich vystav vubec nejak upada... driv jsem je navstevoval rad. kdyz si vezmu, jake bomby byly k videni treba na computergraphics 93 nebo 94... dneska uz to nestoji ani za zlevnene vstupne.
Odpovědět0  0
je to tak:­) ati byla zalozena v petaosmdesatem a vzdycky patrila k prednim vyrobcum grafickych adapteru... co dodat, starnem:)
Odpovědět0  0
to mohlo, ale bohuzel nejsem autor clanku;)
Odpovědět0  0
uff, sorry za preklepy. jeste detail, karta pochopitelne neni urcena do herniho sektoru, ale spis na vizualizaci s extremnim rozlisenim.
Odpovědět0  0
jednak je mozna na pci agregovat dalsi karty, jednak do jisteho objemu textur je rozhodujici vic pamet karty nez maximalni propustnost sbernice, jednak je nova parhelia na 64bit pci, ktera na propustnost velice dobrou ­(a na svem pocitaci ji nejspis nemas:­). dava moznost osadit jinak velmi vykonne serverove desky, ktere agp nedisponuji.
Odpovědět0  0
nevim, jake jsou obecne zkusenosti, ale co jsem prisel prostrednictvim lidi, kteri tam nakoupili, s mironetem do styku, tak to vzdycky znamenalo problemy, tedy alespon z technickeho pohledu...
firma, ktera se prezentuje podporou freesoftu a nedovede nainstalovat palirnu a modem, aby fungovaly pod linuxem a pritom si necha instalaci zaplatit, a to pomijim, ze nedodrzeli konfiguraci komponent, tak nejak mi to nesedne....
Odpovědět0  0