Roboti např v automobilkách co se nehnou z místa, jsou výkonný a tenhle je nenahradí, ale univerzální robot podobný člověku bude hodně užitečný. Už jen jako tupý pomocník bude na některé věci užitečný. Ten dnešní je prototyp, ten užitečný není, dál čím bude lepší, tím bude užitečnější, mezi tím bude muset zvládnout pohyby jako roboti z Boston Dynamics. Čtyřnohý robot Spot už se prodává, věřím, že humanoidní od Tesly se k tomu dopracuje taky, jen to bude ještě trvat.
Odpovědět2 0
Rozhodně pravda, jenže se dost obávám, že tady nebude ani tak problém s fyzickou částí, tj pohyb, jako spíš s programováním užitečné činnosti, čili řídící AI. průmyslový robot dělá jednu konkrétní činnost. řekněme, že převezme kus dveří auta a bum bum, tady do nich našroubuje šrouby a panty. Pohoda, program.. Jenže univerzílního robota bude muset řídit nějaká forma AI a rozhodovat. Řekněme "jednoduchý! úkol, posbírat špinavé prádlo, uklidit po dětech a vyhodit odpadky. Jasně, poznat, že to co leží na podlaze či stole tam nemá být je snadné. Ale teď co s tím? Uklidit? Musí vědět, co kam patří. U předmětů, co zatím neviděl musí odhadnout, co to je... Prádlo posbírat roztřídit, dát prát... Odpadky správně identifikovat a vynést. A v zásadě u všech těch činností musí fungovat "na první dobrou". Není přijatelné, aby dětem narval hračky do pračky, pytlíky od čipsů strčil do prádelníku a prádlo vyhodil. (Je takový kreslený vtip, ještě z doby disket, jak jí starostlivá manželka nalezla a magnetem přilípla k ledničce, aby se důležitá data určitě neztratila...)
Odpovědět1 1
To vše vidím podobně, ale teoreticky možná vidím jinak to co tady napsaný není a to jestli problém s tou univerzální inteligencí znamená že se to nemá stavět, pak já vidím smysl v tom robota stavět i když dost dobrý řešení zatím není. Takový humanoidní roboti existují desítky let, před těma desítkama let zvládli přinést pití a nalít skleničku a to jistě za podmínek pro něj optimálních, jo vlastně to ještě jen jezdil, takže humanoidní byl jen od pasu nahoru. Pak roboti Honda co trochu zvládali chodit po rovině. Všichni celkem k ničemu, ale dnes když vidím jak robot z Boston Dynamics jde s člověkem na procházku zasněženým lesem, tak je to super úspěch. Nejsou moc inteligentní, ale ti v automobilce už vůbec ne a tihle humanoidní jde naprogramovat na speciální použití, že bude nosit věci a tak, takže jde využít, přitom se u nich pracuje na té univerzální řídící inteligenci, protože na rozdíl od těch v automobilce ji potřebují k lepšímu využití. Tak podle mě když bude mít pohybové schopnosti jako ti z Boston Dynamics a k tomu současné možnosti umělé inteligence, tak bude mít využití, to se bude zvyšovat pomalu a budou ho kupovat některé firmy, kde pro něj budou mít použitelné podmínky a techniky kteří ho naučí nebo naprogramují pro nějaké práce. Rozhodně nečekám v dohledné době že by nahradil služku v domácnosti a motal se mezi dětmi i když by tam bylo mnoho prací reálných jako posíct zahradu, nanosit dříví, ale to zatím nehrozí. Snad kromě vyjímek, že bohatý člověk, který má i nějakého ajťáka si ho na svůj zámeček koupí a tam bude síct zahradu i když bude zahradník levnější, prostě to bude drahá hračka částečně užitečná. Existence těch robotů bude motivovat programátory a velké firmy k vývoji lepší umělé inteligence a věřím že časem to dopadne že by mě doma uklidil, ale nevím kolik desítek let to bude trvat a samozřejmě nebude mít vědomí, protože jak už vědci vyzkoušeli, vědomí u člověka není funkce mozku.
Odpovědět0 0
čtu si zdejší komentáře a říkám si, jak asi lidé komentovali na výstavě Ford model T, když jej začátkem 20. stol představil pan Ford veřejnosti. věřím, že mohlo zaznít něco ve stylu. koňovi benzín nedojde, a co se stane, když se rozbije motor, přpepřáhnout to nejde, atp.
Odpovědět6 2
Tak samozřejmě že se novinky protláčejí hůře, ale abych protlačil i když dražší novinku tak musím mít nějaké parametry lepší jak původní věc. Takže má to nahradit člověka. Unese to méně jak člověk, je to daleko pomalejší jak člověk, má menší výdrž jak člověk. V čem je tedy tento robot lepší jak původní člověk. A když už jste tedy nakousnul ten ford T, tak ten měl motor 20 koní. Nevím o tom že by se v té době vozilo zboží dvacetispřežením. To nejspíše k vůli poslušnosti není ani možné.
Odpovědět0 5
Tohle mi přijde v první řadě dost drahé. Stále. Jasně, kdyby to byl opravdu univerzíání sluha, tak proč ne.. Ale to není ani omylem. A na prachy: půl milionu. Tj 500 tisíc.. za to si 500x pozvu na víkend ukrajinku, aby mi uklidila... A to nepočítám cenu provozu. Tohle by za 10 let určitě potřebovalo x krát servis a sežralo nemálo elektřiny.
Odpovědět2 2
Všiml si tady někdo vůbec toho, že je to prototyp, který teprve rozpochodovali?
Odpovědět4 0
Všiml si toho Musk?
Odpovědět1 2
Shlédl jsem kousek videa a průměrný operátor logistiky je asi tak 50x rychlejší :-).
Odpovědět1 4
A co to znamená? že se tím potvrzuje že to je ukázka prototypu a ne reklama na prodej?
Odpovědět2 0
Dobrá, počkám si na full version :-).
Odpovědět0 0
U Spota už je full version.
Odpovědět0 0
A u prototypu to skončí. Nechápu tu snahu pořád dělat humanoidního robota. Hlavně bysme k tomu potřebovali opravdu inteligentní procesor, ne ty AI náhražky. Ještě samořiditelné auto, které má cíl, kam dojet, si dovedu představit. Je to jednoúčelová věc. Ale humanoidní robot? K čemu bude? Na uklízení? Na to je lepší zase jednoúčelový stroj (pračka, myčka, vysavač). Na hlídání dětí nebo obsluhovat důchodce? Děti ho budou týrat a důchodce mu bude nadávat a nakonec ho shodí z balkónu. :)
Odpovědět1 1
Tohle bude ještě zajímavé...
Zřídí stát trvalý příspěvek tomu, koho takový robot nahradí v zaměstnání?
Odpovědět1 3
Proč by měl stát cokoliv komukoliv kompenzovat? Jak je tohle problém státu?
Píšete komentáře přes internet, místo toho abyste je posílal poštou a nechával otisknout v novinách... počkat... opsat písařem a nechat roznést poslíčkem ...
Odpovědět3 0
No, máte problém přemýšlet v souvislostech.
Protože stát může za to, že nějaký robot někoho nahradí v zaměstnání, měl by i tentýž stát toto někomu kompenzovat.
Odpovědět0 1
Proč? Protože stát řeší zaměstnanost lidí a takový věci běžně řeší. Dává firmám pravidla, aby nemohl lidi moc zneužívat a není to řízený jen trhem. Stejně tak řeší tu zaměstnanost. Historicky nástup nové revoluční technologie ve výrobě nevedl k nezaměstnanosti, jako např pásová výroba, nebo roboti v automobilce, takže asi za roboty žádný kompenzace nebudou a ze začátku určitě ne, tak jedině až by se to rozjelo hodně a mělo to na zaměstnanost výrazný vliv. Jinak je tady stát kvůli lidem, právě proto aby to nebylo jako ve středověku že by přežili jen nejschopnejší, nejsilnější a dnes hlavně nejchytřejší, takže otázka dává smysl.
Odpovědět0 0
20000 USD je stále docela dost. V přepočtu na naše půl míče, za což je nové auto. Jenže to auto je poměrně nezbytné, zatímco pomalá a drahá uklízečka je vcelku zbytná věc.
Odpovědět1 4
Tak on je to především robot pro průmyslové nasazení. V dlouhodobém horizontu s cenou 20000 USD navíc výrazně levnější než člověk.
Odpovědět3 3
tím že dělám průmyslovou automatizaci, tak vím jak vypadají průmysloví roboti, a takto komicky opravdu ne. Viděl jste někdy robota v průmyslu? Tam se počítá každá sekunda, tento rádo by robot za 1s neotočí ani hlavu. Už to vidím jak je každá fabrika chce, lidé u pásu mají zamrznuté myšlení. Ale když se pasu něco stane, tak ten total stop zmáčknou. Tento robot v tomto stavu jak ukázal musk by k total stopu došel za hodinu. Takže banda robotů po 20k usd, +škoda cca třeba 5M, úspěšný pracovní den.
Odpovědět2 3
Přesně tak!
Průmysl potřebuje spíše obratné robotické rameno a podobné koncepce a nikoliv neohrabaného robota, který vypadá jak člověk.
A to ve své podstatě možná všude, vč. logistiky.
Není efektivnější sklad zkrátka zautomatizovat, než do prostředí z dob krále klacka (např. typická "krabice" v ČR) nasadit humanoida?
Odpovědět2 2
Efektivnější ano, ale pracovní síla z východu je pořád levnější.
Odpovědět0 0
Jistě, ale její nasazení je nemorální, neboť tato pracovní síla na tom východu pochopitelně chybí. My na tom vyděláváme, oni na tom chudnou. Tak to prostě je.
Odpovědět0 0
Drobná nápověda. předtím, než začali "chudnout" tak okopávali rýži dřevěnými motyčkami a neustále byli na pokraji hladomoru. Dnes jsou "chudí", takže staví mrakodrapy, úspěšně potírají "západní" průmysl, mají univerzity, přihlašují nejvíc patentů na světě a podobně. Ehm, není na té teorii o chudnutí něco špatně?
Odpovědět0 0
Chodící robot do průmyslu je kravina. Ještě tak jako domácí sluha pro pár milionářů, co už neví co by koupili.
Odpovědět0 3
Plně funkční a spolehlivý sluha by se hodil. A myslím, že by se prodával docela slušně. Jenže nesmí nadělat víc škody než užitku, být poruchový atd atd. Dříve či později to patrně půjde udělat, ale osobně si nemyslím, že by toto zvládl dnešní hardware a software.
Odpovědět3 1
No, v baraku by byly ve sklepe nejake superpocitace, pripadne by byl robot napojeny na rychly net. Tam nekde by sidlila AI co by ho ridila.
Odpovědět0 0
HW není problém, ale jak tomu budete vysvětlovat co po tom chcete? Když vidím na jaké úrovni jsou dnes všichni ti hlasoví asistenti, tak si ani radši nechci představovat, jak něco chci po takovémto stroji...
Odpovědět0 0
plechovka za 20L ktorá zakopne a je po nej , skvelý pomocník do každej domácnosti.
Odpovědět1 1