Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test "herních" grafických karet - jakou kartu si pořídit?

12.4.2001, Štěpán Mrázek, zpráva
Test "herních" grafických karet - jakou kartu si pořídit?
Která grafická karta je vhodná pro hry? Jaká je vlastně cena, kterou platíte za výkon grafické karty? Odpověď na první otázku je poměrně jednoduchá, protože téměř všechny grafické karty, které vídáte v cenících prodejců hardwaru jsou určeny pro hry (či obecně multimediální využití). Zodpovědět druhou otázku je již větší problém, samozřejmě je možné srovnat pouze výkon či pouze ceny.
Kapitoly článku:
  1. Test "herních" grafických karet - jakou kartu si pořídit?
  2. Popis testovacího softwaru a hodnocení
Úvod k testování a specifikace hardwaru

Která grafická karta je vhodná pro hry? Jaká je vlastně cena, kterou platíte za výkon grafické karty? Odpověď na první otázku je poměrně jednoduchá, protože téměř všechny grafické karty, které vídáte v cenících prodejců hardwaru jsou určeny pro hry (či obecně multimediální využití). Zodpovědět druhou otázku je již větší problém, samozřejmě je možné srovnat pouze výkon či pouze ceny. Takovýmto srovnáním však dostaneme pouze nejvýkonnější či nejlacinější grafickou kartu. Cílem tohoto testu je ovšem vyhodnotit tu nejvýhodnější, jinými slovy zjistit, která grafická karta nabízí za nejméně peněz nejvíce výkonu.

Zde se samozřejmě nabízí otázka jak zjistit, která karta je ta nejvýhodnější. Tentokráte jsme se rozhodli, že hlavním hodnotícím kritériem je výkon. A dále samozřejmě uvedeme i pohled "ekonomický", tedy poměr cena/výkon. Od zahrnutí dodávaného příslušenství do hodnocení jsme tentokráte upustili, protože toto bývá součástí tzv. retail balení, které je samozřejmě také dražší. A většina námi testovaných grafických karet byla dodána v retail balení.

Testovací hardware
Jelikož v tomto testu byly zastoupeny grafické karty několika generací (od TNT2 Ultra až po GeForce 2 GTS), tak jsme použili ten nejvýkonnější procesor který nám byl k dispozici. Chtěli jsme se vyvarovat situace, kdy “málo výkonný” procesor brzdí grafickou kartu. Tudíž padla volba na AMD Athlon 1.1 GHz (bohužel nejvýkonnějšího 1.33 GHz Tbirda jsme nesehnali :-o), samozřejmě v provedení SocketA. A úloha chlazení tohoto procesoru připadla na Titan TTC-D3T.

Za základní desku určenou pro testy jsme zvolili model M7VKB ve verzi 2.0 od výrobce Biostar. Její samostatnou recenzi naleznete zde. Základní deska byla osazena 128 MB operační paměti typu PC133 SDRAM (nastavení 133 MHz, CAS2) od výrobce Kingmax.

Veškerý software jsme instalovali na pevný disk značky Quantum Fireball Plus LM o velikosti 30 GB. Ten pracuje s protokolem Ultra DMA/66, jeho plotny se otáčejí rychlostí 7200 otáček za minutu a obsahuje 2 MB vyrovnávací paměti (cache). Pro primární partition jsme vyhradili 3 GB prostoru, zbytek pak připadl na rozšířený oddíl a v něm vytvořenou logickou jednotku. Jako souborový systém jsme samozřejmě použili FAT32. Co taky jiného pod Win98SE o:).

Testované grafické karty
Do testu jsme se snažili zařadit co nejširší spektrum grafických karet. Většina námi zvolených modelů je primárně určena pro hry a liší se od sebe pouze svým morálním stářím. Tentokráte jsme nezvolili žádné omezující kritérium jako u testu základních desek. Cenové i výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými modely jsou dosti značné a proto by tento test měl oslovit jak uživatele hledající špičkový výkon tak i ty kteří potřebují dobrý výkon za nízkou cenu.
A zde je již seznam vybraných - a pěkně podle abecedy :-):
    • Asus AGP-V7100 (GeForce2 MX)
    • ATI Radeon 32 MB SDR
    • ATI Radeon 64 MB DDR VIVO
    • Inno3D Tornado GeForce2 MX
    • Inno3D Tornado TNT2 (TNT2 Ultra)
    • Manli GeForce2 GTS
    • Matrox Millennium G450 16 MB DDR
    • Matrox Millennium G450 32 MB DDR
    • PowerColor EvilKing IV (1x VSA100 – Voodoo4)
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.