Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Testy 700/750/800 MHz verzí nových Thunderbirdů

26.7.2000, Jakub Lohniský, zpráva
Testy 700/750/800 MHz verzí nových Thunderbirdů
Je lepší Coppermine nebo Thunderbird?
Když se Intel stále potýkal s neschopností dodat na trh rychlejší verze Copperminů (s tímto problémem se v menší míře potýká stále), zasadilo mu AMD tvrdou ránu pod pás. Nejenomže bylo a je schopno dodávat koupěchtivým zákazníkům své procesory včas, ale nabízí také za nižší cenu vyšší výkon. Oba dva giganti opouštějí potápějící se lodě jménem Slot 1 a Slot A a věnují se jen výrobě procesorů určených do patic Socket370 resp. SocketA.

Procesory Thunderbird jsou vlastně Athlony v provedení Socket A. AMD upustilo od Slotu A z toho důvodu, že vyrovnávací paměť je přemístěna přímo na čip a tudíž není potřeba mohutného a také drahého balení procesoru. Navíc se patice typu socket osvědčili jako mechanicky spolehlivější. Pro starší Athlony jsou vyráběny čipové sady VIA Apollo KX133 a AMD-750. Jelikož měl čipset KX133 problémy s časováním a některými grafickými kartami v AGP slotu, nepodporuje již nové Tbirdy s vyrovnávací pamětí na čipu. VIA ale zareagovala celkem pohotově, a tak byl vyvinut čipset VIA Apollo KT133, který jak se zdá vyřešil problémy svého předchůdce a neměl by být brzdou velkému potenciálu Duronů a Tbirdů. Pro intelovské procesory PIII (Coppermine) byl donedávna používán téměř výhradně dva roky starý čipset iBX. Ten byl doveden k absolutní dokonalosti, ale chybějící podpora moderních technologií přikázala Intelu vyvinout novou čipovou sadu. Všichni výrobci základních desek pomalu předvádí své modely postavené na čipsetu KT133 a s paticí Socket A. Jednou z nejkvalitnějších a u nás běžně dostupných Socket A desek je MSI K7T Pro na které také proběhly všechny srovnávací testy.

Základní informace
Tbirdy i Durony využívají 200 MHz FSB (Front Side Bus), která zajišťuje komunikaci mezi čipsetem desky a procesorem. Čipové sada VIA Apollo KT133 dovoluje asynchronní práci sběrnice, což umožňuje využívat paměti PC100/133 i když je nastavena větší frekvence sběrnice. Jak již bylo zmíněno, Tbirdy mají integrovanou vyrovnávací paměť přímo na čipu. L1 cache má velikost 128 KB, L2 cache 256 KB a obě pracují na frekvenci procesoru (on-die). Na rozdíl od Duronů jsou Tbirdy v německých Drážďanech vyráběny již také měděnou technologií. Intel hodlá přejít na měděnou výrobu až s přechodem na 0,13mikronový výrobní proces. Potom mne ale napadá, proč se procesory PIII nazývají Coppermine, což znamená v překladu měděný důl ?!

Thunderbird a chlazení
Již klasické Athlony byly známy svým přehříváním a na rozdíl od Copperminů vyžadovaly masivní chladič, samozřejmě aktivní. Nové Tbirdy jsou na tom s teplem o poznání lépe, bohužel stále ještě pořádně “topí”. Sám jsem to nezkoušel, ale Copperminy a nové Cyrixy III prý dokáží běžet jen s pasivním chladičem. Vysoký výdej tepla je asi způsoben parametry procesoru, ale kvalitní chladič a trocha tepelně vodivé pasty by mohly problémy zažehnat.

Thunderbird a přetaktování
Tbird má uzamčený multiplikátor a tak se přetaktování dá provést zvýšením FSB. Objevili se sice informace o deskách umožňujících odblokovat násobič a nastavit si libovolný, ale AMD proti tomu začalo dost silně zbrojit a hodlá dodávat Durony i Tbirdy neumožňující jakékoliv přetaktování. Uvidíme jak se tato situace vyvine, ale snad se slova AMD nenaplní. Na desce FIC AZ-11 šla FSB u procesoru Tbird 700 MHz zvednout na 110 MHz a na MSI K7T Pro jen na 107 MHz. Při větších frekvencích byl systém nestabilní.

Testovaná konfigurace
    • procesory : AMD Duron 600, 700 MHz
      AMD Thunderbird 700, 750, 800 MHz
      Intel Coppermine 700E (100), 733EB (133), 750E (100), 800E (100), 800EB (133)
    • 128 MB SDRAM PC133 (CAS2)
    • základní desky : MSI K7T Pro KT-133 (AMD), Soyo SY-6BA+IV 440BX (Intel)
    • grafická karta : Hercules 3D Prophet II GeForce2 GTS 64MB (200/333)
    • pevný disk : Quantum Fireball KA Ultra ATA/66 7200 RPM
    • software : Windows 98SE, VIA 4-in-1 4.20, nVidia Reference Driver 3.22

Benchmarky
Musíte brát v zřetel také to, že iBX oficiálně nepodporuje 133 MHz FSB, tudíž měly intelovské procesory v testech výhodu v podobě “přetaktované” AGP sběrnice (66 89 MHz).

Závěr
Thunderbird je opravdu výborný procesor, který potěší zejména počítačové hráče. V dohledné době by měly být bezproblému dostupné 1 GHz verze a zajímavé bude také sledovat vývoj na poli pamětí.
AMD totiž vidí budoucnost v DDR pamětech, naproti tomu Intel se nehodlá vzdát pamětí RIMM. Uvidíme jak vše dopadne, doufejme však, že vývoj na poli procesorů bude nahrávat nám, koncovým uživatelům.


Zdroj Game PC