Tak on to tak nějak každý člověk vzdělaný v přírodovědném oboru předpokládal. Prostě ten tah tak nějak nebylo kde brát ... to už by pak musely nějaký tah generovat v podstatě i staré CRT televize a monitory :)
Odpovědět0 0
V klasické newtonovské fyzice samozřejmě ne, ale řešila se tu především kvantová fyzika a to je jiný level.
Odpovědět0 0
Tak zatim to vypada na jiny level nefunkcnosti..
Odpovědět2 0
Vypadá. Ale fakt je, že kvantová fyzika zahrnuje fekty, které se příčí zdravému rozumu. A přitom fungují.
Odpovědět1 0
Myslím si, že kvantové "cokoliv" se uplatňuje na malých rozměrech, krátkých časových intervalech atd. Takže třeba by ten motor fungoval, pokud by měl rozměry atomu a byl v provozu několik pikosekund. Navíc bych řekl, že i tady platí zákon zachování energie. Možná se může na kvantové úrovni energie "objevit z ničeho", ale jinde (nebo za krátkou dobu) musí zase zmizet, takže v našem lidském makroskopickém měřítku se to vyruší a zákon zachování platí.
Odpovědět0 0
Tak oni prostě vycházejí z toho že ty vlny které vytvoříš mají nějakou kinetickou energii a při nárazu do překážky dojde k pohybu
Podobně jako světlo které taky vytváří nějaký i když mizivý tlak a tím nemyslím Sluneční vítr ale skutečně jen světlo, nevím jak se ten pokus jmenuje ale viděl jsem ho v dokumentu "Záhada hmoty" různé světelné spektra vytvářejí různý tlak,
A světlo a mikrovlny jsou tytéž vlny jen o různé délce
https://ispanek.cz/wp-content/uploads/2020/12/viditelne-spektrum-svetlo.png
Odpovědět0 0
Takže když si bude solární plachetnice svítit vlastním reflektorem na plachtu, měla by se pohybovat kupředu? Mě to přijde, jako kdybych poháněl plachetnici tím, že si bude ventilátorem foukat do plachet. Nesmysl.
Odpovědět1 0
tak tak, hybná energie výstřelu mikrovlny se rovná dopadové energii a tím se vyrovná a výsledný pohyb je nula.
Odpovědět0 0
tak omyl, ten dokument se jmenuje Tajemný svět kvantové fyziky,
nevysvětluje EmDrive,
ale jde o pointu, že i světlo má energii a muže hýbat s elektrony, a třeba vybíjet statickou elektřinu
to jak se krátké a dlouhé vlny využijí a jestli je to použitelné je už na vědcích
https://youtu.be/NM4Ho4Zu5V0?t=988
dříve by bylo scifi použití iontového motoru,
kdo by před pár lety řekl že se to uvede do použitelné praxe, že jde plyn elektricky urychlit tak že bude vyvíjet použitelný tlak
třeba je ten současný EmDrive jen špatně navržený, ale v principu použití mikrovln může být správné,
vlastně vždyť každý den když si ohříváme jídlo v mikrovlnce dokazujeme že mikrovlny fungují, to že se vám jídlo na talíři ohřívá znamená že mikrovlny uvádějí molekuly jídla do pohybu (fyz. zákl.školy)
jinak fungování EmDrive je kvantová fyzika a to jde mimo normální chápání klasické fyziky
Odpovědět0 2
Trochu jízlivá poznámka: A já myslel, že u toho motoru má jít o pohyb a ne ohřev. Jídlo se ohřeje, ale nikam se jako celek nepohybuje. :-)
Protipříklad: "Pití vody pro odstraňování nádorů všeho druhu může být správné, vlastně každý den miliardy lidí při odstraňování žízně dokazují, že voda funguje."
Také je úžasný argument, že je to mimo normální chápání, takže i když si myslím, že to nefunguje a pokus to ukázal, tak to stejně fungovat může. Ale třeba je to tím slovem "kvantový". Bez něj by to většina okamžitě zavrhla, ale stačí přidat toto magické slovíčko a hned je vše možné.
Jinak je rozdíl mezi "zatím nevíme, jak to udělat" (iontové motory před pár lety) a "tohle odporuje (dosud známým) fyzikálním zákonům". A než namítnete, že je tam to "dosud známým" zákonům, tak si zkuste trochu zapřemýšlet, jak se liší fyzikální zákony od lidských zákonů - přijde mi, že to spousta lidí zaměňuje nebo dává na stejnou úroveň.
Odpovědět0 0