Tak v první řadě, rozmístění těžařů po světě. Pro těžbu jsou podstatné dvě věci. Cena elektřiny a internet. Těžaři se stahují k místům kde je levná energie. Ukazuje se že levná energie je tam kde se nemusí spotřebovávat žádné suroviny navíc. Co to znamená pro uhlíkovou stopu?
- Vodní elektrárny (Stačí se podívat na btc hashrate, když v číně končí období dešťů - přestává být elektřina levná, hashrate se skokově sníží, už to bylo pár let po sobě)
- Odpadní energie (odpadní plyn z těžby ropy, který by skončil ve fléře
https://www.coindesk.com/energy-giant-equinor-to-cut-gas-flaring-with-bitcoin-mining-tie-up-report)
- Potřebují produkovat teplo tak jako tak. (vytápění)
...
Odpovědět1 1
Kazdy hned vie co by bolo spravne alebo by to radsej hned zakazali.
POW ma svoje nevyhody ale kopec z nich zanikne pri implementacii POS napr. Casper protocol pre ETH. A krypto je viac nez pouzitelne ale clovek si to nemoze zamienat s fiat currency. Na druhu stranu ... zaujimalo by ma kolko energie spotrebuju take datove centra alebo len vsetky gamerske pc na svete. Ved to sa len ludia zabavaju ... tiez by sa to asi malo vsetko vypnut.
To ze vy nieco nepouzivate alebo nevlastnite neznamena ze to je blbost. Je to vas subjektivny pohlad/nazor.
Odpovědět2 2
To co většina lidí považuje za nevýhody PoW je ve skutečnosti jeho výhoda. Ta energie se pálí na zabezpečení sítě. PoSv povevede ještě k větší centralizaci.
Odpovědět1 1
Škoda, že není srovnání, kolik elektřiny spálí "ty hodné bakny" oproti "tomu zlému BTC". Bezpečí zkrátka holt něco stojí.
Odpovědět3 1
někde už jsem na to analýzu viděl a každá transakce spotřebuje mnohonásobně méně energie :)
Odpovědět0 0
Ok, myslíš tu analízu která srovnává jabka s hruškami? Tedy která srovnává platbu platební kartou VISA s bitcoinovou onchain transakcí, která by se spíš dala přirovnat k přepravě zlata/hotovosti přes půl kontinentu?
Obdobou platby kartou je u bitcoinu Ligthning network, který má řádově menší spotřebu, nižší poplatky a je okamžitá, (v řádech sekund). Na rozdíl od onchain, kde platba trvá do od 15 minut do několika týdnů (podle zvoleného poplatku a zátěže sítě)
Mimochodem, mám pocit že na straně banky nebyly započítány věci jako provoz bank, ale jen ty servery Visa, ale tím si nejsem jist.
Odpovědět1 1
Ake bezpecie?
Urcite spalia menej.
Inac tu sa bavime o tazbe bitcoinu a nie o potvrdzovani transakacii. Ta tazba bude cim dalej, tym narocnejsia, co je jeden z paradoxov Bitcoinu.
Odpovědět2 2
Těžba bitcoinu JE potvrzování transakcí. Takže, když je řeč o bitcoinu, je jedno zda použiješ temín těžba, nebo potvrzení transakcí. Těžba/potvrzování transakcí je odměňováno novími bitcoiny (dokud nebude dosaženo 21milionů btc v oběhu) a poplatky.
O jakém paradoxu mluvíš? Složitost těžby se dynamicky mění. Když v číně skončí období dešťů, hodně těžařů z číny vypne svoje těžební farmy kvůli ceně elektřiny, a v pevně daném intervalu (2 týdny) na to klesne složitost těžby.
Složitost těžby je totiž technicky dána jen výpočetním výkonem sítě -> složitost je regulována tak, aby nový blok byl vytěžen v průměru 1 za 10 minut. Výkon sítě je pak dán tím kdy se těžba ještě ekonomicky vyplatí a kdy ne.
Realita je taková že čím víc transakcí na onchain lidé chtějí udělat, tím víc stojí poplatky, tím víc výpočetního výkonu je použito na těžbu a tím je těžba složitější. Obdobně s cenou, čím je bitcoin dražší tím je větší výpočetní výkon který se vyplatí provozovat. V obou případech platí že čím víc peněz proudí bitcoinem, tím víc bude zabezpečená síť a složitost je jen regulačním mechanismem kterým je toho dosaženo.
Kde je ten paradox? Paradoxní by spíš bylo, když by čím víc se bitcoin používal tím by měl horší bezpečnost...
Odpovědět2 0
už aby tato kravina šla do kopru, přitom jak jsou kryptoměny nestále tak jsou nepoužitelné mělo se to zatrhnout hned na začátku.
Odpovědět4 3
(Myslím, že se mělo tvému taťkovvi zatrhnout dělat takovou kravinu BEZ GUMY)
Odpovědět2 2
Souhlasim s tim ze tohle akorad omezuje obycjne lidi co s tmhle nechteji mit nic spolecneho. Chteji rposte zit a nakupovat za normalni ceny,ale diky temto kryptomanam si nekoupis ani abrak a ani hardware. Nuzky se az moc rychle rozevyraji mezi chudym a bohatymi...
Odpovědět2 1
Článek je o bitcoinu. Na co si chceš koupit specializovaný ASIC který neumí nic moc jiného než počítat hashe? Chceš si počítat ranbow table, či co?
Odpovědět0 0
A řeč je jen o BTC. Co ostatní krypto-něco?
Odpovědět2 0
Co na to asi říká Gréta ? :D Třeba u nás se mladí piráti staví za ekologii, ale jak víme spousta z nich těží.
Odpovědět2 0
tak budeme všem závidět jako správní čecháčci :)
Odpovědět0 3