Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tipy jak na problémy s USB

29.2.2000, Jiří Nechvátal, zpráva
Tipy jak na problémy s USB
USB je perfektní pouze pokud funguje správně.
Sběrnice USB je šikovná věc, která umožňuje teoreticky připojit až 127 periferií. Bohužel i zde se mohou vyskytnout určité problémy. Zde je několik rad, aby Vaše připojení periferií proběhlo bez problému.

1.Je můj systém na USB vůbec připraven?
O tom, jestli je Vaše PC na USB připraveno se dozvíte velice jednoduše. Stačí spustit USBReady což je volně dostupná utilita, která je ke stažení na “(http://www.usb.org/usbready.exe)”. Tato utilita prověří hardware počítače, nainstalované drivery a verzi Windows.

2.Starý motherboard
Na vašem motheboardu je instalovaný USB, ale nefunguje. Příčina může být v tom, že některé z prvních počítačů, které podporovaly USB si trochu pospíšily a uvedly USB porty na trh ještě dříve než se kodifikovali specifikace. Pokud tedy máte starý port a nebo ho nemáte instalovaný vůbec nezoufejte, tento port můžete doplnit přes přídavnou kartu PCI.

3.Jaký operační systém podporuje USB?
Jedná se o Windows 98 a poslední verze Windows 95 (OSR.1 a 2.5). Se staršími systémy budete mít problémy.

4.Aktivace v CMOS
Všechno máte zkontrolované a pořád to nefunguje? Podívejte se do setupu zda je tam sběrnice USB aktivována. Kde toto nastavení v setupu naleznete záleží na vašem PC a verzi BIOSu.

5.Chceme připojit více zařízení
Aby jste tak mohli učinit budete potřebovat takzvaný hub neboli rozbočovač. U nových motherboardů nalezneme dva externí obdélníkové konektory, které umožňují zapojit přes každý port jednu periferii. Pokud má toto zařízení opět externí konektor může připojit další zařízení. Např. panel EIZO Flexscan disponuje hubem se čtyřmi porty, takže může připojit klávesnici a myš. Ne všechny periferie disponují vestavěným hubem a proto výrobci nabízejí 4 nebo 7 portový hub. Asi nejznámějším je ExpressBus 4-port Hub od firmy Belkin.

6.Napájení periferií
USB porty nepřenášejí jenom data, ale i energii k periferiím. Rozbočovače se dělí na dva typy: huby napájené sběrnicí, které čerpají energii přímo z jejího výstupního konektoru a samonapájené huby jejichž výkon je až 500 mA na port. Pokud připojené USB zařízení potřebuje více proudu (tiskárna, scaner), než sběrnice dokáže dodat, může se celá sběrnice zhroutit.

7.Přenosová rychlost
Maximální přenosová rychlost sběrnice je 12Mb/s pro všechny připojené periferie. Problémy mohou nastat pokud připojíte zařízení, které pracuje s větším množstvím dat např. tiskárny. Potom musíte přidat další kanál, třeba již zmiňovaný ExpressBus, aby jste dostali dalších 12 Mb/s.