Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od ToKrCZ
Ke konkurenci by bylo fajn alespoň zmínit Poe.com, umožňuje z jednoho místa vyzkoušet poměrně dost Chatbotů, aktuální seznam zdarma pro všechny k nahlédnutí zde:

https:­/­/i.imgur.com­/IptizbG.png

Jedině ChatGPT v 32k a 16k variantě nejde užívat zdarma, zbytek většinou bez omezení nebo s limity na 24h.

Je škoda, že nepadlo ani slovo o Claudovi, jde o jedinou AI, která je od základů trénovaná s ­"alignment­" předpoklady ­(nazývají to zajímavě ­"constitutional AI­", nemělo by být možné ji zneužít­/přiohnout k nekalým účelům­). Možno vyzkoušet spolehlivě jen přes Poe.com, jinak na pozvánky zatím.

Zaujalo mě, že v okolí dost lidí využívá Chatboty na prostý pokec, beru to jako moderní alternativu deníčku nebo anonymního vyřvání se na nějakém anonymním chatu jako na přelomu milénia. Na to je zase asi nejlepší Pi od Inflection AI, je trénovaná na držení konverzace, empatii a pomáhání ­(komplet zdarma­):

https:­/­/pi.ai­/talk

Tolik mých 50c, vím že je toho mnoho co by se ještě dalo přidat, ale tohle mi v článku vysloveně chybělo. Snad někoho alespoň zaujme :)
Odpovědět2  0
Fakt to slovo ­"cinematický­" existuje v češtině?

Ve slovenštině něco takového vskutku je:
https:­/­/slovnik.aktuality.sk­/pravopis­/kratky­-slovnik­/?q=kinematick%C3%BD

Česky je to ale nejspíše ­"kinematografický­" ne ­(když už, i tak to zní divně­)?

Sorry za OT, na CP2077 s patchem 2.0 se těším, ale to slovo mi skoro zaskočilo při ranní kávě :D
Odpovědět0  1
Osobně jsem nejvíce zvědav jak se poperou s UE5. O tom že jsou CDPR obecně talentovaní programátoři nemůže být sporu, už Witcher 1 byl z velké části dělán přes motion­-capture systémy, které pro Witchera 3 už byly poměrně dospělé ­(10 let staré video z vývoje W3­):

https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=bbgKiPEBYdU

Když si vezmu možnosti a ­"ready­-to­-go­" systémy co UE5 nabízí dnes­/nyní v kombinaci s tím, co sami CDPR dokázali dělat ­"na koleně­" v REDEnginu, tak by to mohla být opravdová bomba, skutečná next­-gen záležitost. Už jen shánění posil do týmu musí být nyní poměrně easy, ono shánět programátora pro REDEngine nebo UE5 je jiná káva.

Bude taky zajímavé sledovat Nvidii, protože Witcher sága + Cyberpunk 2077 jsou v podstatě výkladní skříně jejich technologií. Zatím mají pro UE5 jen DLSS plug­-in, UE5 pipeliny na Ray Tracing má, ale nejsou přímo designované na real­-time rendering ­(v UE5 se dělají docela hodně i filmy, je to pro ně­). Ale těžko říct, pokud jsou zvěsti pravdivé a Nvidia je nyní hlavně AI firma, tak její trajektorii si odhadovat netroufnu.
Odpovědět3  0
Přidávám se s hořkosladkými pocity.

Původní hru jsem kupoval ještě jako pre­-order a po vydání jsem prostě nedostal to, co jsem si kupoval z reklamní kampaně. Jako hráč jsem samozřejmě rád, že obrovský potenciál Night City zřejmě přes DLC dokáží ­"na druhý pokus­" plně využít, ale proč jsme minimálně pre­-ordeři původní hry nedostali DLC zdarma nebo alespoň za lepší cenu? Historii nákupů mají a naše emaily taky.

DLC si samozřejmě koupím, ve hře už jsem strávil 150h a ani omylel jsem neprošel úplně vše, takže s lepšími mechanikami a dalším top­-notch story to bude zřejmě jízda. Každopádně pre­-order ode mě už neuvidí a další hry jedině v akci, až budou jakž­-takž hratelné.
Odpovědět1  0
Už pár týdnů koukám na tohle LG:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Skoro to samé, ale s IPS. Zaujalo mě, že bez nohy váží jen cca 5 kg, to je super. Ale tak si říkám, jestli ještě nějaký měsíc nepočkat na OLED panely, přeci jen na tom 4k plánuju zůstat docela dlouho. Nemluvě o dodatečné investici do GPU, na QHD stačí, ale 4k už by bylo moc.
Odpovědět0  0
A k čemu je to všechno dobré, když na tom neběží Linux ani Windows? O prvním vím, že se něco chystá pro M1, ale je to klasická reverzní piplačka. Osobně se nehodlám zamykat do jablečného ekosystému :­-)
Odpovědět0  0
Pfizer vymyslí nějaký ochranný krém, o to bych se nebál.
Odpovědět3  0
V anketě jsem se prostě nenašel. Hry kupuju přes roztodivné story, ale taky rád testuju přes jisté repacky. Většinou nakoupím Steam klíče v akci, ale nechal jsem se nachytat i na pre­-ordery a ­"plnou pálku­", takže už jsem osobně důkladně proškolen. Každopádně Diablo IV za mě nestojí víc než 20€, ale to je jen můj skromný názor, mám v tomhle žánru jiné favority na které se těším ­- tenhle počin Blizzardu mě moc nenadchnul.
Odpovědět0  0
Škoda, že v novince není informace o nejnižší ceně za kterou je NAS dostupný, našel jsem nejlevněji za 35 000 Kč s daní:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Pro mě tedy nic moc, osobně chci mít NAS postavený na AMD, ale těch je jako šafránu a tak mi asi nic než DIY nezbyde. Ve finále to ale bude mašina, která vyjde levněji než tohle od QNAPu a s větším výkonem.
Odpovědět0  0
"Zamíří tak do různých univerzit, kde mohou zkoušet pracovat s tímto 12qubitovým řešením.­"

V kombinaci s jménem výrobce a korelaci s ­"úspěchem­" posledních řešení by to mohlo být terno. Ale zase na univerzitě mohou nakrásně využívat zbytkové teplo pro vytápění a nejspíše shrábnout i nějaký ten zelený ekogrant, takže v tom rozhodně smysl vidím, dolaly se točit budou jedna báseň.
Odpovědět1  1
Chápu, akorát bych ještě spoléhal na to, že mi ten nákup z Kaufu potom sami dodávkou dovezou. Jinak jako takové vozítko na kochání ideální, sex v takto stísněných prostorech taky bude zážitek.
Odpovědět0  0
Na 12 GB VRAM nic profesionálního dnes nevidím, minimálně ne pro potřeby AI.
Odpovědět0  0
Zpráva mi zní tak, že v desktopech brzy budeme mít 96GB moduly DDR5, tím pádem se ptám, kde je mezistupeň v podobě 1x64 GB? Mně osobně by těch 2x64 GB i docela stačilo, takhle jsem prostě neměl jinou možnost než 2x32 GB pokud nechci mít quad­-channel ­(což nechci­).
Odpovědět0  0
Souhlasím a doplním ještě jeden postřeh. Třeba takový Bing Chat se tváří velmi rafinovaně ­- v Kreativním módu je asi postaven na GPT­-4, takže ­"naoko­" vyhledává informace hezky a dokáže je dát dohromady tak, aby dávaly smysl, ale překvapivě *nevyhledává* ani vzdáleně real­-time a nedá se k tomu donutit. Chtěl jsem po něm prostou analýzu výsledků z veřejně dostupné tabulky aktuální k datu promptování, ale i když jsem mu dal odkaz pod nos, tvrdošíjně mi dával data cca 3 týdny stará ­(zjevně vyhledává ve své cachi­) a odmítal se podívat na aktuální verzi k datu. To kupříkladu Perplexity nedělá, dával jsem mu živé aktuální odkazy a čte je real­-time. Osobně si platím Pro verzi nedávno uvedenou, ChatGPT jsem používal právě s Web Pilotem a nebylo to tak dobré jako právě Perplexity, které je k tomuto účelu přímo stvořené a funguje pro mé potřeby více než hezky. Hlavně šetří denně hodiny Googlení, které stejně poslední měsíce až roky je čím dál horší co se relevantních výsledků týče.
Odpovědět1  0
"Jak už bylo řečeno několikrát, její používání jako vyhledávače není v současné době tím pravým ořechovým, je totiž určena k vytváření návrhů, generování věcí, a pokud se použije pro takový účel, umí dosáhnout dobrých výsledků.­"

Viděl autor https:­/­/perplexity.ai ? Se zapnutým Copilotem to hledá lépe než Google­/Bing dohromady. Postaveno na GPT­-4 v kombinaci s in­-house optimalizovanými modely.
Odpovědět0  0
First gen, astronomická cena, neexistující ekosystém, de­-facto betatest na userech... To je panečku potrava pro ovečky!
Odpovědět3  1
"Toto vše proti předchozí generaci zvýší rychlost trénování AI 9násobně, zpracovávání algoritmů AI dokonce 30krát.­"

Z toho jednoduše vyplývá, že co se trénovalo 6 měsíců, natrénuje se v klídečku za 3 týdny ­(přesně­). A to ani nezmiňuji neustále se vylepšující algoritmy na trénování+inferenci a plánované nejbližší generace libovolného HW od ARM po x86 ­- všude se min. chystá něco, co počítání AI dokáže akcelerovat. Řítí se na nás na všechny revoluce v podobě fakt chytrých jedniček a nul a přitom se zdá, že to málokoho až tak zajímá. Za mě tohle bude násobně větší než internet ­(který mám to to potěšení užívat víceméně od dětství­) a nyní přichází bájná AI, která tu dle expertních proroků neměla být před 2030. Nejenom že jsme *zcela* nepřipraveni jako společnost, ale ona ta AI akceleruje snad i rychleji, než jsme si představovali v nejdivočejších snech.
Odpovědět1  1
Jak přesně ten beta test probíhá? Ony se ty procesory snad kazí, když se zahřejou tak se některé roztečou?
Odpovědět0  0
Tak to se modli k Bohu Intelu, aby s tím něco udělal. Protože ve chvíli kdy si nVidia mastí kapsu z AI byznysu, tak fakt nemá zapotřebí cokoli dělat s cenami grafických karet, které sice nyní třeba tolik nejdou, ale to se v čase může změnit ­(třeba až lidi hromadněji zjistí, že AI si lze už dneska hezky akcelerovat přes CUDA­/OpenCL­). AMD se dlouhodobě veze se svou zelenou sestrou, maximálně trochu ubere, ale jinak je to taky moc ne*ere protože oni mají i svůj serverový a CPU byznys ­(kde se dojí královsky na úkor Intelu, nemluvě o tom, že akvizicí Xilinxu sami AI dojí co to jde­). Takže všechna naděje se upíná k Intelu, ten má ceny super ­(co jsem naposledy koukal top Arc, tak stál snad jen 10k, což za kartu s 16 GB VRAM fakt není zlá cena­) ale výkon tam nyní úplně není, je to holt první generace. Na druhou stranu v tom zřejmě hodlají pokračovat a to je jedině dobře, osobně mi není proti srsti myšlenka koupě dalšího GPU do slotu právě od Intelu na nějaké to modelování AI. Zejména pokud do něj za super cenu nacpou pořádnou porci VRAM.
Odpovědět0  0
Zaplať si GPT4 s pluginama, pokud chceš přesné počítání potřebuješ přizvat Wolfram.
Odpovědět0  0
Nevadí, služby takhle testuju neustále a několikrát do roka měním kreditky a ty staré zamykám přes IB. A do mého myšlení Ti nic není ;­-)
Odpovědět2  0
Když už jsme u těch chatbotů, tady je jich na jedné stránce docela dost a další budou v čase přibývat. Vyjde to levněji než ChatGPT Plus a na online věci je tu dost schopné BingGPT které je zdarma:

https:­/­/poe.com

Zaujalo mě, že tam mají Clauda, který je jen na pozvánky jinak; zkoušel jsem jeho kreativní režim a je to možná ještě lepší než GPT4. Při registraci sice chtějí kreditku, ale trial je na 7 dní a nestrhnou si předem ani korunu, navíc v Settings je hned dole ­"Delete account­" takže nejpozději 6. den klidně můžete smazat a měli byste být v klidu ­(jinak 5k CZK na rok­).
Odpovědět1  0
Beru zpět point o královském hraní na high­-endu, v 4K samozřejmě dneska není HW, který by to zvládnul se ctí bez DLSS. Nicméně pokud máte jako já 1440p, situace je poměrně pozitivní, pokud vám stačí 60 FPS.
Odpovědět0  0
Screeny v případě RTX vážně nedělají této technologii dobrou službu, síla RTX se naplno projevuje při pohybu prostředím, kdy celá scéna působí velmi ­"realisticky­" ­(avšak stále pochopitelně s notnou dávkou umělecké stylizace­) a důsledkem je min. v mém případě silné ponoření do dění ­(immersion­).

Osobně jsem byl také velmi skeptický vzhledem k nepřesvědčivým screenshotům, ale vidět to naživo mě přesvědčilo, že má význam to do her dávat. Jednoduše řečeno, scénu to vylepšuje znatelně, hlavně hra světel a stínu vypadá o dost ­"šťavnatěji­" chcete­-li. Dá se bez toho žít? Zcela jistě, stejně jako můžete žít bez antialiasingu a anizotropního filtrování. Znám spoustu lidí, kteří AA ve hrách vypínají, protože ho zkrátka ­"nevidí­" ­/ mají jemný rastr monitoru a RTX je principielně to samé.

Já osobně třeba nevnímám input lag, přesto neshazuji snahy výrobců jej různými způsoby minimalizovat, posouvá to hraní kupředu. RTX je ze stejného těsta a jsem osobně rád za to, že si jej mohu na své RTX 3080 vychutnat s dobrými FPS a na HDR monitoru, který také udělá s atmosférou doslova divy.

Kdo chce vidí, kdo nechce neuvidí. Situaci nepomáhá fakt, že nyní je RTX v CP2077 nVidia exclusive, což hlavně v českých luzích a hájích je pro spoustu rudokožců doslova faulem na červenou. Hřebíčkem do rakve je pak faktická nedostupnost HW, který by dokázal CP2077 rozhýbat se zapnutým RTX v plné palbě. Za mě je rozumné minimum pro 60FPS gaming RTX 3080, což optimální určitě není. Snad se to brzy změní a i AMD­-fans budou moci na vlastní oči vidět o čem ta technologie doopravdy je.

Na druhou stranu, historicky jsme tady měli mnohem větší zabijáky HW v podobě Crysis či Far Cry 2. Na high­-endu si CP2077 zahrajete opravdu královsky a jsem za to osobně rád. Hra je vynikající, sám za sebe jsem se setkal s minimem grafických bugů, herních jsem si doposud nevšiml žádných. Ano, na konzolích je to očividný průser, ale já konzole nepoužívám. Po zkušenosti s Witcherem 3 vím, že CPR z toho vybrousí diamant, který s námi bude žít mnoho následujících let. A to říkám jako hráč, který se chystá na čtvrtý průchod W3 poté, co jej zupgradují do next­-gen verze :­-­) Malokterá hra vydrží tak dlouho bavit a za to patří CPR velký palec hore. CP2077 neměl optimální start, ale během několika měsíců se situace otočí a tipuji, že to bude hra desetiletí, mám za sebou asi 20h ­(hraji pomalu, vychutnávám si prolézání všeho co prolézt jde­) a ten potenciál je z toho cítit na míle daleko.
Odpovědět0  0