Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
21.1.2003, Zdeněk Kabát, článek
Když společnost AMD kdysi dávno oznámila vývoj revolučního jádra Hammer, zdálo se, že se konečně výrazněji prosadí na trhu s procesory. Avšak po neustálých odkladech to vypadá, že přestože se datum vypuštění blíží, tak se procesory s jádrem Hammer nestanou kvůli špatné výtěžnosti očekávaným trumfem AMD.
_ | 21.1.200322:37

Genialne si to zhodnotil ;-) ivane, jen co je pravda - mas snad neco proti vykonu? Bez to rict google, ktery udajne pojedou na Hammerech nebo to bez vykladat inzenyrum z Craye, co na Hammerech budou stavet nejrychlejsi superpocitac sveta, ;-) atd. imo je Hammer velice dobre zvladnuta architektura, takova x86 XP, rekl bych. Spickovy inzenyri a projektanti na tom par let makaj a udelaj neco tak cool a pak prijde ivan a "zhodnoti to" ;-] docela smesny, rekl bych. Hele, nech se od nich najmout, urcite tam vneses nejakou genialni myslenku, co jim zvysi podil na nejvic ziskovym server trhu, zvysi vyteznosti a zahladi vsechny zraty a investice ;-) heh...

Odpovědět0  0
AViP | 22.1.20038:10

Aha. Další "pán, co ví všechno nejlíp". Proč tedy stále používáte tu 25 let starou architekturu, když se vám tak nelíbí? ;-)
Architektura PC se již tradičně vyznačuje zpětnou kompatibilitou - můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu i protestovat, ale je to asi tak všechno, co s tím můžete dělat, abych parafrázoval klasika.
Není umění postavit novou budovu na zelené louce. Je uměním ji zmodernizovat tak, aby byla schopna nadále sloužit.
Taky bychom IMHO měli rozlišovat pojmy Athlon 64 a Opteron. Protože Athlon 64 je t.č. zboží s poněkud prošlou lhůtou spotřeby.

Odpovědět0  0
ivan | 22.1.200317:46

ano pracuji (mimo jine) s 25letou architekturou, protoze bohuzel neni jina volba. To ze x86 je jednou nohou v duchode a druhou v hrobe, si uvedomili nejen u intelu (a proto pilne uz nekolik let paracu ji na nove moderni architekture ia64), ale i dokonce i u amd. Amd uz nejakou dobu spolupracuje s transmentou na novem zpetne nekompatiblim procesoru zalozeneho na vliw (obdoba crusoe, itania). Takze jecelkem mozne zi amd pomoci x86-64 jen pripravuje cesticku.
Zpetna kompatibilita je pekny marketingovy vyraz, ale realne nevim k cemu je v praxi 25let stara kompatibilita dobra.
Nevim jestli to jde nejak parafrazovat ze stavebnim prumyslem, ale dostat na trh, zbrusu novou architekturu, a ktera pritom predci nekolik let zavedou konkurenci, je ukol temer nemozny (uproti ubohememu zvedani frekvence, a poctu tranzistoru).

Odpovědět0  0
AViP | 23.1.200312:00

V jakékoli větší firmě používají spousty prastarého softu a zde je zpětná kompatibilita prostě zapotřebí a také se uplatňuje v praxi. Kolikrát člověk žasne, jaké vykopávky jsou stále ještě v oběhu (mám na mysli SW vykopávky).
Takže jakkoliv souhlasím s tím, že nová architektura je zapotřebí, nemyslím si, že je na udržování zpětné komp. něco tak strašně zavrženíhodného.
IMHO cesta, kterou kráčí Transmeta je minimálně z hlediska běžného nasazení podstatně praktičtější.

Odpovědět0  0
ivan | 23.1.200313:34

mas pravdu, a to neni jen ve velkych firmach, spoustu dalsi firmicek jeste pouziva 486 a pentia pro jejich jednoduche ucetnictvi, sklady, t602, atp. Jenze zde neni predpoklad ze by ten hw upgradovali, nebo ze by upgradovali na x86-64, tudiz zpetna kompatibilta x86-64 je jim stejne k nicemu, navic jestli aplikace doposud fungovali dostatecne rychle na 486, tak urcite budou fungovat tak i emulovanem procesoru. Tudiz je zbytecne se otom bavit. Jinak zpetna kompatibilita neni nic spatneho, ale jen pokud je to do urcite miry, a 25let v pocitacovem svete je az prilis.
Transmenta, Crusoe, pripadny nekdejsi procesor od AMD zalozeny na VLIW, jdou cestou ze hazi zpetnou kompatibilitu za hlavu(konecne), a pouze ji sw emuluji (technologii podobne treba CodeMorphing). Jen v pripade Crusoe jde o jiny trh (mobile). Jde o to ze takhle se zakaznimu zpristupni nova moderni architektura, ktera ma sve zlate casy jeste predsebou, po prechodnou dobu jsou stare aplikace emulovany. Jeste dodam ze obdobnym zpusobem je na itaniu emulovan pa-risc (s velmi dobrym vykonem).

Odpovědět0  0
ivan | 22.1.200318:08

no google udajne a mozna nekdy pojede na hammrech, nebo taky mozna ne, nebo to jen byla placena reklama (od amd). Napodobne je to s cray, ac je to teprve v planech, a mozna se to nikdy nestane, tak ten cray ani nema byt nejrychlejsim pocitacem, ale pouze prumernym (pokud by se to podarilo uskutecnit (nepravdepodobne) tak by se asi umistil v prvni desitce top500). BTW vis ze s opterony nepujdou stavet prave smp reseni? ale pouze neco mezi smp a numa architekturou...
Taky tady nikdo nehodnoti vynalozenou praci, ale jeji vysledek. V tomhle ohledu inzenyrum od amd vsechna cest. I kdyz na druhou stranu, je to preci jen predelany athlon(ktery by amd sama neudelala), plus 64bitu (asi 10% prace), presunuty dram radic z northbridge do procesoru, a HT (upravena EV6bus od digitalu). Ale na firmu ktera nikdy neudala zcela vlastni procesor (az na nepovedenou K5) je to dobra prace. Co se tyce spatnych kroku amd (ktere jsou obecne vytykany), je predevsim prilisna snaha predstihnout mnohem silnejsi konkurenci, a jak uz to byva, v takovych pripadech (pominuli davida a goliase) to zrovna nema stastny konec. A vcelku neni divu ze amd je jednou nohou v krachu. Jinak samozdrejme preji konkurenci intelu, jen nesmi mit sebeznicujici politiku jako amd.

Odpovědět0  0
ivan | 21.1.200312:19

no nevim, architektura vychazejici z 25let zastarale 16bit x86, zalpacana architektura ktera ke sve funkcnosti potrebuje prepinat mezi 5 mody procesoru, splacanina kde jadro procesoru ma az kolem 50milionu tranzistoru, atd. asi nelze nazvat efektivni architekturou, ci technologickym skvostem.

Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.