Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tweaking: Upravte Duron na plnohodnotný Athlon XP

10.9.2003, Zdeněk Kabát, článek
Tweaking: Upravte Duron na plnohodnotný Athlon XP
Nový Duron s jádrem Applebred se stává stále zajímavějším procesorem. Jak objevil jeden ruský server, spojením jediného můstku na procesoru lze aktivovat celých 256kB L2 cache a vytvořit tak z levného CPU plnohodnotný Athlon XP!
Stejně horlivě jako dříve příznivci AMD spojovali a stále spojují můstky na procesorech, se zcela jistě nyní vrhnou na zajímavou úpravu nových Duronů. O těchto procesorech s jádrem Applebred jsme psali nedávno (viz tento článek) – jde o tzv. Duron Model 8, který se objevil na frekvencích 1,4GHz a 1,6GHz a obsahuje zrychlenou FSB na 133MHz. Velikost L2 cache zůstala stejná jako dříve – 64kB – ale server OverClockers.ru dokázal aktivovat celou 256kB cache.

Jádro Applebred není totiž nic jiného než upravený Thorougbred, u kterého se nepodařilo vyrobit dokonale celý čip. Pokud AMD při testování narazilo na nějakou chybu v cache, vypnulo špatnou část a nyní se procesory začínají prodávat jako Durony. Toto je také důvod, proč jsou tyto procesory skvěle přetaktovávatelné – původně byly vyráběny jako Athlony XP.

Zde je pohled na jedinou úpravu čipu, kterou musíte provést k aktivaci celé L2 cache. A nebylo ani složité takovou úpravu zjistit, jde totiž o jediný rozdíl mezi procesory Duron a Athlon XP, který je při bližším zkoumání patrný.


  

Obr. 1, 2 – L2 můstky Duronu před a po klíčové úpravě


A opravdu, po této úpravě se z Duronu stal plnohodnotný Athlon XP s 256kB L2 cache. Musím ovšem upozornit, že protože se jedná o vyřazené Thoroughbredy, může se projevit chyba ve vyrovnávací paměti, která poté způsobí pády systému. Jde tedy o štěstí, stejně jako u Radeonu 9500 Pro, který šel i softwarově předělat na Radeon 9700.

Spojení L2 můstku je prvním krokem, který z velice levného procesoru vytvoří velmi výkonnou součást počítače. Procesor s 256kB L2 cache, 133MHz FSB a s frekvencí 1,6GHz lze přirovnat k Athlonu XP 1900+, jehož cena je ale o dost vyšší (uvažujeme-li v procentech). Když k tomu přičteme, že se podařilo některé kousky 1,6GHz Durona přetaktovat až na 2,3GHz, stojíme před nádherným kouskem pro chudší majitele základních desek se Socketem A.


Obr. 3 – WCPUID po tweakování


Durony s jádrem Applebred se již začínají prodávat ve světě, u nás si budeme muset chvíli počkat. V některých obchodech se již objevily za cenu kolem 1500Kč s neznámým termínem dodání, což je sice jen asi o 400Kč méně než Athlon XP 1700+, ale když budete mít štěstí, dostanete kousek s obrovským potenciálem. Už samotný Duron na 1,6GHz je na úrovni Celeronu 2GHz. Jakmile se objeví v prodeji, můžete očekávat jeho recenzi včetně přetaktování a tweakování.

Na závěr se ještě zmíním, že za nějakou dobu vypustí AMD také odlehčenou variantu Bartonu, která by se s názvem Thorton měla vyrábět jako ještě vyšší Durony. Ovšem tyto již budou obsahovat 256kB L2 cache, takže jejich výkon bude slušný už tak. Existuje naděje, že půjde aktivovat celých 512kB vyrovnávací paměti, ale pouze v případě, kdy budou na čipu můstky. Tak jako tak nabízí AMD něco, co Intel ne – procesor za 1500Kč, z něhož jde vymáčknout výkon na úrovni Athlonu XP 3000+!


Zdroj: X-Bit Labs