Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Týden plný testů

8.3.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Týden plný testů
Ve znamení zápisu dat osminásobnou rychlostí...
Tak by se ve stručnosti dal nazvat začátek tohoto týdne. Tentokráte se zaměříme na vypalovačky… Naší pozornosti neunikly (nebo snad opačně?) CD-RW mechaniky, které mají jedno společné - zvládnou vypalovat osminásobnou rychlostí. Dále jsou obdařeny i možností přepisování na CD-RW média a poměrně vysokou rychlostí čtení.

Myslím, že zatím neprozrazuji moc … ještě dodám, že to budou zástupci těchto kategorií a samozřejmě nebude chybět praktická zkušenost a možná i nějaká ta rada závěrem. To se ostatně ale uvidí.

První dojmy:
Současné vypalovačky, které jsou na trhu (8x zápis) mají hned řadu dalších společných prvků. Především je to čelní panel - to je ta část, kterou uživatel prostě nemůže přehlédnout - se stejnými "ovládacími" prvky (i když konkrétní umístění se liší v závislosti od výrobce). Nicméně se ustálilo jediné tlačítko (obvykle umístěné k pravému spodnímu rohu), dále 3.5" jack s výstupem pro sluchátka a otočným regulátorem hlasitosti, popis v černé barvě s "nejdůležitějšími" údaji podle výrobce a konečně dvě indikační LED diody. LEDky jsou obvykle dvoubarevné a informují o zapnutí, vložení média ale i o právě probíhané funkci (zda jde "jen" o čtení nebo o zápis). V této části se mechaniky liší téměř vždy (na jednotlivé barvy ještě není ustálený norma).

Na tomto místě chybí již jen fotografie, tady jsou (bez popisů):
mechaniky
PS. v žádném případě umístění nevyhadřuje pořadí ! -jsou jen na sobě položeny ...

Stejně tak jako tomu bylo u čelního panýlku je situace obdobná i v zadní části pro připojení kabelů. Tady by se dalo říci, že "na první pohled" od sebe jednotlivé mechaniky snad ani rozeznat nelze. Počet, typ i umístění konektorů je zcela shodné …. Nesmíte mít ovšem mechaniku zabudovanou přímo od prodejce a navíc pro porovnání jich mít více. Podle připojení lze rozdělit interní mechaniky na SCSI a IDE (ATAPI). Pro externí verze se stále více prosazuje USB port se všemi jeho výhodami i nectnostmi.