Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ultra DMA - trocha terminologie

27.2.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Ultra DMA - trocha terminologie
Co to vlastně je Ultra DMA a jaké přináší výhody.
Určitě jste se s pojmem Ultra DMA setkali, možná si však nejste jistí, co to vlastně je a k čemu to slouží. Tak tedy:

Ultra DMA (správněji Ultra DMA/33) je protokol pro přenos dat mezi pevným diskem a pamětí RAM uskutečňovaný pouze prostřednictvím sběrnice (procesor se tedy tohoto přenosu neúčastní, na rozdíl od PIO módů). Ultra DMA/33 protokol podporuje přenos dat v burst módu rychlostí 33,3 MB/s (megabytů za sekundu), tedy dvakrát rychleji než předchozí DMA (Direct Memory Acces).

Protokol je standardizovaný formát přenosu dat mezi dvěmi zařízeními. Protokol určuje:

  • jaký se použije typ kontroly chyb
  • metodu komprese dat (používá-li se)
  • jak vysílací zařízení ukončí přenos
  • jak přijímací zařízení oznámí převzetí dat

Protokolů existuje celá řada, přičemž každý z nich má jisté výhody i nevýhody. Některé jsou jednodušší, jiné spolehlivější nebo rychlejší. Protokol může být uskutečňován jak harwarově tak softwarově. Jedinou starostí uživatele je, zda jeho počítač požadovaný protokol podporuje.

DMA (přímý přístup k paměti) je schopnost sběrnice posílat data přímo z připojeného zařízení (např. pevný disk) do paměti, bez účasti procesoru.

Burst mód znamená obecně rychlejší přenos dat. Umožňuje zařízení posílajícímu data převzít řízení sběrnice a nepovolit přerušení jiným zařízením. Při přenosu dat z paměti RAM burst mód automaticky načte více dat než je požadováno s ohledem na jejich pozdější využití.

Ultra DMA byl vyvinut firmami Quantum Corporation (výrobce disků) a Intel (výrobce čipsetů). Poprvé byl uveden koncem roku 1997 a očekává se, že se stane standardním rozhraním pro pevné disky. Ultra DMA používá CRC (Cyclical Redundancy Checking) kontrolu přenášených dat. Pro uživatele znamená rychlejší přenos dat z pevného disku zejména rychlejší bootování a spouštění aplikací. Do starších počítačů je možné Ultra DMA implementovat instalací adaptéru Ultra DMA/33 do PCI slotu.

Ultra DMA protokol byl vyvinut tak, aby byl kompatibilní s existujícími zařízeními a systémy ATA (neboli rozhraním IDE). To znamená, že Ultra DMA disky budou pracovat i se staršími systémy a naopak. Samozřejmě i zde platí pravidlo nejpomalejšího (výsledná rychlost závisí na nejpomalejším zařízení), takže k tomu, abyste dosáhli přenosovou rychlost 33,3 MB/s, musí Ultra DMA podporovat pevný disk, základní deska, BIOS i operační systém.

Které disky Caviar z produkce Western Digital podporují Ultra DMA se dozvíte zde.