Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
30.7.2021, Kateřina Hoferková, aktualita
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Umělá inteligence nachází své využití v celé škále různých oborů. Jedním z nich je i medicína, kde AI pomůže s přesnějším stanovením diagnózy. Společnost IBM spolu s Nadací Michaela J. Foxe pro Parkinsonův výzkum pracují na vývoji umělé inteligence, s jejíž pomocí budou moct lékaři lépe predikovat, jak se bude u jejich pacientů dále vyvíjet Parkinsonova choroba z hlediska načasování i závažnosti. U jednotlivců se totiž vyskytuje celá škála různých příznaků a projevů.
Model byl trénován na datovém souboru, který obsahoval informace od více než 1400 pacientů. Data byla sesbírána v rámci studie, kterou sponzorovala Nadace Michaela J. Foxe a IBM popisuje tento dataset jako dosud největší a nejrobustnější soubor dlouhodobých údajů o pacientech s Parkinsonovou chorobou.
AI model tak mohl na velkém množství dat komplexně zmapovat různé druhy symptomů a také postupování onemocnění v čase. Umělou inteligenci od IBM plánují vývojáři do budoucna dále vylepšovat, aby mohla poskytovat lékařům stále přesnější a podrobnější predikce různých stádií nemoci. S touto znalostí budou zdravotníci schopni pomáhat pacientům lépe zvládat jejich příznaky a vývoj nemoci.
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, kterým podle odhadů celosvětově trpí více než 6 miliónů lidí a v současné době na ni neexistuje žádný známý lék.
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, kterým podle odhadů celosvětově trpí více než 6 miliónů lidí a v současné době na ni neexistuje žádný známý lék.
Zdroj: engadget.com