Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Updatujte firmware u disků IBM Deskstar!

3.9.2003, Eagle , článek
Updatujte firmware u disků IBM Deskstar!
Pozdě ale přece. Dnes jsem díky StorageReview našel odkaz na stránku IBM, kde je možné si stáhnout update firmwaru pro nechvalně známé pevné disky Deskstar 75GXP a 60GXP. Tento firmware by měl zabránit chybám disku!
Pevné disky řady IBM Deskstar 75GXP byly uvedeny v roce 2000 a tehdy se jednalo o jednoznačně nejrychlejší disky na trhu. Skvělý výkon byl však později vykoupen problémy, kdy reklamace dosáhly desítek procent (běžně jsou v řádu procent). Podobná situace následovala o rok později u řady Deskstar 60GXP.

Problémy, problémy...

Sám jsem jeden z těchto disků vlastnil a mohu tedy referovat. Zhruba v říjnu roku 2000 jsem zakoupil model DTLA-307030, což je 30GB verze disku Deskstar 75GXP. Disk se točí 7200 otáček za minutu, jeho přístupová doba je asi 8.2 ms a rychlost sekvenčního čtení maximálně 37 MB/s - na svou dobu tedy velmi rychlý disk. Pracoval bez problémů zhruba rok a čtvrt, když se poprvé ozval "chrochtavý" zvuk. Tento zvuk byl doprovázen neschopností disku číst data z určitého sektoru. Na této stránce se autorovi podařilo "chrochtavý zvuk" zaznamenat - stahujte zde.



Fotka disku IBM Deskstar 60GXP - taktéž problémový..

Neschopnost disku přečíst data tehdy znemožnila mému počítači natáhnout operační systém. Nemohl jsem udělat nic jiného než spustit program Drive Fitness Test od IBM - dnes tento program nabízí Hitachi - stahujte zde. Aspoň že podporu má IBM na jedničku.


V ideálním případě skončí DFT takto.


Program tehdy zjistil na disku chybu, kterou opravil celkovým vymazáním disku (zero write) a přemístěním poškozeného sektoru do záložní oblasti. Inu, stává se, řekl jsem si tehdy. Situace se ale za další ani ne rok opakovala. Problém opět vyřešen pomocí programu Drive Fitness Test. Tehdy už jsem ale začínal být poněkud skeptický ohledně spolehlivosti disku.

Za další asi měsíc či dva se pomalu ale jistě začaly dny disku chýlit ke konci, když se za běhu Windows klidně vypnul nebo vydal velmi podivný zvuk. To už jsem nečekal a disk odnesl na reklamaci, kde mi byl vyměněn za jinou značku.

Jenom smůla? Ne tak docela.

Důvody problémů

O discích řad Deskstar 75GXP a 60GXP toho bylo napsáno hodně. Obecně jsou problémy těchto řad připisovány použití skleněných ploten - narozdíl od hliníkových. Faktem ale zůstává, že ne všechny disky řady 75GXP používaly skleněné plotny (naopak všechny 60GXP a i 120GXP ano). Jako druhý možný důvod je uváděno teplo - tyto disky jsou opravdu horké.

Co je ale skutečnou příčinou problémů, které vedly IBM až k doporučení používat disky 8 hodin denně a ne víc a k opuštění skleněných ploten ve prospěch hliníkových? Když je disk v klidu, je možné, že čtecí a zapisovací hlava narazí do lubrikačního povlaku, kterým je plotna obalena (patrně k omezení tření při točení). Srážka hlavy a plotny má v drtivé většině případů katastrofální následky. Onen chrochtavý zvuk a neschopnost číst data je důsledkem právě této srážky.

Možná si právě říkáte, proč se tedy disk někdy vypínal za chodu. Druhá vada těchto disků je špatný kontakt na napájení. Po určité době a vyndávání a zandávání konektoru se oslabí nepříliš pevný konektor a pak už stačí třeba malé vibrace v počítači způsobené větráky nebo diskem samotným a dojde k přerušení napájení a tím pádem i zatuhnutí počítače.

Možné řešení - update firmware

Problém s napájením bohužel asi běžný uživatel nevyřeší. Vyžadovalo by to zásahy do elektroniky a kontaktů, což by vedlo k ztrátě záruky. S tím se bohužel nedá nic dělat, zlobí-li disk tímto způsobem, je nutné ho reklamovat.

Problém s hlavou narážející do plotny je naštěstí řešitelný. Protože se ale IBM nechtělo k problémů hlásit, celá věc se řádně ututlala. Řešení je přitom docela jednoduché - stačí si na stránce IBM stáhnout firmware update a provést jeho nahrání do disku. Tento firmware způsobí, že disk v klidu začne hýbat hlavou "jen tak pro radost" a tím zabrání nárazu do plotny. Jednoduché, ale účinné. Nahrání nového firmware rozhodně doporučuji všem majitelům disků řad 75GXP a 60GXP.

Poznámky k update firmware:

Nejdříve si na zmíněné stránce stáhněte identifikační utilitu. Ta vypíše disky, které potřebují firmware update a vhodnou verzi - utilita je určena pouze pro řady 75GXP a 60GXP.

Na stejné stránce dole jsou odkazy na jednotlivé firmware verze. Stáhněte pro váš disk vhodnou verzi a nechce vytvořit diskety. Silně doporučuji vytvořit diskety alespoň třikrát pro případ, že některá při update selže. Nepoužívejte nespolehlivé diskety nebo staré disketové mechaniky, ty značně zvyšují pravděpodobnost chyby čtení z a zápisu na diskety.

Nabootujte systém z diskety a postupujte podle instrukcí. Firmware update nesmí být přerušen, jinak dojde ke zničení disku. Po skončení update restartujte počítač. Tím by měly být problémy s nespolehlivostí vyřešeny.

UPOZORNĚNÍ: Vše zde popsané provádíte na vlastní riziko. Redakce Světa hardware není zodpovědná za případné škody. Před updatem zazálohujte všechna data je možné, že po updatu firmware se současná data na disku ztratí.