Není to tak dávno kdy u nás berňák zaklekl na mamku samoživitelku a to nejednu když přeprodávali hadříky tak proč by nemohli zakročit proti scalperum? tam jsou mnohem větší peníze než u těch mamin.
Odpovědět0 0
Mamka samoživitelka je zranitelná. Ani netuší, že by měla dělat zastírací manévry. Překupník to ví moc dobře a dělá to.
Odpovědět0 0
Takze na burze uz budu zase nakupovat ludia a nie pocitace? :D
Odpovědět1 0
Jako tohle je celkem problém... ale proč tedy obchody nezavedou na tohle zboží prostě limit 1ks zboží na registraci, fyzickou adresu / týden třeba? To by určitě dost pomohlo...
Dále mě třeba v tomhle štvou sami výrobci grafik například. Proč si sakra už nezřídí nějaký svůj funkční obchod, který rozesílá díly celosvětově? Vždyť co je tu za problém v době, kdy DHL přiveze zboží přes celý svět za 3 dny až před barák? Náklady na to můžou pokrýt tím, že karty nepůjdou přes obchodníky, takže si marže nechají a dopravu si zaplatí zákazník. Navíc by byla výhoda v tom, že sám výrobce by přeci musel dodržovat své doporučené ceny a my by jsme z toho jen profitovali. Pokud by si tam zavedli i podmínku nákupu pro fyzickou osobu, 1ks na registraci/ fyzickou adresu za týden, tak by jsme všichni měli klid. Každému by bylo jestli si počká 3 dny na kartu, hlavně když nebude platit 150% příplatek.
Odpovědět6 0
A co takhle vypálit scalperům rybník tím, že budeme prodávat zboží v aukci? Kdo dá víc, ten ho dostane. A nemá cenu se prát s ostatními, protože draze zakoupené zboží už s výrazným ziskem neprodám.
Jenže to by bylo moc tržní a kapitalistické... Lepší bude předprodej zakázat a plejstejšny (přesto) se budou válet u scalperů ve sklepě, dokud je někdo nekoupí za "skutečnou tržní cenu".
Odpovědět2 1
Ono by v mnoha případech prostě stačilo prodávat jen osobně a jeden kus na osobu. Scalperovi by se zatraceně nevyplatilo, pokud by na tu grafiku nebo PS5 musel jet kolik kilometrů a vystát tam frontu. Zatímco "běžný zákazník" by sice nadával, ale holt by to jednou vydržel.
PS: plně souhlasím s koncem článku. "Zakázat" mohou cokoliv. ale když to nemohou ani vynutit, ani dokázat, tak je takový zákaz k ničemu. A dokazování toho, jestli je dotyčný jen tak šikovný a naklikal to někde v eshopu, nebo jestli to koupil přes bota je v podstatě nemožné.
Odpovědět2 2
Prodává v aukci zboží s prodejem po jednom kuse, má víc kusů, čas objednávek se liší jen o desetiny sekundy, jde o bota, trestat. Jak prosté.
Odpovědět2 0
Ano, logika není problém, ale jak to chcete dokázat? Budete prodejce nutit vydat databáze zákazníků a nákupů? Všechny prodejce? To mi přijde politicky dost neprůchodné. Nemluvě o maličkosti, že to například dost často nekupují z eshopů v jiných státech. Nebo co veselejšího, mají přímo "dobrého známého" někde, kdo dodá krabici s pár desítkami kusů. A že prodává je fajn, ale samotný prodej (za maximální tržní cenu) jaksi nelegální není. (Ano, to by museli zakázat ten, ale to je politicky také neprůchodné)
Odpovědět0 1
Ono by možná stačilo nevymýšlet rovnák na vohejbák. Možná by stačilo, zda mají scalpeři živnost na nákup a prodej a zda odvádějí adekvátní daně z podnikatelské činnosti. Jestli nezvládne stát vymoci dodržování stávajících zákonů, nemá smysl vydávat další populisticky znějící nařízení.
Odpovědět7 1
NEjsem si jistý, jestli je prodej "použitého" zboží v bazaru nebo přes aukci vůbec daněný, natož že je žádána živnost. Podle mě není.
Odpovědět0 1
vut ? co je to za blbost ? Samozřejmě danění být musí. Je třeba mít živnost na maloobchod, vést evidenci a sklad. Odvádět daň jako jakýkoli jiný obchod.
Osobně si také myslím že je to suverénně jasná a nejlepší cesta. Jsem si jistý že žádný skalper si s daněmi hlavu neláme, pravděpodobně nebude mít ani živnost.
Kdyby finanční úřad místo likvidace Babišovi konkurence, raději soustředil na skalpery a jejich ignoraci daňového systému, tak do roka jich bude půlka za katrem, protože tam rozhodně úniky budou a ne malé.
Stejně tak business s rigama, stavěnýma HW přímo od výrobců prodávané přes bazary a pod. Obchod s kryptem.
Vše je to velmi špatně sledovatelné a vymahatelné, proto si neschopný úředníci raději udělají kávu a počkají na výkonnostní prémie aby koupili zboží na vánoce od překupníků u toho se totiž tolik nenadřou.
Odpovědět1 0
TRakže podle vás, abyste prodal bazarovou položku, máte mít živnos´ták a platit z toho daně? No myslím, že s tímhle se neztotožní ani kradlák/berňák. A ano, přippouštím, že je to chyba paskvilu v zákoně, ale JE tam. Pokud to z druhé ruky neprodáváte jako DPH, je to v pohodě..
Odpovědět0 1
S tím se naopak berňák ztotožní milerád. Pokud cokoliv prodáte se ziskem (a článek je o scalperech) musíte zisk danit jako příjem (je tam nějaký roční limit u fyz. osoby...asi 100k, ale to si nejsem jistý). Takže pokud vykoupí 10 grafik za 20k a prodá je po 30k, musí danit příjem 100k. Pokud to navíc dělá opakovaně (což je tento případ), tak na to musí mít i živnosťák (soustavná činnost).
Samozřejmě se tohle nevztahuje na případ bazaroveho prodeje věci, kterou jste dejme tomu koupil před dvěma lety za 10k a prodal za 5k, ale o tom diskuze o scalperech není.
Odpovědět2 0
Bude se bránit, zisk mu musí dokázat, samotný nákup a prodej mu musí dokázat atd. Na tohle stát není dělaný. (nevím jak jinde, ale náš stát má problémy zdanit i řidiče Uberu nebo Boltu, kterým přitom veškeré peníze projdou přímo přes aplikaci a tak je mají DOKONALE zadokumentované.)
Odpovědět0 1