Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USB vs. Firewire vs. Ultra ATA/133 - které rozhraní je nejrychlejší ?

24.1.2002, Jiří Beránek, článek
USB vs. Firewire vs. Ultra ATA/133 - které rozhraní je nejrychlejší ?
Ultra ATA je dnes nejrozšířenější rozhraní pro práci s pevnými disky, neumožňuje však jednoduše připojit externí disk (pokud tedy nerozmontujete počítač a nepověsíte ho za "kšandu" ven) K tomuto účelu se nám dnes nabízí dvě poměrně rychlá sériová rozhraní: Firewire a USB. Které zvítězí…?
Stará známá sériová a paralelní rozhraní jsou konečně na ústupu a pomalu se odebírají do věčných lovišť. Místo nich se na trhu objevila dvě výkonná sériová rozhraní, USB a Firewire. Obě rozhraní si poslední dobou získala velkou oblibu a to pro nás znamená volbu pro připojení rychlých periférií. Oba standardy jsou lehce připojitelné za chodu, snadno konfigurovatelné a dostatečně rychlé.

Velký význam těchto standardů tkví v připojení scannerů, tiskáren, digitálních kamer a podobných zařízení. Tato zařízení však plně nevyužívají nabízenou propustnost těchto rozhraní. Firewire v současné době nabízí maximální přenosovou rychlost 400 Mb/s a USB 2.0 o trošku víc až 480 Mb/s, čož už je výzva k nalezení zařízení, které takový výkon využije. Přímo se tak nabízí otestovat externě připojený pevný disk (testy provedli na serveru Game PC). Na trhu se již před nedávnem objevily pevné disky připojené přes Firewire a v závěsu za nimi rámečky pro připojení disků nebo CD-ROM jednotek přes velmi pomalé USB 1.1. Celkem nedávno se na trhu konečně objevila podstatně rychlejší verze USB 2.0. Dnes tedy oba standardy (USB a Firewire) již nabízejí dostatečnou rychlost pro připojení pevných disků. Které rozhraní je lepší? Po hrozně pomalém USB 1.1 bude zajímavé sledovat jak se o místo na výsluní popere nové USB 2.0 a Firewire. Pro porovnáni jsou v testech také výsledky nově vyvinutého standardu Ultra ATA/133, které však připojuje disk pouze uvnitř počítače. Pro porovnání byl vybrán nový disk od Maxtoru, který je jedním z prvních s podporou ATA/133.



Obr. 1 - Jeden pevný disk, čtyři různá systémová rozhraní. Které je to nejrychlejší? To se uvidí.


Protože není ještě na trhu žádná základní deska, která by měla řadič podporující rozhraní Ultra ATA/133, byl pro test použit adaptér z retail balení disku Maxtor. Většina dnešních disků sotva může upotřebit přenosovou rychlost Ultra ATA/66, proč se tedy neustále zvyšuje přenosová rychlost když ji nic nevyužije? Odpověď je RAID. Když spojíte několik disků s přenosovou rychlostí vyšší než 40MB/s, bude se tato rezerva určitě hodit. I když je Ultra ATA dobré a spolehlivé rozhraní, je mu už pomalu odzvoněno. Na dveře klepe nový standard Serial ATA a kdo ví, co s sebou přinese nového.



Obr. 2 - Řadič Ultra ATA/133

USB 2.0 / USB 1.1

USB je dnes již pevnou součástí každé základní desky na trhu a to už i v rychlejší verzi 2.0. Zatímco USB 1.1 mělo maximální přenosovou rychlost 12Mb/s, verze 2.0 ji má 40x vyšší tj. 480Mb/s. To jej dělá relativně rychlejší než FireWire, které dosahuje 400Mb/s. Zařízení USB 1.1 a 2.0 od sebe rozeznáte podle červenomodré obchodní značky.


Obr. 3 - Logo sběrnice USB 1.1 a USB 2.0

IEEE 1394 - Firewire

Rozhraní IEEE 1394 Firewire bylo vyvinuto firmou Apple. Původně jej podporoval pouze poměrně malý počet počítačů Apple a digitálních videokamer, minulý rok však Firewire zaznamenalo vzestup a nyní jej nabízí široká škála počítačů i nejrůznějších periférií, neboť se svými 400 Mb/s nabízel velmi dlouho nejrychlejší jednoduché sériové připojení periférií. Proslýchá se, že firma Apple chystá ještě vylepšení s názvem Gigawire, který bude mít rychlost 800 Mb/s, ale z druhé strany ani u USB není rychlost také konečná.



Obr. 4 - USB i Firewire PCI karta od firmy A-tech

Pozn.: Výsledky testů, které provedli na serveru Game PC Vám zprostředkováváme prostřednictvím odkazů na jejich výsledky.

Konfigurace testovacího počítače



Tab. 1 - Testovací konfigurace

WinBench 99

Winbench 99 - test výkonu při kancelářském využití

Winbench 99 - test výkonu při High-End využití

Jak je vidět, mezi USB a Firewire je celkem znatelný rozdíl. Zatímco USB 2.0 ze sebe vymáčklo 65% výkonu, Firewire bylo v závěsu zhruba na 55% výkonu Ultra ATA133, což je celkem velký výkonový rozdíl vzhledem k poměrně malému rozdílu udávaných rychlostí. O USB 1.1 se ani nebudeme rozebírat, to je tam dá se říct pouze do počtu.

Čtení/zápis velkého množství malých souborů

Čtení

Soubory o velikosti 2kB

Soubory o velikosti 16kB

Soubory o velikosti 128kB

Soubory o velikosti 1024kB

Zápis

Soubory o velikosti 2kB

Soubory o velikosti 16kB

Soubory o velikosti 128kB

Soubory o velikosti 1024kB

Není vůbec překvapující, že Ultra ATA/133 je nejrychlejším rozhraním a USB 1.1 si udržuje hrdě svoji poslední pozici. Je však zajímavé sledovat, jak při čtení nejmenších souborů Firewire podstatně zaostává a USB 2.0 je prakticky dvakrát tak rychlé. Čím jsou však soubory větší, tím se rozdíl více smazává a při čtení souborů s velikostí 1024 kB Firewire dokonce o kousek USB 2.0 předběhlo. Žádné z těchto dvou rozhraní však z testu nevyšlo jako jasný vítěz. Obě nabízejí podobné využití a dá se říct i výkon bez většího rozdílu. Navíc stále svojí rychlostí nedokáží na plno využít možností IDE disku, ale o to tu nejde. Podstatné je, že je již reálné na tato rozhraní pohodlně připojit i takto náročná zařízení a nebudeme ani příliš dlouho čekat, než se data přenesou. Jak bylo již napsáno výše, na dveře už pomalu ťuká Serial ATA a ta už s sebou možná přinese i možnosti připojení externího disku. Nechejme se tedy překvapit.


Zdroj: Game PC