Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Úspěšnost procesoru je do značné míry dána dostupností kvalitního čipsetu

17.10.2000, Emil Pavelka, zpráva
Úspěšnost procesoru je do značné míry dána dostupností kvalitního čipsetu
Co na to Intel?
Ano, k čemu je vám výkonný procesor, když pro něj nemáte dostatečnou podporu v základní desce, potažmo v čipsetu. Po velmi dlouhou dobu kraloval mezi těmito rozhodujícími součástkami základní desky Inelovský BX. Jeho úspěch byl opravdu famózní. Nějaké pokusy o nástupce ze strany Intelu tu sice byly, ale až teprve v době nedávné se objevil ze stejné stáje jeho opravdový konkurent - i820 nabízející pri solidním výkonu oproti BX 133MHz sběrnici, AGP4X, UDMA66 a nějaké ty třešničky na dortu, které jej staví do popředí.

Na i815 mám názor takový, že je použitelný leda tak do jednoduchého kancelářského PC, kde postačí i jeho integrovaná grafika. Chystá se ovšem jeho nástupce - i830 Almador. Výkon jeho integrované grafiky má dvoj, až trojnásobně převyšovat svého předchůdce. Tato grafika bude rovněž schopna současné práce s další, kterou si může uživatel zasunout do AGP slotu a docílit tak v podstatě něco jako je DualHead (technologie známá např. u Matroxů). Další, ne nevýznamnou změnou bude schopnost čipsetu akceptovat procesory PentiumIII s novým jádrem Tualatin, na které si majitelé desek stávajících musí nechat zajít chuť. Smutnější zprávou je potom to, že jako South Bridge nebude zřejmě sloužit ICH3 jak se původně předpokládalo, takže USB2.0 se asi nekoná.

Tak to bylo pro PentiumIII, které se připravuje na sestup do druhé ligy. V té první bude nasazen nový hráč - Pentium4 Willamete. Tenhle procesor se zasazuje do patice Socket PGA423 a jeho podporu zajišťuje čipset i850. Ten pak podporuje dvoukanálové Direct RDRAM paměti a jeho South Bridge je ICH2 (82801BA) takže 4 klasické USB porty. Žádné USB2.0. Následovat by měl Pentium4 Northwood se Socketem mPGA478 podporovaný modifikací i850 (označovanou jako Tehame-E) a také dalším čipsetem, s kódovým označením Brookdale - prvním používajícím ICH3 South Bridge. Brookdale má obdobně jako i830 obsahovat i grafiku. To už jsme ovšem časově až někde na konci třetího čtvrtletí příštího roku, tedy v životě hardware v hluboké budoucnosti. Vypadá to tedy, že až někdy v té době se bude dát vážně uvažovat o tom, zda si pořídit systém osazený procesorem Pentium4. Do ranných desek totiž pozdější procesory zřejmě nestrčíte a podpory nových technologií se v nich také nedočkáte (pomineme-li nechutně drahé RDRAM paměti).

Je tu sice možnost, že v této oblasti může Pentiu4 pomoci jiný výrobce čipsetů jako VIA, ALi nebo SIS, ovšem na ty si budeme muset také počkat.


Zdroj: TomsHardware, HardOCP