Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ustoupí QDR SRAM nátlaku novějším QBM pamětem?

25.1.2001, Petr Klabazňa, zpráva
Ustoupí QDR SRAM nátlaku novějším QBM pamětem?
Otázky podstatného zvýšení, tedy nejen zdvojnásobení, šířky pásma pro komunikaci s pamětmi je zvláště poslední dobou velmi žhavé a diskutované téma. Ani Kentron se k těmto záležitostem nehodlá stavět bokem a přispívá se svou troškou do společného úsilí za honbou co nejvyššího výkonu s co možná nejmenším množstvím vynaložených prostředků.
O potřebě změny paměťových modulů (myšleno SDRAM) se zpočátku začalo uvažovat se zavedením rychlosti sběrnice FSB na 100 MHz, což je hodnota, která je mimochodem stále brána za bernou minci. Tehdy se jakákoli změna zdála býti velmi jednoduchou, namísto označení PC66 se prostě napsalo PC100 (samozřejmě se paměť musela osadit rychlejšími čipy). A dalo by se říci, že obdobným způsobem bychom mohli pokračovat dále: PC133, PC150 .. atd. Přičemž asi není třeba zdůrazňovat, že číselná hodnota vyjadřuje právě rychlost v MHz.

Nicméně vzhledem ke stále se zvyšujícím možnostem (rychlejší CPU, výkonnější grafiky …) je právě datový přenos s operační pamětí tím, co je potřeba "dorovnat" (=zrychlit). Na tomto místě mě napadá jediné přirovnání, že výrobní síly by měly být v relaci s výrobními vztahy .. (alespoň tak nějak se nám to vtloukalo kdysi do hlav) ale to sem nepatří, to je z jiného soudku. Nastupují tedy DDR paměti, správněji by se mělo ale psát DDR SDRAM (ano z SDRAM vycházejí, ale na druhou stranu se zkrácený název u odborníků povoluje…). Naproti tomuto řešení se postavil Intel ve spolupráci s Rambus a zavádí tzv. RIMMy. Což jsou paměťové moduly zcela odlišné od SDRAMů a navíc pro úzkou skupinu výrobců (ne každého výrobce osloví nepříliš levná licence těchto pamětí, která se každopádně musí projevit v konečné ceně pro zákazníka). A již se konečně dostáváme ke QDR SDRAM pamětem. Bohužel oproti původním plánům to ze současného pohledu na obrovský boom příliš nevypadá.

A to je asi ta nejpříhodnější doba pro novoty. O ty se snaží Kentron (ostatně v obdobných inovacích není žádným nováčkem) a pro další spolupráci padla volba na skupinu Actel Protocol Design Services Group. Cílem je vytvoření prvního paměťového subsystému s interfacem QBM (Quad Band Memory) od Kentronů. Technologie QBM by se laicky dala přirovnat právě k posledně jmenované QDR SDRAM. Ovšem značný rozdíl je v samotném postupu, jakým je zvýšení přenosu dat dosaženo. QBM využívá "standardních" pamětí DDR (prozatím ještě tak zcela standardní nejsou - spíše začínají, proto ty uvozovky) ve spolupráci s FET přepínači (patent Kentronu) a to vše umístěno na modulu E-BUS. Tím je dosaženo zdvojnásobení šířky přenosu DDR pamětí z původních 200 MHz na 400 MHz (to vše při 100 MHz FSB). V podstatě by se dalo říci, že QBM supluje funkce části čipsetu (Northbridge) ve spojení s pamětmi.

A jak se projeví zvýšení přenosové rychlosti při použití technologie QBM? Podle samotných tvůrců je zvýšení přenosového pásma těchto DDR modulů z 1.6 GB/s na 3.2 GB/s. Jen pro srovnání, zde se již dostáváme na hodnoty, které deklaruje samotný Intel u svých systémů s procesory Pentium 4 za použití 400 MHz rychlosti sběrnice (Quad-pumped Bus) ve spojení s pamětmi Rambus (také - pokud se nepletu - rovných 3.2 GB/s). Ale to jsme již u jiných cenových dimenzí.

Samozřejmě je možné uvažovat i o zvýšení základu samotného, tedy rychlosti FSB (výše jsme stále uvažovali v dimenzích 100 MHz). V úvahu by např. připadala další hodnota v řadě, tedy např. 133 MHz. Nicméně ani nějaké to zvýšení na 105, 106 .. 110 MHz by nebylo k zahození, výsledný efekt by se ještě stejně zněkolikanásobil (DDR dvakrát a přepínači opět dvakrát, tedy celkem čtyřikrát). Komu, resp. kterému systému dají velcí výrobci svůj hlas je prozatím možné jen odhadnout, nicméně pro QBS asi hovoří menší technologické bariéry (čtyřnásobek FSB je tvořen s menšími technologickými obtížemi, tj. podstatně ladněji).


Zdroj Electic