Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Úvod k testování základních desek s paticí Socket A

19.2.2001, Štěpán Mrázek, zpráva
Úvod k testování základních desek s paticí Socket A
V následujícím článku se budeme zabývat testy základních desek se Socketem A, tedy pro něž je určen procesor od firmy AMD. Kromě popisu konfigurace pro testování zde naleznete i seznam desek, které jsme testům podrobili. A nebude chybět ani metodika, tedy ona hardwarová kuchařka (bez které by to ani nešlo), podle které jsme pro Vás vše navařili ... Věřím, že sousta budou stravitelná a nikomu nezaskočí :-).
Kapitoly článku:
  1. Úvod k testování základních desek s paticí Socket A
  2. Testovací software
Úvodem k testování a hodnocení

Samotnému provedení testu základních desek předcházela v redakci debata, jakým způsobem zjistit jejich výkon a zda výkon je hlavní vypovídací hodnotou pro kvalitu té či oné základní desky. Protože ta je základním stavebním kamenem celého počítače, její vhodná volba může výrazně ovlivnit výkon celé sestavy (o stabilitě systému ani nemluvě). Na druhou stranu - i nejvýkonnější “železo” Vám může pěkně otrávit život některými drobnostmi (chybějící ISA slot, nevhodně umístěný konektor napájení, atd.). Z toho je jasné, že výkon zdaleka není jediným kritériem, podle kterého budeme základní desku hodnotit.

Celková hodnotící kriteria by se dala shrnout do tří kategorií:
  1. již zmíněný výkon základní desky
    Pro jeho zjištění jsme použili testovací programy popsané části "Testovací programy"
  2. cena
    zde není snad nic potřeba dodávat. Cena musí být úměrná možnostem, které deska nabízí.
  3. výbava
    zde jsme si všímali možností, které základní deska nabízí – integrovaný zvukový čip, počet paměťových slotů, dodávané příslušenství, …


Testovací hardware

Procesor

Protože jsme testovali základní desky s paticí Socket A, nabízely se dva typy procesoru – AMD Duron či AMD Athlon (Thunderbird). Z nich jsme nakonec vybrali Durona. Důvod který nás vedl k této volbě je vcelku prostý – námi zvolené základní desky byly vybírány z nejnižší až střední cenové hladiny a tudíž jsme vybrali i procesor určený pro použití v cenově výhodnějších sestavách. Pracovní frekvence použitého procesoru je 850 MHz.

Operační paměť

Volba operační paměti nebyla složitá - za dnešní standardní velikost považujeme 128 MB typu SDRAM schopnou pracovat na frekvenci 133 MHz. Proto jsme i v testu použili paměťový modul této velikosti a typu od výrobce Kingmax.

Grafická karta

Grafická karta bývá označována jako jeden z hlavních komponentů, ovlivňujících výkon počítače. Osobně se k tomuto tvrzení připojuji pouze zčásti, sám používám nejčastěji kancelářské aplikace a zde je mi osobně zcela jedno, kolik megapixelů karta dokáže vykreslit za sekundu. Pro grafické aplikace (a hlavně 3D hry) se ovšem hodí opravdu každý vykreslený pixel či každý spočítaný trojúhelník. Ostatně proto jsme do testu zařadili také dva testy měřící výkon grafického systému. Jako referenční testovací kartu jsme nakonec zvolili GeForce 2 MX osazenou 64 MB SDRAM paměti. Výkonnější grafickou kartu jsme opět nechtěli používat vzhledem k cenové kategorii použitých základních desek.

Pevný disk

Na další stránce naleznete seznam použitého testovacího software, ten jsme však museli mít kam nainstalovat - proto jsme potřebovali pevný disk. Jako hlavní aplikační disk jsme použili Quantum Fireball Plus LM o velikosti 30 GB. Disk pracuje v režimu Ultra ATA/66 s rychlostí otáčení 7200 otáček za minutu a je osazen 2 MB vyrovnávací paměti (cache). Pro primární partition jsme vyhradili 3 GB prostoru, zbytek pak připadl na rozšířený oddíl a v něm vytvořenou logickou jednotku. Jako souborový systém jsme samozřejmě použili FAT32 (ostatně jak jinak ve Windows 98SE).

Dále jsme testovali kompatibilitu s dnes již "historickým" diskem Quantum TRB420A (4500 otáček za minutu) o velikosti 423 MB. Test (této zpětné kompatibility) spočíval v připojení pevného disku, v jeho naformátování a následném přesunutí několika souborů na jeho partition a jejich smazání. Ve všech případech však nedošlo k žádným problémům a formátování i kopírování proběhlo zcela korektně.

Chladič procesoru

O procesorech určených do patice Socket A je všeobecně známo, že produkují značné množství ztrátového tepla. To je samozřejmě nutné nějakým způsobem odvést, proto jsme se neobešli bez kvalitního chladiče. Zvolili jsme model Titan TTC-D2TB s kuličkovými ložisky.

Testované základní desky formátu ATX
    • Aska SST-5873AB
    • Biostar M7VKB
    • FIC AZ11E
    • Lucky Star K7VAT+
    • PC Chips M807
    • QDI KinetyZ 7B
    • Super Grace SG-AKT133SSA3

Testované základní desky formátu mikroATX
    • Asus A7V-M
    • MSI MS-6340
    • PC Chips M810LMR
    • Tomato PG133 (PM133)
    Základním kritériem pro výběr byla příslušnost do "levné" kategorie boardů pro AMD (cena do cca 4 000 Kč v "nejhorší dealerské" +- nějaká koruna) - "drahé" boardy budou testovány zvlášť.