Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V Pardubicích se má vyrábět přes 10.000 počítačů denně

1.6.2000, Zdeněk Michálek, zpráva
V Pardubicích se má vyrábět přes 10.000 počítačů denně
Další z řady pokusů o tunel HTT a Tamary ? Ne. Tentokrát přichází gigant.
Poslední dobou se s investicemi v oblasti elektroniky u nás roztrhl pytel. Hodně byl medializován Phillips a jeho nedávno oznámená nová aktivita v Hranicích (velký závod na výrobu barevných obrazovek). Co však nezaregistrovalo ani hodně lidí z počítačové branže byla 23. května podepsaná smlouva, na základě níž se nově založená společnost Foxconn CZ s.r.o. stává majitelem konkursní podstaty HTT Tesla Pardubice (včetně radaru Tamara, ale o ten tu asi tentokrát vážně nejde).

Základní známá fakta - Foxconn CZ se prezentuje jako dceřiná společnost tchajwanské Hon Hai Precision Industry s obratem kolem 2,2 miliardy dolarů v roce 1999, nicméně podle výpisu je vlastníkem nizozemská firma se sídlem v Amsterodamu Remmerswall C.O.M. B.V. Zajímavostí je, že se jedná o pouze "stotisícové" eseróčko s jedinou zapsanou činností - koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej - a to, že zápis byl proveden pouhých pět dní před podepsáním smlouvy o koupi HTT. Další zajímavostí je, že pan Jiří Kučera z Prahy, který je uveden jako jednatel této společnosti, je rovněž jednatelem společnosti Foxconn spol. s r.o., která vznikla přejmenováním společnosti DeMark Relations spol. s r.o. (přejmenování proběhlo 31. března 2000), jejímž současným rejstříkovým vlastníkem je pan Sterry Fang z Čínské lidové republiky.

Tak a teď to hlavní: Foxconn (společnost používá převážně tento název vyplývající zřejmě z jejího původního zaměření primárně na výrobu konektorů - liščí konektor, proč ne ;-) prohlásil ústy Kevina McGuigana, generálního ředitele Foxtequ, pod jehož vedením by měla být výroba do letošního podzimu zprovozněna, že "závod v Pardubicích by měl dosáhnout vyšší produkce než závod ve Skotsku". Kolik že to závod ve Skotsku vyrábí ? Maličkost: 5.000 až 10.000 počítačů denně. (Foxteq, menší skotská obdoba plánovaného pardubického závodu, byl zprovozněn 24. září 1998 v Renfrew s plánem zaměstnávat 200 až 560 pracovníků, s investicí 24 milionů USD a primárním zaměřením na evropský OEM trh a výrobu skříní pro PC. Foxteq je známý zejména jako assembler počítačů pro Compaq.)

Celková plánovaná investice v ČR je 40 miliónů USD, což představuje nějakých 1,6 miliardy Kč, HTT Teslu koupil za 102 milióny korun a plánuje zaměstnat více než 2200 lidí. Pěkná čísla ...

Co z toho vyplyne pro český trh ? Budeme tu mít nového giganta, jehož produkce však bude směřovat - zřejmě až na zanedbatelnou část - na export. Foxconn vyrábí převážně pro OEM, takže místních českých assemblerů a malých firem se zřejmě situace vůbec nedotkne - produkce zřejmě bude expedována jako Compaq, HP a podobné značky. Pro distributory by se situace měla změnit snad jen místem, odkud k nim přichází zboží - pokles cen by se tedy dal snad očekávat jen na základě úspor na poplatcích za dopravu.

Výrazněji by se změna mohla dotknout snad jen závodu FIC v Rudné u Prahy, jehož produkce je směřována podobným způsobem - vzhledem k podstatně vyšší sériovosti budou zřejmě ceny Foxconnu za assembling nižší než v případě FICu.

Takže v zásadě se dá říci, že nejvýraznější přínos by mohli očekávat budoucí zaměstnanci podniku a okres jako celek - a samozřejmě celá Tesla HTT, která by se konečně dočkala solidního majitele.