Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VA6 - Apollo Pro133 v podání Abit

29.12.1999, Vít Zatloukal, zpráva
VA6 - Apollo Pro133 v podání Abit
Po VIA čipsetech už sahá i Abit.
Od Abitu jsme zvyklí na vynikající základní desky, zásadně osazované čipsety Intel. Desky s BX i ZX čipsetem z produkce Abitu patří ve své třídě právem k naprosté špičce. Jenže čas plynul a Intel ne a ne přijít s novým, lepším čipsetem. Camino (i820) se stále odkládal (dnes už desky s ním na trhu jsou) a i810, při vší úctě, za lepší čipset nepovažuji - podpora Ultra ATA/66 k tomu rozhodně nestačí. Toho s úspěchem využila VIA, která nabídla čipset Apollo Pro133 s podporou 133MHz sběrnice a Ultra ATA/66, abych zmínil alespoň to nejdůležitější. Informace o nové základní desce VA6 Abit dlouho tajil (zřejmě kvůli vztahům s Intelem), až během vánočních svátků vydal tiskovou zprávu o VA6. My jsme měli to štěstí, že jsme si mohli VA6 vyzkoušet na vlastní kůži. Bohužel jen na chvilku, takže prozatím přinášíme jen první pohled - "first look", jak říkají anglofilové.
Abit VA6


Specifikace
Abit VA6 je základní deska formátu ATX osazená čipsetem VIA Apollo Pro133. Do jejího Slotu 1 lze vsadit procesory Pentium II/III a Celeron s frekvencí 233-800MHz. Dále nabízí tři DIMM sloty pro až 768MB SDRAM paměti, která může, díky použitému čipsetu, běžet na frekvenci o řád nižší než FSB. Počet rozšiřujících slotů je standardní pro desky této kategorie – 5/2/1 AGP/PCI/ISA. Nepodporuje AGP 4x, pouze AGP 2x/1x. Chybí AMR slot, dnes často používaný na základních deskách s i8x0 čipsety. Dva IDE kanály s podporou Ultra ATA/66 umožňují připojit až čtyři zařízení. Samozřejmostí je floppy řadič a konektory pro připojení periferií – 2xPS/2, 2xUSB, 2xsériový, 1xparalelní. VA6 má přímo v čipsetu integrován audio codec, tedy "softwarovou" zvukovou kartu. Na desce proto najdete i klasické audio I/O – line-in, mic-in, line-out a MIDI port.

Deska je dodávána v klasickém “Abitovském" balení, to znamená s podrobným manuálem v angličtině, floppy kabelem, IDE Ultra ATA/66 kabelem, držákem na procesor, teplotním čidlem a CD diskem s ovladači a dalšími utilitami.

Instalace
Pro instalaci jsou poměrně důležité vlastnosti BIOSu, protože od nich se odvíjí možnosti použití procesorů, pamětí a dalších komponent. VA6 má Award BIOS 4.51G se SoftMenu II. Pro srovnání, BE6II a BF6 již používají SoftMenu III nabízející výrazně jemnější nastavení procesoru. Ovšem i "dvojka" má docela široké možnosti, podporuje procesory od 233MHz až po 733MHz, s 66, 100 i 133MHz sběrnicí (podle konkrétní frekvence procesoru). Manuálně lze nastavit násobitele od 2,0x do 8,0x a frekvenci sběrnice na hodnotu 66,75, 83, 100, 103, 105, 110, 112, 115, 120, 124, 133, 140 nebo 150MHz.

Kromě běžného časování paměti je v BIOSu možné nastavit pracovní frekvenci paměti vzhledem k FSB sběrnici. Paměť může pracovat na frekvenci FSB nebo o 33MHz níže. To znamená, že s procesory Pentium II/III můžete použít pomalejší 66MHz paměti. Podobně s procesory Pentium III B (se 133MHz sběrnicí) lze provozovat PC100 paměti.

Zajímavé vlastnosti
V BIOSu bohužel není možné nastavit, co se stane po výpadku proudu, deska vždy čeká na stisk tlačítka. U procesorů Pentium III je možné v BIOSu zakázat čtení jejich ID čísla. Monitorována je teplota systému, napětí a otáčky větráčků. Čidlo u procesoru bohužel chybí, můžete však použít dodávané externí, které připojíte k příslušném konektoru na desce. Zajímavostí VA6 jsou čtyři USB porty, z nichž dva jsou klasicky vyvedeny na desce (obdélníkové konektory) a dva jsou pouze jako “header”, ke kterému lze připojit speciální kabel podobně jako se připojuje sériový port na AT základních deskách.

K dalšímu testování jsme se bohužel nedostali, můžete ještě se podívat na stránku Abitu s informacemi o VA6.