Vědci z MIT vyvíjí umělé nylonové svaly
Vědci z Massachusettského technologického institutu pracují na umělých svalech z nylonového vlákna. To mění svůj tvar v závislosti na tom, jak je zahříváno. Při zahřátí se totiž speciální nylonové vlákno chová tak, že se smrští ve své délce, ale naopak se roztáhne do tloušťky. A právě tuto vlastnost hodlají vědci z MIT využít při výrobě umělých svalů pro roboty.
Skupina vědců z MIT upravila nylonové vlákno tak, aby mělo čtvercový průřez namísto kruhového. Zahřívána byla pouze jedna strana, a to způsobilo rychlejší kontrakci na jedné straně, takže mohlo dojít k ohnutí vlákna. Pomocí specifických způsobů zahřívání vědci následně docílili i komplikovanějších pohybů. Nylonová vlákna jsou odolná a zvládnou 100 000 ohýbacích cyklů. Dále jsou schopná se smrsknout až sedmnáctkrát za sekundu.
V laboratoři vědci nechali tato speciální nylonová vlákna pohybovat se v různých stylech. Vlákno například opisovalo kruh nebo se pohybovalo do tvaru osmičky. Jediné, co je k pohybu potřeba, je zdroj tepla. Tím může být chemické reakce nebo třeba i laser, který na vlákno svítí.
Jako hlavní výhody těchto umělých svalů z nylonu vědci z Massachusettského technologického institutu uvádějí jejich jednoduchost a především nízké náklady na jejich výrobu. Právě nízká cena totiž umožňuje širší využití. Tyto umělé svaly by v budoucnu měly najít své využití především v robotice nebo také při výrobě součástek do automobilů či v leteckém průmyslu. Zatím však není vůbec jasné, kdy by se tyto umělé svaly z nylonu od MIT měly začít používat i mimo laboratoře.
Zdroj: engadget.com