Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velkokapacitní média FMD

24.11.2000, Emil Pavelka, zpráva
Velkokapacitní média FMD
Perspektivní nástupci nejen pro CD.
O vývoji společnosti Constellation3D na poli fluorescenčních vícevrstvých záznamových médií a zařízení, jsme vás na našich stránkách informovali již asi před rokem. Zmíněná firma na sebe opět upozornila na letošním Comdexu, kde demonstrovala své pokroky v této oblasti. Přehrávání filmu z desetivrstvého média o kapacitě 50 GB, vyrobeného laboratorně a obsahujícího defekty (nerovnosti, bublinky vzduchu) bylo zcela plynulé. Velmi poutavé, moje mechanika by se s takovým médiem nebavila.

O vývoj v oblasti vícevrstvých optických disků se v minulosti zajímaly i firmy jako je Philips a IBM. Vycházely ovšem z použití technologií založených na odrazivých plochách, s nimiž se ukázalo překročení množství šesti vrstev jako velmi obtížné, kvůli značné degradaci signálu po průchodu každé vrstvy. DVD je implementací této koncepce v dvouvrstvém provedení.

Constellation3D používá záznamovou vrstvu pokrytou fluorescenčním materiálem. Tento při zasažení laserovým paprskem emituje světlo s odlišnou vlnovou délkou (680 nm), než měl paprsek, jež ho vyvolal (650 nm). Na snímací straně jsou potom pomocí filtrování, přijaty k dalšímu zpracování jen informace s očekávanou vlnovou délkou. Tato zařízení jsou díky tomu méně náchylná k různým interferencím. Díky absenci odrazných vrstev, potom nedochází při průchodu světelných informací vrstvami k drastickému znehodnocení dat. Jednotlivé vrstvy jsou nad sebou 25 mikrometrů. Firma na základě svého výzkumu ohlásila, že touto technologií lze vyrobit i stovrstvé médium, které v případě, že bude jednostranné s průměrem 120 mm (CD) pojme 450 GB dat. V případě použití modrého laseru s nižší vlnovou délkou i dvojnásobek.

Kapacita je to opravdu ohromující, ale co rychlost? Ta může být rovněž závratná. I když u předvedeného kousku to použito nebylo, data z jednotlivých vrstev mohou být v případě potřeby čtena paralelně, pomocí CCD pole. Firemní materiály potom hovoří až o 10 MB/s.

Velmi zajímavým počinem je použití této technologie v paměťových kartách ClearCard. Tady se samozřejmě nejedná o rotující kartu. Uložení informací je zde řádkové. Čtení tedy probíhá po řádcích, jako skenování a lze je vyřešit i bez nutnosti mechanického pohybu (to by bylo něco pro přenosná zařízení). U dvacetivrstvé karty se na 1cm2 vejde 400 MB dat. Pěkné.

Důležitá je také možnost zapisovat na taková média. Pro zápis jsou vyvinuty dvě technologie, z nichž ta první je založena na tom, že veškerý fluorescenční materiál je na počátku aktivní. Pomocí vypalování se na něm potom vytvářejí neaktivní místa. Toto nazývají teplotním odbarvením (Thermal Bleaching). Zajímavější je metoda druhá, při níž je materiál neaktivní a při zápisu se pomocí paprskem aktivované fotochemické reakce stane zasažená ploška aktivní. Při tomto druhém způsobu není zapotřebí takového výkonu paprsku a nevzniká takové odpadní teplo. K zápisu je tu díky nízkému potřebnému výkonu možno použít pole LED diod.

V případě disků je zachována zpětná kompatibilita s CD/DVD. A nakonec to nejlepší. Constellation3D získala partnery, s nimiž bude možno její technologie uvést do života. V období od srpna do listopadu tohoto roku firma postupně uzavřela dohody o strategickém partnerství s následujícími firmami: Ricoh (vývoj WORM FMD disků), Zeon Chemicals (produkce zapisovatelných FMD médií), Sonic Solution (Tvorba DVD) a Steag Hamatech (zařízení pro výrobu FMD disků). Takže to vypadá, že se dočkáme skutečně zajímavých produktů v oblasti ukládání dat. A vzhledem k nenáročné výrobní technologii médií navíc cenově přístupných.


Zdroj: Constellation3D