Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Google Android 1.5

15.9.2009, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Google Android 1.5
Plánujete nový smartphone a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Symbian, Google Android či Windows Mobile? V našem přehledu se dozvíte, jak se se systémem Android pracuje, co všechno zvládnou programy i to, jak si telefon přizpůsobit k obrazu svému.
Co by to bylo za smartphone, který by nedisponoval aspoň kalendářem a jednoduchým adresářem? Obě tyto aplikace Google Android 1.5 má v základu, není třeba je kupovat a instalovat.


Kalendář


Dodávaný kalendář obsažený v Google Android se oproti stejnému programu z jiných OS pro chytrá mobilní zařízení v zásadě neliší. Nechybí 4 pohledy na data – denní, týdenní, měsíční a agenda, mezi nimiž lze přepínat v menu. Užitečná je kontextová nabídka, která se objeví po delším podržení prstu nad libovolnou událostí. Z tohoto menu lze zobrazit detail schůzky či ji smazat a editovat, můžeme i zobrazit následující den a vybrat jiný režim zobrazení.



Pohled Agenda (klikněte pro zvětšení)

Pohled na zvolený den (klikněte pro zvětšení)

Každý, kdo někdy pracoval s dotekovým mobilním telefonem, by se měl v kalendáři rychle zorientovat, ovládání je totiž (stejně jako zbytek systému) orientováno na doteky prstů a různá gesta, takže např. vodorovným tahem vpravo zobrazíme následující den (týden, měsíc), posun prstu nahoru či dolů po displeji slouží ke scrollování atp. Při prohlížení narazíme na fakt, že ani kalendář nepracuje s kategoriemi, takže nelze určité položky filtrovat (vždy vidíme všechny uložené schůzky).



Pohled na celý měsíc (klikněte pro zvětšení)

Nastavení kalendáře (klikněte pro zvětšení)

Při vytváření nové položky lze kromě textového popisku zadat:
  • Datum a čas zahájení i konce události
  • Místo konání
  • Textový popis události
  • Opakování (jednou, každý týden…)
  • Zvukové připomenutí a výběr předstihu v rozsahu 10 min – 1 týden

Nastavení kalendáře je relativně chudé. Můžeme vybrat melodii, která bude použita ke zvukovému upozornění na blížící se schůzky, lze rovněž aktivovat vibrace místo zvuku. Nesmíme zapomenout na nastavení výchozího připomínkávače. Google Android dokáže pracovat s více kalendáři (resp. s několika Google Calendar účty), v menu programu lze mezi nimi přepínat a přidávat nové.


Kontakty


Google Android 1.5 dokáže importovat existující kontakty ze SIM karty, většina uživatelů patrně využije synchronizaci s Google Calendar. Ke každému kontaktu je možno uložit následující informace:
  • Jméno a příjmení
  • Telefonní číslo na mobil, domů, do práce + jiné
  • E-mailová adresu domů, do práce i několik dalších e-mailů
  • Přezdívka v nejpoužívanějších IM sítích – Google Talk, Yahoo, Jabber…
  • Poštovní adresa domů, do práce i jiná
  • Název zaměstnavatele a pracovní zařazení
  • Textová poznámka

Dobrou zprávou je, že můžeme jednotlivé kontakty od sebe odlišit vyzváněcí melodií, případně lze hovor automaticky přesměrovat do hlasové schránky. Doposud jsme se nezmínili o kategoriích. Kontakty v Androidu nelze do skupin třídit tak, jak je tomu u Windows Mobile a Palm OS. Jediným možným způsobem, jak stovky či tisíce kontaktů alespoň zčásti filtrovat, je nechat si zobrazit jen položky označené jako oblíbené či vypsat kontakty s telefonním číslem.



Detailní pohled na vybraný kontakt. Tapnutím na adresu si můžeme nechat zobrazit dané místo v Google Maps
(klikněte pro zvětšení)

Při editaci kontaktu lze jednotlivé položky přidávat a odebírat takřka dle libosti, kontakt však nelze zařadit do kategorie (skupiny)
(klikněte pro zvětšení)

V seznamu kontaktů se můžeme pohybovat tahem prstu nahoru a dolů, vývojáři v Google naštěstí mysleli i na uživatele, kteří mají několik stovek kontaktů a scrollování prstem by jim mohlo zabrat i několik minut. Jakmile prstem po displeji táhneme, objeví se v pravé části obrazovky malý posuvník, kterým můžeme vybrat začáteční písmeno kontaktu. Ke kontaktu se dostaneme i tak, že na hardwarové klávesnici (on-screen klávesnici nelze bohužel z neznámých důvodů použít) napíšeme alespoň část jména či příjmení, je však třeba řetězec psát od začátku, tzn. pokud hledáme jméno „Bureš“, není možné napsat pouze „ure“, Android by kontakt nenašel.

Potěšilo nás, že si Kontakty pamatují hledaný řetězec i poté, co jsme zobrazili detail kontaktu. Kontakty jsou seřazené podle křestního jména, což nelze v nastavení aplikace změnit. Chybí i možnost odeslat kontakty přes Bluetooth.



Seznam kontaktů (klikněte pro zvětšení)

Často používané kontakty můžeme uložit do Oblíbených (klikněte pro zvětšení)

Ke kontextovému menu se dostaneme snadno – stačí nad vybraným kontaktem přidržet prst alespoň 2 sekundy. Z nabídky lze zobrazit detaily kontaktu, můžeme poslat dotyčnému textovou i multimediální zprávu, vybranou položku lze přidat do oblíbených kontaktů.