Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Google Android 1.5

15.9.2009, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Google Android 1.5
Plánujete nový smartphone a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Symbian, Google Android či Windows Mobile? V našem přehledu se dozvíte, jak se se systémem Android pracuje, co všechno zvládnou programy i to, jak si telefon přizpůsobit k obrazu svému.
Jednou ze součástí, na kterou se příznivci OS Google Android těšili ještě před uvedením prvního smartphonu na trh, je webový prohlížeč pojmenovaný Browser, který využívá aplikační framework WebKit. To by mělo být zárukou, že si aplikace poradí i s náročnějšími webovými stránkami využívajícími moderní technologie. Po několikatýdenním testování musíme konstatovat, že Browser je opravdu povedený a určité skupině uživatelů toho má hodně co nabídnout.


Webová stránka v režimu landscape (klikněte pro zvětšení)

Naprostou většinu obrazovky zabírá vlastní stránka, jen v horní části displeje najdeme známou lištu s důležitými indikátory. Té se ale nezbavíme, neboť webový prohlížeč nedokáže pracovat ve fullscreen režimu. Adresní řádek zobrazíme výběrem položky Go v menu. Prohlížeč při zadávání adresy průběžně nabízí možné výrazy k hledání na Googlu, takže pokud neznáte adresu webových stránek, stačí napsat, co potřebujete (např. „pizza Praha“) a browser načte www.google.com s výsledky hledání.

K pohybu po stránce můžeme použít trackball, díky kterému přecházíme po jednotlivých odkazech, nebo prst, jehož tahem stránkou posunujeme ve vertikálním a horizontálním směru. Browser neumí upravit stránku na šířku displeje smartphonu, program umí pouze změnu šířky určité pasáže s textem. Jakmile člověk vyzkouší scrollování prstem, pozná nevýhodu tohoto specifického mobilního zobrazení.

Nejen v kodrcajícím vlaku se často stane, že člověk nechtěně táhne prstem ne dolů, ale spíš do strany, takže se stránka posune úhlopříčně a text „uteče“, bude vidět jen jeho část. Problémem je, že Browser šířku některých prvků (často nadpisů) nedokáže přizpůsobit rozměrům displeje, takže buď budeme scrollovat do stran, či zmenšíme stránku natolik, aby se problematický prvek vešel na displej celý. V druhém případě ale bude text natolik malý, že bude často jen stěží čitelný. Částečným řešením je zvětšení velikosti písma v nastavení webového prohlížeče. V takovém případě se objeví další problém – někdy se mohou určité texty na stránce překrývat, což opět znesnadňuje čtení.

Další nedostatek při prohlížení - posuvník zobrazený v pravé části displeje je pouze informativní. Říká nám, v jaké části stránky se přibližně nacházíme, neslouží ale k posunu, nelze ho uchopit a dostat se rychle např. na začátek či konec stránky. Pokud se potřebujeme dostat k určité pasáži rozsáhlé stránky, je třeba se obrnit trpělivostí a připravit se i na několik desítek tahů prstem. Když není třeba, aby byl text zobrazený ve velikosti dostatečné pro čtení, lze stránku zmenšit, takže se sníží počet tahů potřebných pro „odscrollování“ a pokud člověk hledá jen obrázek či tabulku, není miniaturní písmo na závadu. Možnost změnit měřítko nenajdeme v menu ani v nastavení, potřebná lišta se objeví až ve chvíli, kdy začneme stránkou posouvat.



Zoomovací lišta
(klikněte pro zvětšení)

I v náhledu stránky se můžeme relativně pohodlně orientovat díky lupě
(klikněte pro zvětšení)

Jednou z hlavních výhod je prohlížení v panelech (tzv. tabbed browsing), lze mít v jednu chvíli otevřeno či načítat více webových stránek, není nutné se omezovat jen na jedno okno. Ani při 5 otevřených oknech se práce se smartphonem nijak výrazně nezpomalí, je ale třeba si uvědomit, že při maximalizaci vybraného panelu se uživatel musí dívat na animaci, která trvá cca sekundu, takže určité zdržení tu přeci je.

Každou z otevřených stránek je možno zavřít tapnutím na křížek v rohu náhledového okna, všechny stránky najednou bohužel zavřít nejde. Po podržení prstu na náhledu libovolné stránky ji můžeme mj. zařadit do oblíbených položek, či si nechat zobrazit detaily webu včetně kompletní adresy, kterou ale nelze zkopírovat do systémové schránky. Když už jsme zmínili oblíbené položky, nelze je třídit do složek, což je znatelný nedostatek ve chvíli, kdy si člověk uloží několik desítek stránek. Browser obsahuje i historii zobrazených webů, jednotlivé položky jsou setříděny do skupin podle posledního zobrazení (např. dnes, včera, před měsícem).



Oblíbené položky (klikněte pro zvětšení)

Na zobrazené stránce lze najít určitý textový řetězec i text kopírovat do jiné aplikace
(klikněte pro zvětšení)

Dobrou zprávou pro všechny milovníky streamovaných videí z YouTube je, že si s nimi Google Android poradí. Videosekvence nejsou zobrazeny přímo v okně webového prohlížeče, ale ve specializovaném přehrávači, který usnadňuje práci s videi na YouTube.


Program pro práci s videi na YouTube
(klikněte pro zvětšení)




Nastavení webového prohlížeče
(klikněte pro zvětšení)

Přepínání mezi okny (panely)
(klikněte pro zvětšení)

V nastavení Browseru si můžeme vybrat jednu z pěti velikostí písma, lze zvolit i kódování. Nechybí ani blokování vyskakovacích oken, je možno zakázat načítání obrázků, povolit JavaScript a zapnout mobilní režim zobrazení. Můžeme i nastavit, aby se každá stránka otevírala v novém panelu. Webový prohlížeč si dokáže i zapamatovat přihlašovací údaje např. k e-mailu a dalším podobným službám, hesla lze v případě potřeby z paměti smartphonu vymazat.