Velký průvodce světem Google Android 1.5
15.9.2009, Pavel Bureš, návod
Plánujete nový smartphone a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Symbian, Google Android či Windows Mobile? V našem přehledu se dozvíte, jak se se systémem Android pracuje, co všechno zvládnou programy i to, jak si telefon přizpůsobit k obrazu svému.
Kapitoly článku:
Telefonování
Stejně v případě Palm OS zařízení Treo, i smartphony s Google Androidem disponují jedinou aplikací, která na několika záložkách nabízí pohled na kontakty i panel pro vytáčení telefonních čísel a historii hovorů. Kontakty lze ukládat do Oblíbených, takže ty nejpoužívanější mohou být vždy po ruce.
Protože telefonní klávesnice zabírá většinu plochy, je vytáčení telefonních čísel snadné a přesné. Při rychlém tapání na displej T-Mobile G1 nevypustil žádnou ze zadaných číslic, jak se bohužel občas stává u Windows Mobile komunikátorů. Zadané číslo lze vytočit, smazat i přidat do kontaktů. Do schránky však zkopírujeme pouze celé telefonní číslo, není možné si např. vybrat jen část bez předvolby.
Během telefonního hovoru vidíme číslo, případně jméno volaného a délku telefonátu. Můžeme i zobrazit telefonní klávesnici. Řada dalších položek se nachází v menu, kde lze aktivovat hlasitý odposlech, hovor podržet, začít další a přepínat mezi telefonáty. K regulaci hlasitosti slouží dvojice tlačítek na boku smartphonu.
V seznamu hovorů najdeme všechny telefonáty pohromadě, výpis není možné filtrovat na odchozí, příchozí a zmeškané. Vedle telefonního čísla není zobrazen přesný čas telefonátu, dozvíme se jen, před jakou dobou k hovoru došlo. Krátkým tapnutím na vybranou položku zobrazíme detailní informace o telefonátu (viz screenshot), pokud prst nad číslem podržíme o něco déle, objeví se nabídka, odkud lze mj. přidat číslo do kontaktů, poslat dotyčnému SMS či smazat záznam z historie hovorů.
SMS
Práce s textovými zprávami je v Androidu velmi jednoduchá. Na hlavní obrazovce programu Messaging, výchozí aplikace pro SMS, nenajdeme setříděné textovky, ale uvidíme jednotlivé konverzace. Program je totiž schopen SMS zprávy seskupovat v závislosti na příjemci/odesílateli, takže uživatel pracuje s obdobou internetového chatu. Tato funkce byla dostupná již před několika lety v Palm OS zařízeních a dnes ji najdeme ve velké části smartphonů. Řazení textovek do konverzace nelze v nastavení programu vypnout, pokud byste uvítali tradiční řazení, bude třeba si počkat buď na novou verzi systému, která by to umožnila, nebo na tweakovací aplikaci.
Při psaní nové zprávy můžeme zadat číslo, nebo napsat jméno kontaktu, program ale není schopen vyhledávat uprostřed jména. Textovku lze odeslat pouze na číslo, které je u kontaktu uloženo v kolonce Mobilní, pokud někdo např. používá pro pracovní účely jiné mobilní číslo a to je zaznamenáno jako Pracovní, tak na něj SMS nepošleme. Plusem je, že telefonní číslo příjemce lze vložit ze schránky.
V historii textové konverzace jsou odeslané zprávy označeny slovem Me (Já), v nastavení nelze popisek změnit. SMS odeslané protistranou jsou „oštítkovány“ telefonním číslem či jménem, pokud se daný kontakt nachází v adresáři. Podržením prstu na zprávě rozbalíme kontextové menu, odkud můžeme dotyčnému zavolat, smazat zprávu či kopírovat celou SMS do schránky. Vedle každé odeslané zprávy je zobrazena ikona říkající, zda byla doručena. Do každé textovky lze vložit smajlík, pokud chceme poslat např. fotografii či video, je třeba mít u operátora aktivované MMS. V multimediální zprávě lze odeslat i zvukový soubor a jednoduchou animaci složenou z několika obrázků.
Menu programu Messaging umožní nejen napsat novou textovku, umožňuje i smazat všechny SMS z paměti smartphonu a vstoupit do nastavení. V něm lze vyžádat potvrzení o doručení každé zprávy, spravovat SMS na SIM kartě a vybrat vyzváněcí melodii.