Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Google Android 1.5

15.9.2009, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Google Android 1.5
Plánujete nový smartphone a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Symbian, Google Android či Windows Mobile? V našem přehledu se dozvíte, jak se se systémem Android pracuje, co všechno zvládnou programy i to, jak si telefon přizpůsobit k obrazu svému.
Přestože v Googlu zapomněli na úkolovník i na aplikaci pro textové poznámky, v základu najdeme e-mailový klient umožňující přístup k POP3 a IMAP serveru. Nastavení potřebných údajů (přihlašovací jméno, heslo, adresa SMTP...) zabere jen pár sekund. Jak je vidět na screenshotech níže, program je schopen pracovat nejen se složkou Inbox, ale i s ostatními adresáři, čímž předčí e-mailové klienty v mnoha konkurenčních systémech.


Nastavení připojení k e-mailovému serveru (klikněte pro zvětšení)

Pokud používáme IMAP připojení, není třeba nejprve veškerou poštu (či poštu za vybrané období) do paměti smartphonu stáhnout, jako je tomu např. u Windows Mobile. E-mailový klient v Androidu načte pouze pár nejnovějších e-mailů (navíc jen hlavičky, ne celé zprávy), takže se k poště dostaneme za několik sekund a není třeba čekat dlouhé minuty na stažení stovek zpráv. Nevýhodou je to, že majitelé pomalejších připojení (GPRS, EDGE) budou muset vždy několik sekund čekat při scrollování seznamem pošty a rovněž také na načtení zprávy. E-mailový klient bohužel nedokáže stáhnout všechny zprávy tak, aby byly okamžitě přístupné i bez aktivního připojení k poštovnímu serveru.

Výpis poštovní složky je jednoduchý, obsahuje minimum ovládacích prvků, většinu plochy na displeji zabírají hlavičky e-mailů. Krátkým tapnutím na zprávu ji otevřeme, pokud podržíme prst na displeji o něco déle, zobrazí se nabídka umožňující ji smazat, přeposlat, označit jako nepřečtenou či na ni odpovědět. Není ale možné ji přesunout do jiné složky.



Přehled složek (klikněte pro zvětšení)

Doručená pošta (klikněte pro zvětšení)

Několik nedostatků (či odlišností oproti konkurenci), jsme však objevili. Na další či předchozí e-mail se dostaneme jen tak, že tapneme na šipku v horní části displeje. Nechme stranou, proč nejsou tyto dva ovládací prvky součástí spodní lišty, kde by byly pohromadě s dalšími tlačítky a uživatel by nemusel přesouvat prst přes celý displej. Nedomyšlené se nám jeví, že zmíněné prvky jsou součástí samotného e-mailu, takže pokud posuneme zprávu o něco dolů, obě tlačítka zmizí a neexistuje cesta, jak zobrazit následující nebo předchozí e-mail bez toho, aniž bychom se vrátili na začátek zprávy.

Posun v rámci těla e-mailu je možný nejen tahem prstu, ale také šipkami (v případě T-Mobile G1 trackballem), nelze uchopit posuvník zobrazený v pravé části displeje a dostat se rychle na určité místo.

Pokud nesmažeme e-mail z hlavní obrazovky, ale nejdříve zprávu otevřeme, zobrazí se klient pro smazání předchozí zprávy. To zdržuje, když čteme velké množství nové pošty, program totiž neustále ukazuje e-maily, které jsme už četli. Nastavení aplikace je relativně chudé, lze změnit údaje pro připojení k poštovním serverům i způsob upozorňování (vyzváněcí melodii) na novou poštu, co se má stát po smazání e-mailu však zvolit nelze. Nelze zkopírovat text e-mailu do jiné aplikace, rovněž nemůžeme změnit velikost textu.



Při čtení e-mailu sice zjistíme, že je přiložen soubor, ale nelze ho uložit ani otevřít. Android si v základu s DOC soubory neporadí (klikněte pro zvětšení)

Obrázky a další podporované soubory je možno uložit, nelze však vybrat složku, data jsou ukládána jen na paměťovou kartu
(klikněte pro zvětšení)

Libovolný e-mail je možno přeposlat s tím, že ho lze doplnit o novou zprávu - nelze jej ale editovat, pokud tedy budeme chtít původní zprávu upravit, máme smůlu. Řešením může být stažení jiného e-mailového klienta z Marketu (v době psaní článku moc alternativ neexistovalo). Naštěstí se objevují utility, které umožňují kopírovat text např. z webové stránky (program Any Web Copy), tak se možná časem dočkáme programu, který zvládne to samé s e-mailem.


V paměti smartphonu najdeme i speciálního e-mailového klienta pro práci s Gmailem