Velký průvodce světem Google Android 1.5
15.9.2009, Pavel Bureš, návod
Plánujete nový smartphone a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Symbian, Google Android či Windows Mobile? V našem přehledu se dozvíte, jak se se systémem Android pracuje, co všechno zvládnou programy i to, jak si telefon přizpůsobit k obrazu svému.
Kapitoly článku:
Market
Nové aplikace lze do smartphonu s Google Android 1.5 instalovat jako v jiných OS – pomocí PC a instalátoru. Naprostá většina aplikací ale může být instalována bez potřeby vlastnit PC. V paměti smartphonu totiž najdeme aplikaci Market umožňující přistupovat k jednotné databázi programů pro Google Android. Aplikace jsou roztříděny do kategorií (Hry, Utility…), nechybí vyhledávání v názvu a popisku programu. Market není pouhým místem, odkud se stahují programy - lze je také hodnotit a komentovat, smartphone nás navíc upozorní na novou verzi a nabídne její stažení.
Dejme tomu, že jsme v Marketu nalezli aplikaci, kterou hledáme. Na stránce programu si můžeme přečíst detailní informace (verze a seznam nových funkcí, požadavky na OS atp.), stačí jen tapnout prstem na tlačítko Install a za několik sekund se program začne stahovat. Nevýhodou je, že nelze zvolit, kam se program nainstaluje (interní paměť, karta, jednotlivé adresáře). O průběhu instalace jsme informováni v okně s notifikacemi, po skončení stahování stačí jedno ťuknutí a program se spustí.
Market je zajímavým způsobem, jak zejména méně zběhlým uživatelům umožnit vyhledávání a instalaci nových aplikací. Pro středně pokročilého majitele chytrého telefonu není problém stáhnout instalátor pro PC, připojit mobilní zařízení k počítači a program nainstalovat. K tomu je ale třeba určitá znalost, rovněž existence desítek obchodů a katalogů softwaru nalezení patřičného programu ztěžuje. V případě Marketu jsou požadavky na uživatele minimální.
Market dokáže i zvyšovat povědomí o konkurenčních aplikacích – pokud najdete program, který nestojí za nic, je pravděpodobné, že v diskuzi bude zmínka o lepší alternativě. I hodnocení programů usnadňuje orientaci mezi velkým množstvím – čím více hvězdiček, tím spíše je software lepší.
Z Marketu máme rovněž přístup k seznamu všech programů nainstalovaných v paměti přístroje. Můžeme stáhnout novou verzi, pokud je k dispozici, lze si nechat zobrazit stránku s detailními informacemi o programu, aplikaci spustit či z paměti odinstalovat. Libovolný program může každý uživatel označit jako nevhodný a pokud se podezření z porušení podmínek prokáže, bude aplikace odstraněna.
Jednou z mnoha užitečných funkcí Marketu je upozorňování na nové verze nainstalovaných programů
(klikněte pro zvětšení)
Budík
Stejně jako levný mobil za tisícovku, i smartphone s Google Androidem obsahuje už v základu jednoduchý budík. Můžeme pracovat s neomezeným počtem alarmů, u každého lze kromě času vybrat i dny, v kterých bude alarm aktivní, nechybí ani nastavení vyzváněcí melodie. Nastavení Alarm clocku obsahuje sice jen jednu položku, ale zato velmi podstatnou – můžeme zaškrtnout, zda se budík bude spouštět i v tichém režimu, v kterém jsou všechny ostatní zvukové projevy Android smartphonu potlačeny.
Kalkulačka
Obsažený kalkulátor sice nedokáže nahradit jednoúčelové vědecké kalkulátory či sofistikované počítačové programy, k provádění základních výpočtů však stačí. Byli jsme překvapeni, jelikož Calculator si nepamatuje periodu tzv. za displej, ale počítá opravdu jen s tím číslem, které uživatelé vidí na displeji. V menu je možno zapnout pokročilý režim, který zpřístupní goniometrické funkce, logaritmus, Ludolfovo číslo a odmocninu.
Fotoaparát
Aplikace pro snímání statických snímků je velmi jednoduchá. Při fotografování slouží naprostá většina LCD displeje jako hledáček, jen v pravém horním rohu najdeme ikonu spouště, nechybí ani namáčknutí pro aretaci expozice, stačí podržet prst na ikoně. Nastavení programu je velmi chudé, obsahuje totiž jen dvě volby. Můžeme Google Android nechat, aby ke každému snímku uložil souřadnice místa, kde byl pořízen, lze rovněž vybrat jeden ze dvou stupňů kvality fotografií.
Smartphony s Google Androidem si poradí i s natáčením videosekvencí, k čemuž slouží aplikace Camcorder, kterou lze spustit nejen ze seznamu nainstalovaných programů, ale také z menu fotografické aplikace. Pro započetí záznamu videa stačí tapnout na ikonu se symbolem filmového políčka, další tapnutí nahrávání ukončí. Na T-Mobile G1, který jsme při testování operačního systému Google Android používali, nelze rozlišení videa nastavit.