Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Palm OS 5.4

3.12.2008, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Palm OS 5.4
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Palm OS pracuje, co všechno zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.
Veškeré možnosti nastavení kapesního počítače s operačním systémem Palm OS najdete v launcheru pod ikonkou Prefs. Položky jsou pro přehlednost rozděleny do tří skupin - Generall (Hlavní), Communication (Komunikace) a Personal (Osobní). Nejobsáhleji se jeví General, pojďme se tedy podívat, co si zde může uživatel nastavit.


Nastavení - hlavní obrazovka

První položkou na seznamu je datum a čas. Obě hodnoty je možno manuálně zadat, uživatel si rovněž může vybrat město (časové pásmo), ve kterém se momentálně nachází. Pro všechny obyvatele České republiky máme špatnou zprávu, Prahu ani další česká města v seznamu bohužel nenajdete, objeví se až po nainstalování lokalizace PiLoc (Locale od Redgrepu jsme netestovali). Pokud nechcete čas a datum nastavovat ručně, můžete Palm nechat, aby si tyto údaje zjistil z mobilní sítě.



V sekci Default Apps si můžete vybrat výchozí webový prohlížeč, e-mailový klient a program pro práci s textovými zprávami. Vzhledem k tomu, že dodávané aplikace nemusí každému vyhovovat, je dobře, že je možné tyto programy nahradit jinými a současně zachovat vysoký uživatelský komfort.

V průvodci věnovaném Windows Mobile 6.1 Professional jsme se zmínili o Regional Settings, což je položka v nastavení, kde si uživatelé mohou vybrat, ve které zemi žijí a podle toho PDA zvolí odpovídající jednotky. Obdobnou funkci nabízí také Palm OS, v nastavení ji najdete pod názvem Formats. Potěšující je, že v seznamu států najdete i Českou republiku, jednotlivé volby je však možno upravit také manuálně.

Naprostá většina posledních Palm OS přístrojů společnosti Palm je vybavena QWERTY klávesnicí. Ta slouží k rychlému psaní kratších textů, přináší však také jisté problémy, neboť nechtěným stiskem klávesy můžete spustit aplikaci či vytočit číslo. Aby k tomu docházelo co nejméně (pokud možno vůbec), lze v nastavení aktivovat Strážce kláves (v originále Keyguard), který zamyká klávesnici. Můžete si vybrat, zda chcete tlačítka zamknout okamžitě po vypnutí přístroje nebo až s určitou prodlevou, na výběr je 5 a 30 sekund. Zámek kláves můžete také vypnout.

Způsobů, jak docílit co největší výdrže vašeho Palm OS zařízení, je mnoho. Základem je optimální nastavení podsvícení displeje. To lze měnit pomocí klávesové zkratky (funkční tlačítko + P) či v nastavení počítače. Pokud budete regulovat podsvícení tlačítky, máte k dispozici celkem 17 hodnot jasu. V případě, že použijete stylus, je možno měnit podsvícení detailněji, takže má uživatel k dispozici několik desítek úrovní podsvícení.


Nastavení podsvícení

Pod názvem Sounds & Alerts se ukrývají relativně široké možnosti nastavení zvukových projevů kapesního počítače. Můžete si vybrat vyzváněcí melodii pro telefonáty, lze zapnout také vibrace. Potěšující je, že Palm OS přístroje dokáží pro známá (tj. uložená v adresáři) čísla použít jinou vyzváněcí melodii než pro čísla neznámá. Odlišným zvoněním vás může Palm upozorňovat na příchozí hovor při roamingu.

V části věnované zvukovým nastavením je možno rovněž přizpůsobit upozorňování na blížící se schůzky, na došlé textové zprávy i na systémové události. Pokud si žádné z dodaných vyzvánění nezamilujete, můžete si nahrát vlastní melodii o délce maximálně 60 sekund.



Existující vyzvánění lze přejmenovávat, mazat či odeslat do jiného zařízení jako přílohu e-mailu či třeba přes infraport či ve formě multimediální zprávy.

Poslední položka v sekci General se týká dotekového displeje. Pod názvem Touchscreen se skrývá kalibrace dotekové vrstvy. Narozdíl od kapesních počítačů s Windows Mobile chybí vyhlazování písma, rovněž nelze změnit velikost fontu použitého v systému.

Část Personal obsahuje sice pouze tři položky, ale jsou pro velkou část uživatelů důležité. Stejně jako ve Windows Mobile, tak i v nastavení Palm OS je možno změnit funkci jednotlivých aplikačních tlačítek. Dobrou zprávou pro všechny, kteří chtějí všechna tlačítka maximálně využít, je, že Palm Centro podporuje klávesové zkratky, takže třemi tlačítky je možno spouštět celkem šest programů. Pokud je vám i tohle málo, lze změnit funkci HotSync tlačítka na USB kabelu, takže jím lze spouštět např. kalendář.




Možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní Palm OS jsou v základu velmi omezené, lze změnit jen barevné ladění jednotlivých prvků (tlačítek, textových popisků...). Uživatelé mají k dispozici několik desítek témat, pokud by se vám ani jedno nelíbilo, existuje několik freewarových programů (např. Colorize), které umožňují vytvořit barevné profily přesně podle požadavků uživatelů.


Výběr témátka

Nesmíme zapomenout ani na to, že v nastavení můžete zadat vaše jméno a další kontaktní údaje pro případ, že svůj kapesní počítač ztratíte nebo vám bude odcizen.