Velký průvodce světem Palm OS 5.4
3.12.2008, Pavel Bureš, návod
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Palm OS pracuje, co všechno zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.
Kapitoly článku:
Kalendář
Prvním z dodávaných programů, které si v našem průvodci představíme, je kalendář. Aplikace disponuje celkem pěti pohledy na data - denním, týdenním, měsíčním, ročním a pohledem nazvaným Agenda, kde vidíte nejen nadcházející schůzky, ale také úkoly a informace o došlých e-mailech.
Pohled Agenda
Měsíční pohled
Vedle každé položky v denním pohledu můžete vidět několik ikon, které značí např. přítomnost zvukového upozornění či to, že se jedná o opakující se událost. Jestliže budete chtít filtrovat schůzky podle kategorií, je třeba nejprve v nastavení kalendáře zapnout, aby se v horní části displeje zobrazovalo menu pro výběr kategorie. Těší nás, že synchronizace nejnovějších Palmů s Microsoft Outlookem je velmi propracovaná, takže se přenáší i kategorie, což např. chytré Nokie (resp. synchronizační program k nim dodávaný) nedokážou.
Denní pohled
Na týdenním pohledu nám vadila jen jedna věc. Šedivým čtyřúhelníkem je znázorněna doba, ve které se koná nějaká schůzka, program však nezobrazuje ani začátek popisku, takže je třeba na čtyřúhelník vždy tapnout, abyste poznali, o kterou schůzku se jedná.
Týdenní pohled
Roční pohled
Pokud vytváříte novou schůzku přímo v kapesním počítači, můžete u ní zadat následující údaje:
- Čas zahájení a ukončení schůzky
- Časová zóna
- Zvukové upozornění
- Místo konání
- Kategorie
- Opakování (každý týden, každý měsíc, každý rok...)
Schůzku je rovněž možno označit jako soukromou, takže nebude vidět, pokud skryjete privátní záznamy. Ke každé schůzce můžete přidat textovou poznámku. Přímo z menu kalendáře je možno vybranou položku odeslat do jiného zařízení přes infraport, lze také odeslat všechny položky v dané kategorii. Možnosti nastavení kalendáře jsou závislé na tom, se kterým pohledem právě pracujete. Lze změnit velikost písma, je však třeba počítat s tím, že všechny fonty nemusí být počeštěny (závisí na lokalizaci).
Volba písma
Pokud používáte denní pohled, ve výchozím stavu nevidíte celý den, ale jen položky s časem od 8 do 18 hodin, v nastavení je však možno začátek i konec pracovního dne změnit. O několik odstavců výše jsme psali o tom, že ke každé schůzce můžete přiřadit zvukové upozornění. Jestliže nejste spokojeni s použitou melodií, stačí jít do Preferences a vybrat se jiný zvuk.
Nastavení zobrazení
Pokud máte v názvu schůzky uvedeno jméno či příjmení osoby z vašeho adresáře, můžete položkou Phone Lookup do názvu schůzky přidat telefonní číslo dané osoby.