Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Palm OS 5.4

3.12.2008, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Palm OS 5.4
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Palm OS pracuje, co všechno zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.
Již několik let najdete v Palm OS zařízeních společnosti Palm webový prohlížeč Blazer, který vychází z programu Web Pro. Jednou z hlavních výhod programu Blazer je možnost optimalizovat webovou stránku pro malé rozlišení kapesních počítačů, takže se programu v naprosté většině případů podaří upravit webovou stránku tak, aby nebylo nutné posouvat do stran. Pokud by vám tento režim nevyhovoval, může Blazer zobrazit web v nezměněné podobě.


Blazer si s diakritikou neporadí, je nutné koupit lokalizaci systému

Pokud jste právě přešli z jiného operačního systému, může vám dělat potíže neobvyklé scrollování v Blazeru. Šipkami dolů a nahoru se totiž neposunujete po jednotlivých odkazech, jak by někdo mohl očekávat, ale dochází k posunu o celou obrazovku. Pokud chcete přecházet mezi odkazy, použijte šipky vlevo a vpravo. Pokud dáváte přednost spíše stylusu, lze použít posuvník.


V nastavení si můžete vybrat i menší velikost písma

Webový prohlížeč v Palm OS je jednou z mnoha aplikací, která sice funguje i bez nainstalované lokalizace, nekorektní zobrazování znaků s diakritikou je ale hodně patrné. Pro Palm OS existují dvě české lokalizace, Piloc a Locale od Redgrepu. Výhoda Pilocu tkví v tom, že uživatel může za běhu přepínat mezi ISO a WIN kódováním, ani jeden z obou programů si však neporadí s UTF-8, takže nemalou část webových stránek nezobrazíte korektně. Rovněž je třeba dbát na to, že lokalizované jsou pouze některé fonty, takže pokud si v nastavení prohlížeče vyberete menší písmo, můžete se s největší pravděpodobností s českými národními znaky rozloučit.

Další „skvělou vychytávkou“ je to, že není možné nechat browser načítat stránky na pozadí. Jakmile se vrátíte do launcheru či spustíte jinou aplikaci, Blazer se ukončí. Toto chování naštve zejména ty uživatele, kteří mají k dispozici pouze pomalejší připojení (např. GPRS), a budou tak muset několik desítek sekund (někdy i minut) koukat na to, jak se stránka načítá, aniž by mohli dělat něco jiného.


Oblíbené položky


Pokud je stránka již načtena a v nastavení máte zaškrtnuto, že má prohlížeč při spuštění zobrazit poslední navštívenou stránku, bude uživatel muset stejně cca 5 - 10 sekund čekat, než se stránka celá vykreslí. Nastavení webového prohlížeče Blazer je poměrně rozsáhlé, můžete si např. zadat adresu domovské stránky, vypnout cookies a JavaScript či zakázat načítání obrázků pro úsporu dat.
Z dalších funkcí webového prohlížeče stojí za zmínku ukládání stránek pro prohlížení v offline režimu, v Blazeru rovněž můžete ukládat a organizovat oblíbené stránky. Adresu právě zobrazené webové stránky můžete rovněž formou SMS zprávy odeslat do jiného komunikátoru.


Nastavení Blazeru