Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional

16.10.2008, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Windows Mobile pracuje, co zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.
Kapesní počítače s operačním systémem Windows Mobile nemusí obsahovat vždy stejné programy pro práci s textovými soubory, tabulkami a s prezentacemi. Řada výrobců PDA dává přednost softwaru přímo od Microsoftu, jiní se naopak spoléhají na aplikace třetích stran, nejčastěji od společnosti Westtek. V tomto článku se však budeme věnovat pouze programům Microsoftu.


Word Mobile


Všechny tři aplikace (Excel Mobile, Word Mobile a Powerpoint Mobile) mají jedno společné - jedná se o velmi jednoduché programy s malými možnostmi přizpůsobení požadavkům jednotlivých uživatelů. Zaměřme se nyní na Word Mobile, který slouží k prohlížení a editaci „wordovských“ dokumentů. Program se spouští několik sekund, na úvodní obrazovce si vybíráte soubory, se kterými chcete pracovat. Uživatele zvyklé na Palm OS může překvapit, že je možno pracovat i s DOC soubory uloženými v paměti kapesního počítače. Otevírání souboru je úměrné jeho velikosti, v případě rozsáhlejších dokumentů si budete muset na jeho otevření často počkat i více jak 10 sekund.

Rozhraní aplikace je velmi jednoduché, většinu obrazovky zabírá samotný dokument, ve spodní části displeje najdete panel s ikonami pro formátování textu. Při práci s dokumentem si můžete vybrat zoom v rozsahu 50 - 200 procent, zejména u složitějších souborů je škoda, že nelze vybrat menší měřítko.
Stejně jako ostatní programy obsažené ve Windows Mobile, tak i Word podporuje schránku pro kopírování a přesouvání textu. Pojďme si detailně probrat možné úpravy textu. Uživatelé si mohou vybrat druh písma, barvu, velikost a také řez (tučné, podtržené, kurzíva, přeškrtnuté či třeba zvýrazněné), text lze zarovnat vlevo, vpravo i na střed. V textu lze rovněž vytvořit dva typy seznamů s odrážkami.

Nechybí ani kontrola pravopisu, velká část PDA však disponuje pouze anglickým slovníkem, takže tuto funkce nelze u textů v češtině použít. Stejně jako u „velkého“ Wordu pro PC vám Word Mobile poví, kolik znaků a slov dokument obsahuje, bohužel se nedozvíte celkový počet znaků i se započítanými mezerami.



Do textu lze rovněž vložit dnešní datum, bohužel si nemůžete vybrat jeho formát. Jednotlivé dokumenty je možno poslat přes infračervený port do jiného zařízení i odeslat e-mailem. Při ukládání si můžete zvolit, zda soubor uložíte do interní paměti či na kartu, vybrat lze i složku. Word Mobile je schopen uložit dokument v jednom ze čtyř formátů (DOCX, DOTX, RTF a TXT), je však třeba mít na paměti, že uložením dokumentu ve formátu TXT přijdete o značnou část formátování.


PowerPoint Mobile


Jestliže jste zvyklí na stolním počítači prezentace nejen vytvářet, ale taky je prohlížet, pak budete muset v případě Windows Mobile slevit ze svých požadavků. PowerPoint Mobile je totiž pouhým prohlížečem, takže nové prezentace nevytvoříte, nelze ani upravovat ty stávající.

Možná to vypadá, že PowerPoint Mobile není příliš kvalitní program. Skutečnost je však taková, že požadavky velké části uživatelů aplikace splňuje. Délka načítání prezentace je závislá na její rozsáhlosti, my jsme PowerPoint Mobile testovali na prezentaci skládající se z 22 stránek (220 KB), otevřela se za cca 7 sekund. V nastavení si můžete zvolit, zda se má prezentace spouštět v portrait či v landscape režimu.



Do menu prohlížeče se dostanete buď podržením stylusu kdekoli na obrazovce či tapnutím na ikonu šipky v levém spodním rohu displeje. Pro přechod na další „slide“ stačí tapnout kamkoli na displej, k procházení prezentace můžete také využít patřičné položky v menu programu. U prezentace skládající se z několika desítek stránek by bylo velmi nepraktické, pokud by si člověk nemohl vybrat, kterou ze stránek si přeje zobrazit. V menu najdete všechny stránky včetně jejich pořadového čísla a popisku.



Majitelé kapesních počítačů s velkým VGA displejem mohou jásat, neboť i při zmenšení prezentace na rozlišení displeje je text dostatečně veliký a tudíž i dobře čitelný. Pokud tomu tak není, lze prezentaci zvětšit (funkce Zoom in v menu).



Excel Mobile


Velkou část okna zjednodušené verze Excelu pro kapesní počítače zabírá pohled na jednotlivé buňky, jen ve spodní části obrazovky vidíte panel nástrojů a stavový řádek umožňující přístup k přehledu listů a k vkládání několika základních funkcí. Stejně jako u Wordu, tak i v Excelu Mobile si můžete nastavit zoom v rozsahu 50 - 200 procent, menší či větší hodnoty program bohužel neakceptuje, takže je často bohužel nutné i s nastaveným nejmenším zoomem posouvat tabulku i do stran.



Stejně jako v dalších kancelářských aplikacích z dílny Microsoftu, tak i v Excelu Mobile lze pracovat se systémovou schránkou. Kromě textu můžete do tabulky vložit také nové buňky, řádky či sloupce. K dispozici je také databáze jednotlivých symbolů, takže je možno vložit i ty znaky, které na vámi používané softwarové klávesnici nenajdete.

Práci s údaji v tabulce vám pomůže usnadnit několik desítek funkcí, které lze vložit do libovolné buňky, a jednoduše tak provést např. základní početní operace a další úkony.

Pokud byste rádi vytvářeli grafy nejen v počítači, ale také v PDA, Excel Mobile vás nezklame. Po vybrání kýžené části tabulky stačí tapnout na ikonu s obrázkem grafu (či vybrat v menu položku Insert - Chart) a spustí se jednoduchý průvodce, který vás v několika krocích tvorbou grafu povede. Možnosti přizpůsobení grafu jsou ve srovnání s Excelem ze sady Microsoft Office pro stolní počítače menší, základní požadavky (tj. např. výběr typu a umístění grafu) Excel Mobile splňuje také.

Každé buňky je možno přiřadit rozličný formát, lze tedy mj. omezit počet desetinných míst u čísel, nastavit velikost textu i jeho zarovnání v buňce. V případě, že je šířka některého sloupce příliš velká, je možno ji manuálně změnit či nechat na programu, aby ji přizpůsobil podle nejširší buňky.




Jen málokterá tabulka se skládá jen z jednoho listu. V Excelu Mobile mezi nimi můžete přepínat (buď z panelu nebo z menu), listy je rovněž mazat, přidávat nové, lze rovněž měnit jména těch stávajících. Zejména při práci se složitějšími tabulkami přijde vhod možnost nechat si buňky seřadit podle jejich hodnoty.