Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional

16.10.2008, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Windows Mobile pracuje, co zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.
Přestože společnost HTC, jeden z nejvýznamnějších výrobců Windows Mobile zařízení současnosti, od PIE ve svých přístrojích pomalu upouští (V HTC Touch Diamondu najdete Operu Mobile), ostatní výrobci stále sází na webový prohlížeč z dílny společnosti Microsoft.

Co se rozhraní týče, je na tom Pocket Internet Explorer podobně jako další aplikace obsažené v operačním systému Windows Mobile. Zejména po představení multimediálního telefonu Apple iPhone nemůže řada uživatelů Pocket Internet Exploreru odpustit to, že není uzpůsoben pro ovládání prsty. Zapomeňme nyní na chvíli na přístroje s logem nakousnutého jablka a pojďme se podívat, co všechno Pocket Internet Explorer vlastně umí.

V okně programu se člověk zorientuje během několika sekund. Ve výchozím stavu vidíte v horní části displeje adresní řádek, je možno také zapnout fullscreen režim, takže na displeji neuvidíte kromě posuvníku žádné ovládací prvky. K základnímu ovládání prohlížeče slouží dva soft-key, které vás ihned po spuštění dostanou do přehledu oblíbených stránek a do menu programu. Během načítání stránky lze levou klávesou přenos dat zastavit.


Režim One Column (1 sloupec)

Většinu potenciálních uživatelů Windows Mobile zařízení víc než uživatelské rozhraní zajímá, jak rychle prohlížeč zobrazuje webové stránky. Ve srovnání s PC disponují kapesní počítače a komunikátory displeji s menším rozlišením, takže valná většina běžných webových stránek překračuje svou šířkou šířku displeje mobilního zařízení. Uživatel, pokud by se spokojil s neupravenou stránkou, by tak musel scrollovat nejen vertikálně, ale také horizontálně, což by prohlížení webu poněkud ztížilo. Už Pocket Internet Explorer ve starších verzích Windows Mobile nabízel několik režimů prohlížení stránek, přičemž ten nejradikálnější nazvaný One Column upravil web tak, že nebylo vůbec třeba posouvat do stran. Stránku můžete také nechat beze změn (volba Desktop) či ji nechat upravit Pocket Internet Explorerem jen částečně (režim Fit to screen), kdy se prohlížeč snaží zachovávat rozmístění jednotlivých prvků na stránce, současně jim však nastaví takovou šířku, aby se na displej vešly. Pro rozsáhlejší stránky s více nabídkami se tento režim příliš nehodí, neboť značkou část prostoru na displeji zabere menu a pro hlavní obsah (např. pro článek) zůstane k dispozici jen několik desítek pixelů.

Pohled pojmenovaný Desktop

Pohled Fit to screen

Snaha o co největší zjednodušení webových stránek pro snadnější prohlížení na displejích mobilních zařízení je věc ušlechtilá, je však třeba mít na paměti, že PIE nejprve stránku načte a až poté ji přizpůsobí malému displeji. Do kapesního počítače se tak musí často natahovat i weby o velikosti několika stovek kB a uživatel musí na zobrazení kompletní stránky dlouho čekat. Je škoda, že v Microsoftu nešli stejnou cestou, kterou se již před několika lety vydala společnost Palm. Její webový prohlížeč Web Pro měl přednastavený proxy server, takže data do kapesního počítače nešla přímo, ale na cestě k PDA byla stránka zjednodušena, takže na malém displeji vypadala lépe a rovněž nebylo třeba načítat tak velké množství dat. Použité řešení však přináší i potenciální slabinu, proxy server totiž často neustál nápor velkého množství uživatel, takže bylo třeba jeho použití v nastavení prohlížeče zakázat a načítat neoptimalizované verze stránek.

Volbou jednoho ze tří režimů prohlížení možnosti přizpůsobení PIE nekončí. V nastavení si můžete vybrat velikost písma. Problém však tkví v tom, že žádná z pěti velikostí písma nereprezentuje přesně definovaný font (resp. jeho velikost), jedná se jen o relativní hodnoty, takže zatímco u některých webových stránek postačí pro pohodlné čtení nastavit střední hodnotu, u dalších webů mohou být písmena i při nastavené největší velikosti příliš malá pro pohodlné čtení.

K prohlížení webových stránek se váží ještě dvě užitečné funkce - lze vypnout načítání obrázků, což oceníte zejména ve chvíli, kdy platíte každý přenesený kB, v menu lze rovněž zapnout fullscreen režim, takže webová stránka může využít celý displej (tj. 240 x 240 až 800 x 480 bodů, v závislosti na modelu).

Fullscreen režim

PIE dokáže zobrazit náhled stránky a uživatel si pak může vybrat, kterou část si přeje zobrazit detailně


K posunu mezi jednotlivými odkazy slouží šipky, pokud chcete posunout obsah dolů o celou stránku, stačí stisknout mezerník na klávesnici.

Stejně jako IE pro PC s Windows disponuje složkou Oblíbené, tak i v Pocket Internet Exploreru najdete Favorites. Pro větší přehlednost je možno jednotlivé záznamy třídit do složek, oblíbené položky můžete také synchronizovat se stolním počítačem. PIE podporuje schránku, takže lze adresu právě prohlížené stránky či text na ní obsažený přenést do jiné aplikace.

Historie

Oblíbené položky

Navštívené stránky se ukládají do historie, tu však lze v nastavení programu smazat. Adresu právě zobrazené webové stránky lze jednak přes schránku zkopírovat do jiného programu, přímo z menu prohlížeče ji však můžete také někomu poslat e-mailem.

Nastavení PIE není příliš rozsáhlé. Lze změnit domovskou stránku, nastavit kódování, smazat historii a cookies. Pro české uživatele Windows Mobile je přínosem, že Pocket Internet Explorer nemá potíže se zobrazováním znaků s diakritikou, není také třeba nainstalovat (a předtím koupit) českou lokalizaci, jako je tomu v případě Palm OS.

Nastavení domovské stránky, výběr kódování

Nastavení cookies a zabezpečení