Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional

16.10.2008, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Windows Mobile pracuje, co zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.
Do nastavení kapesního počítače s Windows Mobile se dostanete přímo z nabídky Start. Položky jsou pro větší přehlednost roztříděny do třech částí - Personal (Osobní), System (Systémové) a Connections (Připojení). Nejdříve si detailně probereme to nastavení, které najdete na záložce Personal.

Pro lepší přehlednost si volby v nastavení probereme v tom pořadí, v jakém je najdete v kapesním počítači. Pod položkou Buttons si můžete změnit funkce jednotlivých tlačítek. Možnosti nastavení však jsou velmi malé, neboť každému z aplikačních tlačítek můžete přiřadit pouze spuštění jednoho z nainstalovaných programů. Kromě spouštění můžete tlačítkem rovněž vyvolat kontextové menu, otočit obraz na displeji, rozbalit Start menu a mnoho dalšího. Je však škoda, že kadému z tlačítek je možno přiřadit jen jednu funkci, Windows Mobile totiž nerozlišují mezi krátkým a dlouhým stiskem klávesy. Pokud byste tlačítkem rádi spouštěli až 4 programy, vyzkoušejte aplikaci AE Button Plus.



Pod položkou Input se ukrývá nastavení znakového vstupu. Kapesní počítače a komunikátory s Windows Mobile umožňují zadávat znaky několika způsoby. Pro velkou část uživatelů bude asi nejvýhodnější začít psát na on-screen klávesnici. Ta je ve výchozím stavu pětiřadá, v nastavení však můžete zapnout klávesnici čtyřřadou, která zabírá stejně místa, takže jsou klávesy o něco větší a např. za chůze se do nich snadněji strefíte. Pokud budete používat čtyřřadou klávesnici, můžete pracovat i s gesty - jednoduchými tahy stylu, které slouží pro rychlé zadání mezery, Enteru a nahrazují také Shift.
 


 
Možnosti přizpůsobení klávesnice požadavkům jednotlivých uživatelů jsou minimální, velká část uživatelů by jistě ocenila, pokud by šlo alespoň přehodit písmena Y a Z.

Další cestou, jak ve Windows Mobile psát, je Block Recognizer, který rozpoznává psané písmo. Pokud máte zkušenosti se systémem Graffiti na Palm OS zařízeních, neměl by pro vás Block Recognizer představovat překážku. Oblast pro zadávání znaků je rozdělena do tří částí, levá slouží pro psaní písmen, do plošky uprostřed se zadávají číslice a úplně vpravo najdete nabídku obsahující např. Backspace a Enter. Věnujte prosím pozornost tlačítku se symbolem dolaru a zavináče, slouží totiž k zobrazení panelu umožňujícího zadat méně obvyklé znaky (např. symboly měn).



Pokud si nebudete jisti, jak se ten který znak píše, můžete se podívat do nápovědy. Při psaní v Block Recognizeru nezapomínejte na fakt, že je třeba i malá písmena zadávat v podobě kapitálek.

V případě, že preferujete rozpoznávání psacího píśma, bude pro vás možná výhodnější použít Letter Recognizer. Pokud si nebudete vědět s napsáním některého znaku rady, podívejte se do nápovědy.



Pro zvýšení bezpečnosti lze nastavit, aby se kapesní počítač po uplynutí určité doby nečinnosti uzamkl, takže ho bez zadání správného heslo nebude moci nikdo použít. Heslo může být buď číselné nebo alfanumerické. Pro zvýšení bezpečnosti dat vám PDA neumožní použít jednoduchá hesla typu „1111“ nebo „1234“.



Vraťme se nyní na chvíli od zabezpečení PDA k něčemu, co je nedílnou součástí a symbolem Windows Mobile - ke Start nabídce. Již v úvodu našeho průvodce jsme se zmínili, že upravovat nabídku Start lze buď přidáváním a mazáním Ink souborů, či jednodušeji v nastavení. A právě tuto volbu najdete v pod názvem Menus. Mějte na paměti, že ze Start menu lze spouštět maximálně 7 oblíbených aplikací či souborů.



Pokud svůj kapesní počítač někde zapomenete či vám ho někdo odcizí, nemusí být ještě vše ztraceno. V části nastavení pojmenované Owner Information si můžete vyplnit jméno majitele, adresu i kontaktní údaje, takže poctivý nálezce či majitel zastavárny vám může PDA vrátit. Jméno majitele je důležité také při registraci plné verze některého ze sharewarových programů, takže je vhodné tento údaj vyplnit co nejdříve a v budoucnu ho neměnit. Pokud chcete, je možno nechat zobrazovat informace o majiteli při každém zapnutí přístroje, jméno vlastníka je vidět také na Today.



Už ty nejstarší kapesní počítače dokázaly upozornit svého majitele na nějakou událost přehráním zvuku. S vývojem v oblasti PDA se zvukové možnosti přístrojů rozšiřovaly, takže dnes se např. můžete nechat budit oblíbenou skladbou ve formátu MP3. V části nastavení pojmenované Sounds & Notifications (Zvuky a notifikace) je možno nastavit, na které situace a případně také kterou melodií vás bude PDA upozorňovat. Na první záložce se volí, zda chcete být upozorňváni na události a na notifikace programů. Událostmi se rozumí zejména projevy systému, pod pojmem notifikace programů si můžete představit zvuková hlášení budíku či upozornění na blížící se schůzku.



Windows Mobile dokáže upozorňovat také na každé tapnutí na displej i na stisk libovolné klávesy, neustálé pípání však nemusí být příjemné vašemu okolí. Mnohem širší možnosti nastavení zvuků najdete na záložce Notifications, kde lze upravit projevy PDA např. při zahájení synchronizce, v případě odpojení od sítě i v mnoha dalších situacích.


Nastavení vyzvánění při příchozím hovoru

O výhodách obrazovky Today jsme vás informovali již v úvodu tohoto článku, na možnosti nastavení se podíváme až nyní. Část nastavení věnovaná Today obsahuje dvě záložky. Na té první s názvem Apperance můžete přepínat mezi tématy, které jsou umístěny ve složce Windows či My Documents.



Na druhé náložce najdete seznam všech nainstalovaných Today plug-inů, odškrtnutím checkboxu můžete plug-in skrýt, takže se na obrazovce Today neobjeví. U všech plug-inů lze změnit pořadí, u některých (např. u úkolů) je také k dispozici další nastavení, ke kterému se dostanete tapnutím na tlačítko Options.



Nyní se přesuneme na záložku System, kde najdete ještě více nastavení a informací o stavu vašeho kapesního počítače. Pod ikonou About se skrývá několik podstatných informací o PDA (model a frekvence procesoru, velikost paměti, jméno zařízení sloužící k identifikaci např. během synchronizace...), pro velkou část uživatelů však bude mnohem zajímavější položka Backlight. Zde si můžete nastavit, po jak dlouhé době nečinnosti se podsvícení kapesního počítače vypne, lze rovněž regulovat hodnotu jasu, k dispozici jsou dva posuvníky. Jeden nastavuje podsvícení při běhu na baterie, druhým regulujete jas při napájení z elektrické sítě.
 

Regulace jasu

Nastavení vypínání podsvícení
 

Čas


Již při prvnotním nastavení kapesního počítače si uživatel vybírá časovou zónu. Tu můžete změnit tapnutím na položku Clock & Alarms. Je však třeba počítat s tím, že při změněn časové zóny se přepočítají také časy u schůzek. V případě, že častěji cestujete mezi dvěma místy, bude pro vás možná jednodužší obě místa definovat a pak už mezi nimi pouze přepínat.



PDA s Windows Mobile vás dokáže také vzbudit. Uživatelé mají k dispozici celkem tři alarmy, u každého je možno zvolit, ve kterých dnech budík zazvoní. Tapnutím na obrázek zvonečku si můžete vybrat vyzváněcí melodii. Záložka More obsahuje pouze jednu volbu, zaškrtnutím checkboxu docílíte toho, že ve všech programech se v horní liště zobrazí aktuální čas.



Kromě zaheslování kapesního počítače můžete bezpečnost dat v něm uložených zvýšit tak, že budete soubory ukládané na paměťovou kartu šifrovat. Je však třeba počítat s tím, že se ke svým datům nedostanete po hardresetu, rovněž nebudou přístupná v případě, že paměťovou kartu vložíte do jiného zařízení.



Pokud vám není lhostejný vývoj Windows Mobile, můžete autorům tohoto OS pomoci. Stačí v nastavení aktivovat hlášení chyb. Jedná se o funkci, která nijak neovlivňuje chod kapesního počítače a pro práci ji není potřeba zapínat, ale pokud se stane, že dojde např. k chybě v jedné z dodávaných aplikací, můžete zasláním zprávy pomoci vývojářům nedostatek odstranit.


Záložka System

Ke kapesním počítačům a komunikátorům s Windows Mobile můžete připojit kabelový přijímač GPS, nejčastějši se však používá bezdrátový modul s technologií Bluetooth. Aby mohlo s přijímačem komunikovat více programů současně, je třeba nastavit dva parametry. Předně se jedná o port, ke kterému je přijímač skutečně připojen. Dále si musíte vybrat COM port, na kterém bude přijímač dostupný pro navigační software. Co se týče nastavení rychlosti, měla by být uvedena v manuálu k vaší GPS, v případě problémů zkuste nastavit nižší rychlost.



Velmi zajímavé informace najdete v sekci Memory. Zde se dozvíte, jak velká část Storage paměti (tj. té, kam ukládáte svoje soubory) a RAM je volná. Na druhé záložce se nachází seznam vložených paměťových karet včetně informací o zaplnění média.



Přístroj s Windows Mobile o stavu baterie příliš viditelně neinformují. Pokud se chcete dozvědět, do jaké míry je akumulátor nabitý, je třeba se podívat do Start - Settings - System - Power. Pro prodloužení doby výdrže je důležité, abyste si nastavili, za jak dlouho při nepoužívání se kapesní počítač vypne. K dispozici jsou hodnoty v rozsahu 1 - 5 minut, kapesní počítač rozlišuje mezi napájením z akumulátoru a z elektrické sítě. Připomeňme, že výdrž kapesního počítače je možno také prodloužit vypnutím bezdrátové sítě a infračerveného portu.
 
 
Snad pro každého uživatele je podstatné, aby PDA co nejvíce respektovalo jeho zvyky, do čehož můžeme zařadit i formát zobrazení času a jednotky. Tyto volby lze nastavit v Regional Settings. Pokud nechcete nastavením ztrácet čas, stačí na první záložce vybrat položku Czech. V případě, že si chcete vše nastavit podle svého, věnujte pozornost také dalším záložkám, kde lze zvolit počet desetinných míst, používanou měnu atp.



Oproti kapesním počítačům s Palm OS, kde instalace porgramů spočívá v pouhém nakopírování PRC a případně také PDB souborů, jsou aplikace pro Windows Mobile dodávány v podobě instalátorů, které zajišťují, aby se soubory dostaly do správných složek. Odinstalace programů ve Windows Mobile není složitá, v Remove Programs uvidíte všechny nainstalované programy seřazené dle data instalace. Oproti PC s Windows nelze zvolit jiné kritérium řazení, takže jen těžko můžete odinstalovat ty programy, které v paměti zaujímají nejvíce místa.



Ještě před instalací prvního programu by se každý uživatel měl ujistit, zda má správně zkalibrovanou dotekovou vrstvu displeje. Tuto volbu najdete na záložce Screen, kde můžete také přepínat mezi portrait a landscape režimem (tj. mezi zobrazením displeje na výšku a na šířku). Jedním z mnoha rozdílů mezi Palm OS a Windows Mobile je to, že operační systém společnosti Microsoft podporuje vyhlazování písma pomocí ClearType. Tuto technologii lze zapnout na záložce ClearType, detailnější nastavení bohužel chybí. Pokud vám standardní parametry vyhlazování nevyhovují, lze použít několik freewarových aplikací (např. Tune ClearType).



Poslední záložka je užitečná zejména pro ty uživatele, kteří mají problémy si zrakem a chtějí si zvětšit písmo. K dispozici je celkem pět velikostí textu, problémem však je, že provedené změny se takřka nikde neprojeví. Změní se sice velikost písma na obrazovce Today, v emailovém klientu, ale např. v nastavení, v nabídce Start a v dalších částech uživatelského rozhraní je písmo stále stejně veliké.



Poslední položkou, které na záložce System v nastavení Windows Mobile budeme věnovat pozornost, je USB to PC. Zde najdete jen jednu volbu, její zaškrtnutí často způsobuje, že se kapesní počítač nepřipojí k ActiveSyncu na PC.


Naše putování nastavením operačního systému Windows Mobile zakončíme na záložce Connections (Připojení). Zde můžete zapnout/vypnout infračervený port (položka Beam) a bezdrátovou technologii Bluetooth. Nastavení "modrého zubu" je rozsáhlé, takže se v něm uživatel nemusí na první pohled orientovat. Bluetooth je možno zapnout/vypnout nejen z nastavení, ale často také přímo z Today obrazovky. Tato volba je však závislá na výrobci kapesního počítače, takže může u některých modelů chybět.

Pokud chcete měnit nastavení Bluetooth, je třeba tuto technologii nejprve zapnout. Před započetím párovacího procesu je třeba, aby byl kapesní počítač pro ostatní přístroje viditelný (položka Other devices can discover me), dále je třeba vybrat, aby se mohly připojit nejen již spárované přístroje, ale všechna zařízení (Allow other devices to connect - All devices).
 

Všimněte si prosím třetí záložky pojmenované Services (Služby). Zde se nastavuje, které služby bude kapesní počítač ostatním Bluetooth zařízením nabízet.


Závěr


Cílem průvodce bylo přinést základní informace o operačním systému Windows Mobile a také o dodávaných aplikacích, což se podle našeho soudu povedlo. Několik desítek tisíc znaků rozčleněných pro větší přehlednost na takřka deset částí obsahuje velkou část toho, co každý nováček v oblasti kapesních počítačů bude chtít dříve či později vědět. Naším cílem nebylo přinést detailní přehled naprosto všech funkcí. Chtěli jsme nastínit, co přístroje s Windows Mobile dovedou a jak mohou i běžným uživatelům PC ulehčit život v mnoha ohledech.