Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vengeance - Banshee od Wicked3D

14.3.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Vengeance - Banshee od Wicked3D
Voodoo Banshee čipset na grafické kartě s největším rozlišením.
Firma Wicked3D byla jedna z mála, která dokázala vdechnout vynikajícímu Voodoo 2 čipsetu ještě něco navíc. Pro svou novou grafickou kartu si vybrala následovníka Voodoo 2 - čip Voodoo Banshee, pochopitelně z dílny 3Dfx. Výrobcem nejen této karty je společnost Metabyte, jejíž je Wicked3D jakýmsi odštěpným závodem, značkou používanou pro grafické karty. Vengeance je vyráběna v obou provedeních, tedy AGP i PCI.

AGP verzi Vengeance s 16MB SDARM paměti (za $149) testovali na Sharky Extreme. Co zaujme na této kartě na první pohled, je její maximální rozlišení - 2000x1500x32bpp v 2D (Windows 95/98) a 1920x1440 s osmi, případně 16-ti (bez Z-bufferu) bitovou barevnou hloubkou v Direct3D a Glide. 16-ti bitová barevná hloubka je přitom maximem, jakého Banshee v 3D schopen dosáhnout. Ve srovnání s 32-bity TNT, Savage3D nebo G200 je to poněkud nedostatek, avšak nikterak závažný. Při použití 32-bitových barev totiž výrazně klesá výkon a jen málokteré hry dokážou tolik barev využít. Z technického hlediska je to dáno tím, že Banshee vychází z Voodoo 2.

Ale dost už kritiky, Banshee je vynikající čip, který se Voodoo 2 přinejmenším vyrovná. Je proto udivující, že cena Banshee se pohybuje pod cenou Voodoo 2. Metabyte, ve snaze udržet cenu Vengeance co nejníž, nepřidává ke kartě žádné hry nebo software, což může být nakonec i výhodou. U grafických karet je samozřejmě důležitý také jejich výkon. Jak si Vengeance stojí ve srovnání s STB Velocity 4400 (s čipem Riva TNT) se můžete přesvědčit na Sharky Extreme. 2D výkon obou těchto karet je vyrovnaný, ale v 3D má mírně navrch STB. Výkon Velocity (TNT) roste (resp. klesá) s procesorem, zatímco rozdíl ve výkonu Banshee s 300 nebo 450MHz Pentium II je minimální. Do počítače s pomalejším procesorem tedy raději Banshee než TNT.

Jedním z nedostatků čipu Banshee (a tedy i Vengeance) je také výkon v OpenGL kvůli neschopnosti použití multitexturingu. V tom se zásadně liší od Voodoo 2 a konkurence v podobě např. TNT. Naproti tomu výhodou Vengeance jsou tradičně výborné ovladače včetně Re2Flex umožňující nastavit rozlišení a obnovovací frekvenci podle přání uživatele. Na kartě také chybí TV výstup, Banshee jej totiž přímo nepodporuje a Wicked3D potřebný čip nepřidal. Pokud tedy chcete hrát své oblíbené hry na TV obrazovce, budete muset sáhnout jinam. Toužíte-li po opravdu realistickém obrazu, můžete s Vengeance použít H3D brýle, které vás vtáhnou přímo doprostřed dění.

Wicked3D Vengeance je rozhodně výborná karta, mezi Banshee kartami zřejmě nejlepší. Proti TNT má výhodu nižší ceny a vyrovnaný výkon téměř nezávislý na procesoru. Nevýhodou je omezení na 16-bitovou barevnou hloubku v 3D a nedostatek v implementaci multitexturingu.

Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.