Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Veškeré poznatky o Duronu

23.8.2000, Jakub Lohniský, zpráva
Veškeré poznatky o Duronu
Kompletní průvodce přetaktováním tohoto procesoru
O konkurentu intelovských Celeronů, procesoru AMD Duron, toho bylo napsáno již mnoho. V tomto článku se vám budu snažit sdělit nejenom moje osobní dojmy o užívání tohoto, bezpochyby skvělého procesoru.

Co skrývá pod kapotou
Duron je již vyráběn 0,18 mikronovou technologií s cache umístěnou na čipu. Je postaven na stejném jádře jako Athlon (Thunderbird), ale má jen 64 kB L2 cache, což spolu se 128 kB L1 cache dává celkem slušnou hodnotu 192 kB. Pro úplnost připomenu, že konkurenční Celerony mají celkovou cache menší, a to 160 kB. Asi nemusím připomínat to, že Duron je použitelný jen v základních deskách majících novou patici Socket A (462) a využívajících čipovou sadu VIA KT133.

Jak je to s teplotou
Spotřeba Duronu je oproti Thunderbirdu snížena, činí necelých 25 wattů. Pokud ale vezmeme například spotřebu nových Cyrixů III, je to téměř o 15 wattů více. Největší zásluhu na tom bude asi mít integrovaná cache. Podle oficiálních informací AMD dokáže Duron běžet bez chladiče pouhých 5 vteřin, poté dojde k poškození čipu. Připomínám, že je velice obtížné správně uchytit chladič. Duron má na sobě čtyři malé podložky, které mají zajistit stabilní uchycení. Pak ale mezi chladičem a procesorem, vzniká jakási vzduchová bublina. To lze vyřešit nanesením tepelně vodivé pasty (množství na 10 procesorů stojí asi 130,- Kč), ale pozor, rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Ještě jedna poznámka k výběru chladiče. Vybírejte vždy masivnější model s kvalitním heatsinkem a kuličkový ložiskem. Vybírejte vždy model s velkým žebrováním a kuličkovým ložiskem.

Duron vs. Celeron
Pokud budeme brát oba procesory v nepřetaktovaném stavu, vychází ze souboje vítězně Duron.Ten se vyrovná levnějším Pentiím III a původním Athlonům (pro Slot A). Nutno ale připomenout, že na Thunderbirda nemá. Největší vliv na tom nese jednoznačně čtvrtinová cache. Pokud jde o samotné srovnání s Celeronem, vězte že Duron je výkonnější zhruba o 25 %. Největší radost ale způsobí pohled na položku Duron v cenících firem prodávajících hardware. Již od samého počátku byl prodáván o cca 1000,- Kč levněji než Celeron na stejné frekvenci, ale AMD se rozhodlo i nadále snižovat ceny, a tak nejlevnější verze (600 MHz) je k dostání za neuvěřitelných 3500,- Kč (s DPH).

Přetaktování
Počáteční informace o přetaktování byly více než pozitivní, poté nadšení trochu opadlo, aby nakonec
zase zavládla v řadách přetaktovávačů euforie. Tu hlavně zapřičinilo uvedení základní desky ASUS A7V, která dovoluje měnit multiplikátor procesoru (jen Duronu a Thunderbirdu).
  1. softwarové
    Ohledně softwarového přetaktování se nabízí dvě možnosti. Buď změnit FSB (Front Side Bus) nebo experimentovat s nastavením multiplikátoru. FSB Athlonů a Duronů je typu DDR (Double Data Rate), proto se často uvádí 200, případně 266 MHz. Ve skutečnosti ale běží FSB na 100 respektive 133 MHz, jenže data se přenáší na vzestupné i sestupné hraně hodinového pulsu. Možnosti změn FSB se liší podle modelu použité desky. Některé ji umožňují nastavovat po 1 MHz, jiné mají možností méně. Jak je již u AMD zvykem, jde Duron změnou FSB přetaktovat o jeden stupeň nahoru. Opakuji, že úspěšnost přetaktování zavisí na použité základní desce, proto na NONAME deskách nečekejte žádné zázraky. Jste-li ale vlastníky desky umožňující změnit násobič procesoru máte obrovské možnosti jak přetaktovat. Na jednom americkém webu byly zveřejněn článek, kdy autor s pomocí vodního chlazení přetaktoval Durona 600 MHz na neuvěřitelných 1160 MHz !!! Bez vodního chlazení jsou možnosti trochu menší, ale Duron by měl i tak bez problému fungovat na 850-900 MHz. Takže si to zrekapitulujme. Změnou FSB jde Duron přetaktovat zhruba o 15-20%, ale s pomocí změny násobiče ho dostanete nahoru o nějakých 45-50%. Jedna rada na závěr. Pokud projde POST, počítač začne bootovat, ale poté začne být nestabilní, zvyšte napětí o jeden stupeň nahoru.
  2. hardwarové (destruktivní)
    Tento způsob bych moc nedoporučoval, pokud ale máte dostatek odvahy (a peněz), nic vám v tom nebrání. Pokud se podíváte na Durona zeshora uvidíte zlatavé logo AMD, informace o místu výroby a v neposlední řadě i velké množství všelijakých teček a čárek. Tyto tečky a čárky jsou ve skutečnosti ROZPOJENÉ a SPOJENÉ můstky, často označované jako Gold Bridges. Tyto můstky můžete pospojovat nebo porozpojovat, čímž dostanete jiné parametry procesoru (násobič, napětí). V tom je ale největší problém, protože jeden spojený můstek nemá ani milimetr a vzhledem k vláskovým dimenzím jednotlivých můstků jde o více než chirurgickou práci. Jednotlivé můstky se nacházejí v bateriích L1, L2, L3, L4 (nachází se napravo) a L5, L6, L7 (nachází se dole). Co se týče rozpojení, není zatím jasné čím jej nejbezpečněji provést. Můžete použít například skalpel, vibrační jehlu pro rytí do mramoru, odleptání či přepálení můstku. Nejlepší a asi nejméně riskantní bude přetnout kontakty nějakým jemným nástrojem. Jak ale můstky spojit? Jednoduše. Pomocí vodivé pasty na opravování plošných spojů ve formě připomínající jakousi tužku. Pokud ji neseženete, úplně postačí lahvička Elektrovodivé laku EL-1 (4ml) za 155 Kč. Ten zředíte ethanolem, dobře promícháte a nanášíte na rozpojené můstky na špičce jehly. Pokud něco zkazíte, bez problémů to můžete opravit pomocí vaty napuštěné do lihu. Narozdíl od změny násobiče, nemusíte při pokusech o změnu napětí přetínat žádné můstky. Vyčerpávající článek o tomto netradičním přetaktování naleznete na webu Tom’s Hardware.
  3. úprava základní desky
    Při pokusech o přetaktování můžete také upravit základní desku!!! Konkrétně se jedná o desku FIC AZ-11, ale neměl by být problém upravit postup i pro jiné desky. Jako v předchozím případě i zde platí, že se jedná o vysoce riskantní postup. Pokud máte někdo zájem, můžete si přečíst článek na Anandtechu. Pro jistotu připomenu, že tento článek měl jen informativní charakter a proto se zříkám veškeré odpovědnosti za škody, které si na procesoru napácháte.
Jaký je tedy závěr
Závěr je jednoznačný. Pro uživatele, kteří kupují celý nový systém či chtějí upgradovat základní desku se Duron určitě vyplatí. Co se týče základních desek, tak na trhu jsou zatím dražší modely renomovaných značek. Pokud si někdo na stabilitu moc nepotrpí, musí ještě pár týdnů počkat na méně kvalitní, zato velice levné desky. Všichni zasvěcení také jistě netrpělivě očekávají uvedení čipsetu AMD-760 s 266 MHz sběrnicí podporující paměti typu DDR. Takže ať žije Duron, král mezi levnými procesory.


Zdroj Anandtech a Tom’s Hardware

Pozn. redakce
V článku byla dne 24.08.200 na žádost autora provedena změna a doplnění, které je pro odlišení zvýrazněno červenou barvou textu.