Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VGA digitálně

2.12.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
VGA digitálně
DVI a PanelLink - kvalitnější přenos z počítače na obrazovku?
V dnešní době digitálních technologií aplikovaných téměř na vše možná překvapí, že je grafický obraz přenášen z karty na monitor analogově. Pro klasické CRT obrazovky to není nepřirozené řešení, protože jsou ve své podstatě analogové. Problém vzniká při použití LCD panelů, které se prosazují stále více a budou určitě zobrazovacím médiem budoucnosti. LCD displeje jsou totiž plně digitální, takže zde dochází ke zbytečným ztrátám informací vzniklých dvojí transformací - u videokarty na analogový signál a na straně LCD monitoru zpět z analogového signálu na digitální.

Jak to bylo, jak to je
Digitální rozhranní mezi kartou a monitorem není kupodivu zase takovou novinkou - například bylo použito u CGA adaptéru. Ten využíval na propojení paralelní rozhranní s 6 signálními kabely. Pro každou barvu (červená, zelená, modrá) dva - první určoval použití/nepoužití příslušné barvy a druhý umožnil vybrat mezi normální/vysokou intenzitou. Tímto řešením jste však mohli dosáhnout zobrazení maximálního počtu 16 barev. Pokud by se mělo podobným způsobem řešit zobrazení s barevnou hloubkou TrueColor (24 bitů), potřebovali bychom více jak 27 drátů. Proto se to u karty VGA řeší jinak. Signály na drátech pro jednotlivé barvy neznamenají jen jednoduché barva ano/barva ne, ale příslušné napětí udává intenzitu té které barvy. Tímto způsobem je možné na monitoru zobrazit téměř jakoukoliv barvu. Tento způsob přenosu je vyhovující pro CRT obrazovky, je však naprosto nevhodný pro LCD monitory.

Ve všech noteboocích samozřejmě digitální přenos již nějakou dobu funguje (tam velký počet drátů nevadí) - vznikla však otázka, jak připojit LCD monitory a vyhnout se mhohažilových kabelům. Řešení je nahrazení paralelního přenosu (a’la CGA) rychlým sériovým přenosem.

DVI a PanelLink
Po několika pokusech různých firem vzniklo pod vedením Digital Display Working Group (DGWG) rozhranní DVI, které bylo akceptováno většinou firem.
Základem všeho je technologie PanelLink, kterou vyvinula firma Silicon Image. Používá tři páry drátů - pro každou ze základních barev jeden + jeden pár pro časovač a další tři pro zem, napájení a podobně. Při použití sériového přenosu může nastat problém - je nutné zajistil velmi rychlý datový tok od grafické karty k obrazovce, aby mohlo být dosaženo optimální obnovovací frekvence. Maximální frekvence, při které je možné spolehlivě přenášet signál po měděných drátech je 170 MHz. To spolehlivě postačí na rozlišení 1200x1024 a obnovovací frekvenci 85Hz u CRT obrazovek. LCD obrazovkám stačí obnovovací frekvence 60Hz, zde můžeme pomocí PanelLinku obsloužit rozlišení až 1600x1200. Tvůrci specifikace DVI samozřejmě mysleli i na ty, kteří by chtěli více – je možné použít dvoukanálový PanelLink.

A co staré karty a staré monitory?
Při zavádění nové technologie je vždy největší problém se zpětnou kompatibilitou. Těžko někoho přesvědčovat, že k nové kartě je potřeba i nový monitor a naopak. Nepočítá se také s tím, že by velmi brzy vymizely analogové CRT monitory. Proto DVI rozhranní podporuje tři typy propojení - první je pro plně digitální (tj. digitální výstup karty a digitální vstup na monitoru), druhé plně analogové (podobně jako současné VGA) a třetí kombinované, kdy jedna ze součástí je analogová a druhá digitální. Tyto tři typy propojení používají podobné konektory, je však zařízeno, abyste nemohli připojit zařízení s digitálním vstupem na analogový výstup, pokud však bude výstup podporovat oba typy propojení, konektor zasunout půjde (viz. obr.).
Konektory


Skutečný nástup DVI rozhranní nás teprve čeká - zařízení s jeho podporou není zatím mnoho. Výrobci grafických karet si v současné době samozřejmě nedovolí vyrábět karty pouze s DVI rozhranním, vždy naleznete vedle DVI i standardní VGA konektor. Ovšem díky podpoře obou typů (digitálního/analogového) přenosu si myslím, že se DVI brzy stane univerzálním rozhranním pro všechny typy obrazovek.

Dle PcMagazine
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.