Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA Apollo KX133 čipset – Athlon se 133 MHz sběrnicí

17.2.2000, Jindřich Rössler, zpráva
VIA Apollo KX133 čipset – Athlon se 133 MHz sběrnicí
VIA přichází s čipsetem, který má Athlon katapultovat na nejvyšší příčky výkonnosti dnešních x86 kompatibilních procesorů
Dnešní doba je posedlá po stále větším výkonu našich domácích, či podnikových “mazlíčků” a výrobci všech možných zařízení se snaží vyrobit něco, co pozvedne výkon celého počítače a tím “přemluví” koncového uživatele, aby si jejich výrobek koupil – naprosto typickým příkladem v této oblasti se staly grafické akcelerátory, jenž se staly běžnou součástí téměř každého domácího počítače a hraní Quake 3 bez akcelerované grafiky by si nikdo z nás nedokázal představit. Jak se zdá, do té oblasti se začínají pomalu a jistě propracovávat i základní desky. Ještě donedávna platilo, že čipset a potažmo základní deska nemohou nijak význačně ovlivnit výkonnost vašeho počítače. Jak se zdá, tato doba již nenávratně minula a pro dnešní procesory si můžete vybrat hned několik čipsetů na několika základních deskách a na každém z nich vám dotyčný procesor podá rozdílný výkon. Příklad – tady je : procesor Coppermine od Intelu a jeho schopnost běžet na čipsetech 440BX, i810, i820 a taky na i840 – na každém z těchto čipsetů podá váš Coppermine rozdílný výkon a pochopitelně platí, čím lepší čipset a čím lepší výkon, tím za něj zaplatíte víc.

Pro velkého konkurenta Copperminu Athlona existoval donedávna jen jediný čipset – Irongate neboli AMD 750 (referenční čipset od AMD, který převzali všichni výrobci základních desek pro Athlon). Ano, AMD se snažila vylepšit svůj čipset pomocí tzv. SuperBypass systému (článek na SHW) a dokonce se jí to i velmi obstojně povedlo, avšak VIA přichází s něčím zcela jiným a jak se očekává, během několika měsíců nebude desky, která by nepoužívala nový čipset KX133.

Několik technických informací:
KX133 stále používá typický “VIA profil” (na rozdíl od Intel a jeho Acceleretade Hub Architecture) a má tedy 516-ti pinový North Bridge VT8371 a 352 pinový South Bridge VT82C686A. Díky tomuto uspořádání jsou oba můstky spojeny přes PCI sběrnici a proto je přenos mezi nimi omezen na 133 MB/s (Intelovská architektura dokáže 266 MB/s). North Bridge také plně podporuje skutečně 200 MHz FSB sběrnici EV6 Athlonu, zatímco většina výrobců se spokojila pouze s “dvojitým přenosem během jednoho cyklu” na frekvenci 100 MHz.
blok133


O co se stará který z můstků je jasně vidět na obrázku, to co je to nejzajímavější jsou parametry desky :
  • podpora paměti PC133 SDRAM– konečně, to je jedna z věcí, která pomůže Athlonu na nohy. Původní čipset od AMD dosahoval maximální přenosové rychlosti mezi procesorem a pamětí 800 MB/s, KX133 dokáže až 1.06 GB/s. Velikost systémové paměti je “omezena” na 2GB. Stojí za upozornění, že KX133 podporuje též VC100 a VC133 – Virtual Channel SDRAM.
  • podpora AGP 4x – konečně je na K7 desce podpora, na to čekali snad všichni fandové Athlonu
  • podpora Ultra ATA 66 pro nejnovější pevné disky
  • podpora až 4 zařízení USB – Intelovské desky mají pouze 2 USB porty
  • AC´97 a MC´97 – integrovaná zvuková karta a slot AMR pro připojení modemu
  • podpora hardwarového monitorování

Dvěma zahraničním serverům zabývajícími se novinkami ve světě počítačů se podařilo sehnat referenční desku s čipsetem KX133 a pochopitelně ji ihned podrobily důkladným testům. Na obou doznali, že KX133 skutečně stojí za povšimnutí a že jeho výkon je oproti původnímu čipsetu AMD 750 je poměrně vysoký (někdy až 50 %).

Stejně tak na obou testovali KX133 oproti SuperBypass systému AMD a výsledky byly velice zajímavé. Na AnandTech doznali, že SuperBypass je výkonnější, i když je nepatrně. Na Tom´s Hardware naopak naprosto zvítězil KX133. Sestavy pro testování byly naprosto shodné – kromě jediné věci – na AnandTech použili GeForce 256, na Tom´s Hardware použili GeForce 256 DDR – a právě tady by mohl být zakopaný pes. Zdá se, že GeForce SDR má někde pod hranicí 800 MHz frekvence procesoru svůj výkonnostní strop a pak je urychlení systému pomocí SuperBypass na prosto zřetelné. Zatímco GeForce DDR je dnes nejvýkonnější grafická karta a proto, za pomoci AGP 4x (i když ne zrovna dokonalé), dokáže zřejmě pozvednout výkon celého systému.
Odkaz na testování SuperBypass vs. KX133 na Tom´s Hardware.

Bug, který ale nebyl způsoben základní deskou, bylo testovaní výkonu pod Windows NT4 Service Pack 6a, kde byl výkon Athlonu daleko pod PIII na stejné frekvenci. Testovalo se s kartou GeForce DDR a právě zde nastal problém, nedostatečná kompatibilita ovladačů pod NT4 způsobila propad systému velmi hluboko. Naštěstí nVIDIA zareagovala velmi rychle a nové ovladače jsou již na světě a otestovány a potvrdili to, co byla jasné již od začátku, a to že Athlon je špičkový procesor a se skutečně rozumným čipsetem (a ovladači ) je schopen “odpálit” útok Intelu a jeho Copperminů.
Testování s novými ovladači nVIDIA na Tom´s Hardware.

Co říci závěrem, deska VIA Apollo s čipsetem KX133 rozhodně velmi slušně pozvedne výkon procesoru Athlon. Podporuje nejnovější tedchnologie (AGP 4x, PC133) a její cena bude o něco nižší, než desky s původní AMD 750 architekturou, jelikož je vyráběna poněkud jinou technologií (4-vrstvou oproti 6-vrstvé AMD 750). Takže pokud chcete ještě dnes vybavit svůj systém procesorem Athlon a zárověn si chcete být jisti, že jeho výkon bude skutečně špičkový, pak KX133 je pro vás ideální řešení. Pokud však chcete na skutečně dokonalý stroj a nevadí vám počkat, pak vězte, že AMD chystá v několika příštích měsících nový DDR čipset a jeho výkon má být ještě vyšší, než AMD 750, nebo KX133.

Zdroj: Tom´s Hardware a AnandTech