Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA Apollo KX133

18.1.2000, Štěpán Mrázek, zpráva
VIA Apollo KX133
To nejlepší pro procesor AMD Athlon
Taiwanská společnost VIA Technologies je výrobce, který výrazně konkuruje společnosti Intel na poli čipových sad. Po té co zakoupila od společnosti National Semiconductor její divizi Cyrix, stává se konkurencí i v oblasti procesorů. Všechny její čipové sady podporovali mimo jiné procesory firmy Intel. Čipová sada VIA Apollo KX133 je první čipovou sadou této společnosti, která nepodporuje žádný současný ani minulý procesor společnosti Intel. Je určena pro procesory AMD Athlon, které využívají protokol Alpha EV6, jenž je využíván společností AMD na základě licence firmy Digital. Tento protokol také umožňuje nasazení ve víceprocesorových systémech, což by mělo přispět k dalšímu rozšíření procesorů Athlon do serverů a pracovních stanic.

Jako northbridge je použit VT8371, který je proveden v 516-ti pinovém BGA (Ball Grid Array) balení. Stará se o komunikaci s procesorem, tato probíhá na 64-ti bitové sběrnici o frekvenci 200 MHz. Datová propustnost této sběrnice je 1.6 GB/s. Dále je na VT8371 napojena sběrnice AGP (běžící v režimu 4X) a také 64-ti bitová paměťová sběrnice. Ta může běžet na frekvencích 100 nebo 133 MHz, přičemž datová propustnost bude 800 MB v případě pamětí PC-100 nebo o 33% vyšší v případě pamětí PC-133.

Jako southbridge je použit VT82C686A, provedený v 352 pinovém BGA (Ball Grid Array) balení. Tento čip může být kombinován s čipy VT82C598 (VIA Apollo MVP3), VT82C501 (VIA Apollo MVP4), VT82C691 (VIA Apollo Pro), případně i jinými čipy. Příkladem může být kombinace na základní desce FIC SD11.

Čip VT82C686A obsahuje standardní řadiče periferií, jako je PCI EIDE řadič UltraDMA 33/66, řadič USB obsahující kořenový HUB podporující až čtyři porty, řadič klávesnice, RTC (real time clock), power management podporující ACPI a APM, hardware monitoring (napětí, teplota a rychlost větráku), SMBus rozhraní, dva 16550 kompatibilní sériové porty a IR rozhraní, integrovaný full-duplex direct-sound AC97 kompatibilní zvukový systém, dva game porty a jeden MIDI port, ECP/EPP paralelní port, standardní rozhraní floppy disku a řadič Plug and Play. Chcete-li získat velmi podrobný popis VT82C686A, pak se podívejte do souboru 686a.pdf.

Blokové schéma

blokovesch

Tato čipová sada je v současné době to nejlepší co existuje pro procesor AMD Athlon. Vyniká implementací sběrnice AGP 4X a 200 MHz FSB. Jedinou vážnější nevýhodou může být absence podpory pamětí RDRAM a snad ještě absence generátoru náhodných čísel, který je obsažen v čipových sadách Intel 8xx. Jelikož se jedná o novinku nejsou zatím dostupné informace o základních deskách založených na tomto chipsetu, ale předpokládám, že v brzké době budeme vědět více.

Zdroj VIA Technologies