Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA Apollo Pro - čipset pro Pentium II

27.2.1999, Vít Zatloukal, zpráva
VIA Apollo Pro - čipset pro Pentium II
Konkurence intelu se i na Pentium II snaží.
Čipsety pro základní desky se Slotem 1 (pro Pentium II a Celeron) vyráběl jako pprvní pochopitelně Intel. Prvním neintelovským čipsetem určeným pro Slot 1 je VIA Apollo Pro. Jeden z největších konkurentů Intelu v oblasti čipsetů, VIA, tvrdě zapracoval, aby se jeho nový čipset vyrovnal intelovskému 440BX.

VIA Apollo Pro je dokonce víc, než jen alternativou k 440BX. Apollo Pro podporuje až pět PCI slotů, což činí Apollo Pro ideálním pro základní desky bez ISA slotů (jak doporučuje PC 99 specifikace). Při použití PCI-to-PCI bridge je možné vybavit základní desku až sedmi PCI sloty, přičemž současně může být použito pouze šest z nich a jeden AGP. Apollo Pro také, podobně jako VIA MVP3, podporuje asynchronní mód paměti, což znamená, že operační paměť může pracovat na frekvenci stejné jako AGP (tedy 66MHz), i když FSB sběrnice pracuje na 100MHz. V praxi to znamená, že do základních desek s Apollo Pro čipsetem nebude nutné kupovat nové 100MHz (pochopitelně dražší) paměti, ale bude možné využít i starších pamětí, které už uživatel vlastní (při upgradu počítače). Apollo Pro podporuje typy pamětí SDRAM, EDO a dokonce i FastPage. Z dalších typů pamětí jsou podporovány DDR SDRAM (Double Data Rate), ačkoliv ty na trhu zatím příliš velké zastoupení nemají, nicméně do budoucna se možnost použít i tyto paměti může hodit.

Z dalších charakteristik Apollo Pro podporuje Bus Mastering, UltraDMA, PCI 2.1 (maximálně 66MHz), AGP (66/133MHz). Dále podporuje USB i Plug and Play, frekvenci sběrnice je možné nastavit na 66 nebo 100MHz.

Nevýhodou Apollo Pro je to, že (na rozdíl od intelovských LX/BX/GX čipsetů) pro plné využití všech výhod AGP je nutné používat VIA ovladače AGP GART tabulky, která zprostředkovává umisťování a zpracování textur v operační paměti. To ovšem může způsobit problémy s budoucími grafickými kartami a čipsety.

Dá se očekávat, že základní desky osazené čipsetem Apollo Pro se svým výkonem přinejmenším vyrovnají základním deskám s čipsetem 440BX. Každopádně je dobře, že i v oblasti Pentium II základních desek má uživatel možnost výběru a nemusí se omezovat pouze na jednoho výrobce.


Podle AnandTech