Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA poopravila frekvence procesorů Cyrix III

22.6.2000, Petr Klabazňa, zpráva
VIA poopravila frekvence procesorů Cyrix III
Poběží snad Penthlony pomaleji ?
Tak mi připadá, že se VIA nechala strhnout s uvedením nových procesorů Cyrix III příliš brzy. V minulém týdnu ohlášené procesory na bázi WinChipu se zpočátku svou frekvencí (až 667 MHz) jevily jako velmi výkonné. Nicméně "člověk míní počítače (dá se říci, že technika obecně) mění". Poslední dobou jako by se všechny význačné firmy domluvily a nedají na trh jediný produkt, který by fungoval bez dodatečných potíží. Společnost totiž zjistila určité nesrovnalosti v toku dat při vyšších rychlostech hodin. A než se podaří chybku eliminovat zcela určitě to nějakou dobu potrvá, z čehož plyne, že se CPUčka s vyšší frekvencí objeví na trhu mnohem později (než byl původní záměr).

Původně byly nové VIA procesory Cyrix III oznámeny na Computexu 2000 v Taipei. Nicméně v nově vydaném prohlášení zaznamenáme změny oproti původnímu ohlášení. Především je nyní rychlost procesorů od 500 MHz do 600 MHz (původně bylo až 667 MHz). Navzdory záměru postihnout touto nabídkou low-end segment trhu podporuje FSB 100/133 MHz. Přičemž velikost interní L1 cache paměti bude 128kB (původně jen 64 kB, v následující zprávě již 128 kB) a 256 kB L2 cache (byla určitě přidána na četné žádosti mnoha uživatelů :-). Ta sice není inzerována na stránce s tiskovým prohlášením, ale zmínku o její velikosti najdeme zde. Na přesné (a především konečné) hodnoty si asi budeme muset ještě néjakou dobu počkat.

Pokud bude ještě v procesoru zahrnuta podpora MMX i 3DNow! (připadá mi to jako kombinace Athlonů a Pentií - spíše než Cyrix se měl jmenovat Penthlon® :-) potom by po stránce multimediální výkonnosti postačoval do levnějších sestav i pro herní aplikace (ale asi ne ty nejnovější).

I přes snížení pracovní frekvence procesorů (ostatně z původních 533 až 667 MHz to není až zas taková hrůza - ani ne deset procent) si Cyrix III ponechá své místo v levnějších počítačových sestavách. Vhodně tak doplní low-end segment těsně pod Celerony a Durony.


Zdroj Ace's Hardware