Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA Technology Forum 2000

3.10.2000, Vít Zatloukal, zpráva
VIA Technology Forum 2000
Co nás čeká v příštích měsících?
V pondělí se v pražském hotelu Hilton konala akce s názvem VIA Technology Forum 2000. Pod záštitou VIA, AMD a mnoha dalších výrobců, Intel vyjímaje, proběhlo několik zajímavých přednášek prezentujících technologické výhledy blízké budoucnosti. Součástí byla i přehlídka nejnovějších produktů firem Abit, Epox, Chaintech, Microstar, NEC a několika málo dalších. Popravdě řečeno, k vidění toho mnoho nebylo, ale to ani nebylo účelem celé akce. Mnohem zajímavější byly prezentace jednotlivých řečníků, které sice v podstatě nepřinesly nic, o čem bychom již nepsali, ale opakování je matkou moudrosti a člověk si to celé tak nějak ujasní.

DDR SDRAM
Tématem číslo jedna táhnoucím se celým VTF byly DDR paměti (Double Data Rate). Asi není třeba připomínat, že Intel a Rambus s RDRAM (Rambus DRAM) paměťmi moc neuspěly, což dává DDR pamětem volné pole působnosti. DDR dosahují dvojnásobné maximální propustnosti ve srovnání s SDRAM, a to díky tomu, že posílají data na náběžné i sestupné hraně, tedy dvakrát během cyklu. Zatím se DDR paměti objevily na některých grafických kartách s nVidia GeForce(2) čipy, jako operační paměť s nimi můžeme počítat od přelomu roku (funkční vzorky existují už dnes). Zajímavé je, že jako první budou k dispozici 256 megabitové čipy následované 128 Mb a 64 Mb čipy. Na 512 Mb čipy si budeme muset ještě zhruba rok počkat. Vyráběny budou jak PC200 paměti (100 MHz x2, mají stejnou přenosovou rychlost jako v současnosti nejrychlejší Rambus - 1,6 GB/s), tak PC266 (133 MHz x2) a PC333 (166 MHz x2) paměti. Někdy v polovině příštího roku bychom se mohli dočkat DDR II pamětí běžících na 200 MHz (PC400) a 400 MHz (PC800).

DDR paměti jsou připraveni vyrábět všichni velcí producenti jako jsou Hitachi, IBM, Infineon, Kingmax, Hyundai, Micron, Mitsubishi, NEC, Samsung, Toshiba. Prvními čipsety, které již DDR paměti podporují jsou ALi Magik 1 a Aladdin Pro 5, většina výrobců základních desek však bude čekat na AMD 760 (ten bude mít i dvouprocesorovou verzi 760MP) a VIA Pro266 (Socket 370 platforma) či VIA KT266 (Socket A platforma). Nemusíme se tedy bát, že by nebylo DDR paměti kam dát.

VIA čipsety
VIA stále používá a používat bude architekturu severního a jižního mostu. Současné VIA čipsety používají ke spojení těchto dvou čipů PCI sběrnici, jejíž přenosová rychlost už přestává dnešním nárokům stačit. DDR čipsety proto budou mít north a south bridge propojeny speciální sběrnicí V-Link, která dosahuje přenosové rychlosti až 266 MB/s. "Mostová" architektura umožňuje kombinovat různé north a south bridge pro dosažení požadované konfigurace. Podobně koneckonců funguje i "hub architektura" nových intelovských čipsetů i810, i815 a i820.

Situace v oblasti south bridge je poněkud jednodušší, protože south bridge obsluhuje I/O porty, IDE, USB, případně obsahuje audio a další komponenty (kromě grafiky), takže stejný south bridge lze použít pro různé procesory (Intel, AMD). V současnosti používaný 686A south bridge bude vbrzku nahrazen 686B čipem. Ten navíc podporuje Ultra ATA/100 a šest USB portů. Dalším pak bude VT8231 south bridge, který bude podporovat Ultra ATA/100, AC'97, síťové rozhraní (Home PNA, 10/100 Mb/s ethernet), hardwarové monitorování a vylepšené řízení spotřeby. DDR čipsety budou mít VT8233 south bridge s prakticky stejnými vlastnostmi jako VT8231.

VIA v současnosti nabízí Apollo Pro133A (694X – north bridge) čipset pro intel platformu a KT133 pro Socket A. Ty doplňují, díky spolupráci s S3, verze s integrovanou grafikou PM133 a KM133. Oba mají v podstatě grafické jádro Savage4 (2D část je použita ze Savage2000) a podporují externí AGP4x slot. Kromě nich bude k dispozici levnější varianta KL133 (Socket A) s integrovanou grafikou, ale bez podpory AGP slotu. Všechny north bridge pro Socket A (KT133, KM133 i KL133) jsou pinově kompatibilní, což je výhodné pro výrobce základních desek – stačí jim jeden design pro tři různé základní desky. Podobně i DDR čipsety Pro266 a KT266 se časem dočkají "grafických" verzí.

Procesory
Nejbližší budoucnost v oblasti procesorů nepřinese nic převratného. AMD pomalu končí s výrobou K6-2 procesorů, které nahradí Durony. V delším horizontu AMD připravuje 64-bitový procesor založený na architektuře x86, takže bude zpětně kompatibilní s 32-bitovými aplikacemi (64-bitové procesory Intelu mají mít jen emulátor 32-bitového módu). VIA bude pokračovat s Cyrix III procesory až do frekvence 667 MHz, další generací by pak měl být Samuel 2 (opět vycházející z WinChip) se 128 KB L1 a 64 KB L2 cache paměti (Cyrix III L2 cache nemá).

A co na to Intel? Určitě nezahálí.