Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VIA vs. Intel – kdo má pravdu?

31.8.2001, Jakub Lohniský, článek
VIA vs. Intel – kdo má pravdu?
O sporu mezi společnostmi VIA a Intel toho bylo napsáno hodně, ale jak je to doopravdy? Má pravdu Intel nebo VIA?
Minulý týden bylo na stránkách společnosti VIA (www.via.com.tw) zveřejněno tiskové prohlášení týkající se uvedení čipové sady VIA P4X266. V textu se VIA mimo jiné zmiňuje o sporu týkající se licence na výrobu čipsetů pro Pentium 4 a osočuje Intel, že zastrašuje výrobce základních desek. Ti se pak prý bojí osazovat své modely levným ($25) a výkonným čipsetem podporujícím paměti DDR SDRAM. Naskýtá se ale otázka, proč výrobci desek Intel vlastně poslouchají? Jednoduše proto, že s ním mají uzavřeny smlouvy a jsou tak vlastně přitlačeni ke zdi. Jak se ale k tomuto sporu staví samotný Intel? Na to jsme se zeptali na středeční tiskové konferenci Martina Kormama, marketingového manažera Intelu pro náš region.

Na otázku, jak se vlastně věci mají, pan Korman odpověděl, že VIA nevlastní licenci na výrobu čipsetů pro Pentium 4 a to řeší vše. Tohle jsme ale už slyšeli několikrát, že? Nakonec se ale pan Korman rozpovídal a jeho dopovědi by se daly shrnout asi takto. I když VIA tvrdí, že pohlcením společnosti S3 získala licenci na výrobu čipových sad pro Pentium 4, není tomu tak. Intel měl s firmou S3 smlouvu, že v případě zániku firmy jako takové, zaniká i možnost uplatnit získané licence na výrobu čipových sad. Pokud by toto byla pravda, ztratila by VIA svůj trumf, na který odkazuje už řadu měsíců. Co ale když VIA uvede čipset P4X266 i bez licence? Pak jednoduše nastoupí právníci obou společností a spor se začne řešit soudní cestou. Intel ale prý nechce dojít až takhle daleko a bude se snažit spor vyřešit co nejdříve. V současnosti probíhají jednání mezi oběma společnostmi, ale dohoda je stále v nedohlednu. Možnou příčinou může být i cena, za kterou chce Intel licenci prodat. Podle pana Kormana ale VIA dostala stejnou nabídku jako ostatní výrobci čipových sad (SiS, ALi), tudíž určitě není nijak znevýhodněna. Mimochodem zdroje serveru Anandtech hovoří o ceně pohybující se mezi 10 až 20 dolary za každý čipset, což by výrazně zvedlo cenu celé čipové sady a potažmo i základních desek.

Jak tedy vše dopadne zatím nevím, ale dovolte mi malou úvahu. Podle mne Intel ještě nějaký čas s udělením licence počká (nebo ji neudělí vůbec) a připraví si tak cestu pro svůj čipset i845 (mimochodem stojí $40). VIA sice možná čipovou sadu P4X266 uvede i bez licence, ale pokud se od ní většina předních výrobců základních desek distancuje, nebude jí to nic platné. Spor je to opravdu zapeklitý a jeho rozřešení může trvat dny i měsíce.